Бүтін коэффициентті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: 10.3А Көпмүшелер | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бүтін коэффициентті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.11 - бір айнымалысы бар бүтін коэффициентті көпмүшенің рационал түбірі туралы теореманы оның түбірлерін табуда қолдану; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар математикалық тілді есептің шығарылу жолын түсіндіру үшін қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Санның бөлгіштерін жазамыз... Мүмкін болатын комбинацияларды құрамыз 3 санын берілген теңдеуге қоямыз | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топта жұмыс жасау, тыңдай білу, пікірталасқа қатысу және проблеманы шеше білу дағдылары сабақ барысында қалыптасады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика. Екі шаманың тәуелділігін көпмүшемен беруге болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа сабақты игеру барысында презентация қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Көпмүшенің түбірлерін табу үшін көбейткіштерге жіктеудің математикалық әдістерінің комбинацияларын біледі және қолданана алады, соның ішінде анықталмаған коэффициенттер әдісін де қолдана алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Сынып дайындығын тексеру. Үй тапсырмасына тоқталу. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 11 мин 6 мин 17 мин | Өткен тақырыпты қайталау. 1) Оқушылар бір-біріне Безу теоремасы, анықталмаған коэффициенттер тәсілі, Горнер схемасына қатысты сұрақтар қойып, жауап береді. Жаңа материалға шолу. Тапсырманың мақсаты: жаңа тақырыпқа кіріспе. Тапсырма: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз. Жауабы: Тапсырма орындалғаннан кейін оқушылар түбірлері рационал сандар екендігін байқайды. Проблемалық жағдай. Мұғалім оқушыларға «Көпмүшенің рационал түбірлерін қалай анықтауға болады?» деген сұрақ қояды. Оқушылар осы түбірлерді қалай анықтауға болатындығына болжаулар жасайды. Теорема: Егер бүтін коэффициенттері бар көпмүшенің рационал түбірі болса (мұндағы - қысқартылмайтын бөлшек), онда бөлшектің алымы бос мүшенің бөлгіші, ал бөлшектің бөлімі үлкен коэффициенттің бөлгіші болады. Мысал: көпмүшесінің түбірлерін табыңыз. Мүмкін түбірлердің мәндері: Мәндерді тексере отырып, екендігіне көз жеткіземіз. Сонымен көпмүшенің үш рационал түбірі болады: Жаңа материалды бекіту. Тапсырма:Көпмүшенің рационал түбірлерін табыңыз: 1) . Жауабы: 2). Жауабы: Қалыптастырушы бағалауға арналған деңгейлік тапсырмалар. Тапсырма Бастапқы деңгей Көпмүшенің рационал түбірлерін табыңыз: Жауаптары: 2 -1, -2, -3, 4 1/2, 1/3 Жоқ Негізгі деңгей Көпмүшенің рационал түбірлерін тауып оны көбейткіштерге жіктеңіз. Жауаптары: Жоқ -3 1, -2, 3 1/3, 1/5 Жоғары деңгей Көпмүшенің рационал түбірлерін тауып оны көбейткіштерге жіктеңіз. Жауаптары: -2, 3 1/3, 1/5 -3, 3/4 | Виленкин Н.Я., 10 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Мұғалім сабақты қорытындылайды, оқушыларға сабақтағы жұмыстарына сәйкес кері байланыс береді. Үй тапсырмасы:
Рефлексия: сенімдімін... сенімсізбін... | ||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Әрбір оқушыға қолжетімді (дифференциалданған) тапсырмаларды ұсыну арқылы қолдау жүргізіледі. Проблемалық жағдай туғызу. | өзін-өзі бағалау мұғалімнің бағалауы | Қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстану | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру