Мәтіндік есептер шығару. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3А Квадрат теңдеулер | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мәтіндік есептер шығару | ||||||||||||||||||
Cабақтың түрі | Бекіту сабағы | ||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.2 бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығару; | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
оқу мақсатына жетеді. | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Мәтіндік есептің шешулер саны туралы талдау жүргізеді; бағалау жайлы ой-толғаулар жүргізеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадрат теңдеу; квадрат теңдеудің түбірі; квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы; квадрат теңдеудің екінші жұп коэффициенті формуласы. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: берілген квадрат теңдеудің түбірі .... есеп шарты бойынша ... есеп мағынасы бойынша .... | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту берілген сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады. Оқуға, жағдайды талдауға, жаңа шарттарға бейімделуге, мәселе қоюға және шешім қабылдауға, топта жұмыс істеуге, өзінің жұмысының сапасына жауап беруге, өзінің уақытын ұйымдастыруға дағдылану. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физикамен байланысы берілген биіктіктен құлаған дененің уақытын табу жайлы қолданбалы есепте жүзеге асады.
| ||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бөлшек рационал теңдеу анықтамасы, бөлшек рационал теңдеуді шешу алгоритмі | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 | а) Сабақ әр оқушы өз көңіл күйін сипаттайтын "смайликтерді" көрсетуден басталады. Оқушылар өз жағдайын жақсы білуі және оны мұғаліммен бөлісуі маңызды, сол кезде баланың өзін-өзі басқаруын арттырады. Оқушылар өзіне назар аударады және мұғалімге оқушылардың көңіл-күйін бірнеше фразалармен түзетуге, жұмысқа бейімделуге мүмкіндік беріледі. б) Сабақ тақырыбын, оқу мақсатын және бағалау критериін анықтау. Мұғалім оқу мақсатын және бағалау критериін көрсетеді. с) Үй тапсырмасын тексеру.
| Презентация Слайд 1-4 | |||||||||||||||||
Сабақ ортасы 4-38 | Бұл сабақта жердегі қозғалыстарды қарастырамыз. Оқушыларды сол мақсаттармен кестелерді жасауға үйрету керек, солардың ішінде сол жағында нысандар (автомобильдер, қайықтар, жаяу жүргіншілер, ұшақтар және т.б.) көрсетіледі және үстіңгі бағандарда бұл тапсырманы сипаттайтын мәндер болып табылады және олардың өлшем бірліктері қажет. Ал оқушылар білетін екі санның үшеуін әрқашан үшіншіден жаза алатынын түсінеді. Төменде келтірілген мысалда кестеге толтыруға және шартқа сәйкес бөлшек рационал теңдеулерді құруға баса назар аударылады. Оқушылар өздігінен теңдеуді шешеді. Мысал: Автобус автовокзалдан 120 км қашықтықтағы аэропортқа жолға шықты. Автобустан кейін 10 минуттан соң кешіккен жолаушы таксимен автобустың соңынан аэропортқа жолға шықты. Таксидің жылдамдығы автобустың жылдамдығынан 10 км/сағ артық. Егер такси мен автобус аэропортқа бір уақытта келгендігі белгілі болса, такси мен автобустың жылдамдықтарын табыңдар. Шешуі: Айталық х км/сағ деп автобустың жылдамдығын белгілейік. Онда (х + 10) км/сағ – таксидің жылдамдығы.
Есеп шарты бойынша такси барлық жолға автобусқа қарағанда 10 мин = сағ кем жұмсады, себебі 10 минуттан кейін шықты, сондықтан теңдеу құрамыз: , бұл теңдеудің шешімі келесі квадрат теңдеуді шешуге алып келеді:
есеп шартын қанағаттандырмайды, сондықтан автобус жылдамдығы 80 км/сағ. Ответ: 80км/ч «Мәтіндік есептер шығару» тақырыбын бекітуде «Карусель» ойынын ойнатыңыз. Оқушылардыүш ьопқа бөліңіз. Әр топқа жоғары жағына екі есеп жазылған А3 форматтағы қағаз беріңіз. Оқушылар қабылданған регламент бойынша есептерді топтарда орындайды. Топтарға жеке түсті ручка беріледі (мысалы: қызыл, жасыл, көк, қара), әр топ өз шешімдерін анықтап отыру үшін. Берілген уақыт біткеннен кейін (15 минут) оқушылар басқа тапсырмалары бар келесі А3 қағазына көшеді. Алдыңғы топтың шешіміммен танысады және өздерінің келісімін/ келіспейтіндіктерін білдіреді. «Карусель» оқушылар барлық топтардың жұмыстарымен танысып болғанша жалғастырылады. Содан кейін әр топ дұрыс шешімді дәптерлеріне жазады. Мұғалім оқу жетістіктері жоғары оқушылардың жұмыстарын бақылайды, оларға кері байланыс береді. Оқушылар назарын есепті талдау барысындағы қойылған сұрақтардың дұрыстығына аударады. Сонымен қатар қиындық туындаған оқушыларға жеке көмек көрсетіледі. | Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Н.МакарычевН.Г.Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова]; под редакцией С.А. Теляковского. – М.:Просвещение, 2013. Слайд 6 | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 | Мұғалім интерактивтік тақтада үй тапсырмасын көрсетеді, оқушыларға сұрақтар қойып оларды рефлексияға дайындайды. Үй тапсырмасы: презентация 7 слайд Рефлексия Оқушыларға «смайликтер» көрсетеді. Егер күлкі көп болса, онда сабақ мақсатына жетті. | Слайд 7 | |||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Сабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады. Қабілетті оқушылар өздерінің қабілеттерін консультант ретінде айқындай алады. Жұптағы немесе жеке жұмыстарда Сіз өзіне сенімсіз оқушыларға көмекші сұрақтар қою арқылы көмектесе аласыз. | Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы). Оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қатысуы және диалогқа қатысуын бағылау арқылы бағалау. Жұптағы, топтағы тапсырмаларды орындауға жауапты реакция және прогресс әр оқушының үлесін бағалауға және қателердің бар болуын анықтау үшін қарастырылады. Сабақтың барлық кезеңдеріндегі бағалау нәтижелерін ескеріп, сонымен қатар, өздік жұмыстың нәтижесі бойынша мұғалім оқушылардың мақсатқа жетуі бойынша қорытынды жасалады. | Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?