Мәтіндік есептер шығару. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

8.3А Квадрат теңдеулер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Мәтіндік есептер шығару

Cабақтың түрі

Бекіту сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.1 квадрат теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығару;

 Сабақ мақсаттары

 Оқушылар:

  •  квадрат теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер шығарады.

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • есеп шартын сауатты жаза алса;
  • есеп шартын пайдаланып квадрат теңдеуді дұрыс құрса;
  • квадрат теңдеуді дұрыс шешімін тапса;
  • есеп жауабын дұрыс жазса

оқу мақсатына жетеді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Мәтіндік есептің шешулер саны туралы талдау жүргізеді; бағалау жайлы ой-толғаулар жүргізеді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

квадрат теңдеу;

квадрат теңдеудің түбірі;

квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы;

квадрат теңдеудің екінші жұп коэффициенті формуласы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

берілген квадрат теңдеудің түбірі ....

есеп шарты бойынша ...

 Құндылықтарды дарыту

 

Құндылықтарды дарыту берілген сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады. Оқуға, жағдайды талдауға, жаңа шарттарға бейімделуге, мәселе қоюға және шешім қабылдауға, топта жұмыс істеуге, өзінің жұмысының сапасына жауап беруге, өзінің уақытын ұйымдастыруға дағдылану.

 Пәнаралық байланыстар

Физикамен байланысы берілген биіктіктен құлаған дененің уақытын табу жайлы қолданбалы есепте жүзеге асады.

Бастапқы білім

Квадрат теңдеу анықтамасы; квадрат теңдеу түрлері; квадрат теңдеу түбірлері; квадрат теңдеудің екінші жұп коэффициенті формуласы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3

а) Сабақ тақырыбын, оқу мақсатын және бағалау критериін анықтау.

Оқушылар үй тапсырмасын екі оқушының жұмысын үлгі ретінде қарастырып өзіндік бағалап, салыстырады. Мұғалім бұл жұмыстардың өз жұмыстарын жетілдіру мақсатында ұсынылғандығын оқушыларға ескертіп айтады. Атқарылған жұмыс туралы 2-3 оқушыны тыңдаңыз.

Презентация

Слайд 1-4

Сабақ ортасы

4-38

Математиканы оқытудағы пәнаралық қарым-қатынас - математиканы оқытудың қолданбалы бағытына жетудің маңызды құралы.

Пәнаралық байланыстарды жүзеге асырудың ең тиімді әдістерінің бірі - пәндердің басқа пәндерінен проблемаларды шешу үшін математикалық әдістерді қолдануды көрсетуге мүмкіндік беретін, тиісті пәндерде қолданылатын мәселелерді шешу. Мысал ретінде сабақта келесі есепті қарастырыңыз.

Есеп. Шахтаға лақтырылған тастың дауысы кейін естілді. Дыбыс жылдамдығы , еркін түсу үдеуін деп алып, шахтаның тереңдігін табыңыз.

Оқушылармен осы есептің шешуді талқылаңыз, содан кейін оларға шешімді дәптерлеріне жаздырыңыз. Тақтаға тапсырманы орындау мүмкіндігі жоғары оқушыға ұсынуға болады.

Шешуі:

Шахтаның тереңдігін табу үшін, тастың құлау уақытын есептеу жеткілікті, себебі еркін түсі заңы бойынша шахта тереңдігі қа тең.

Шарт бойынша , сондықтан шахта тереңдігі метр.

Шахтаның тереңдігі, дыбыстың естілуіне дейін, тастың соғылған кезінен бастап дыбыс жылдамдығын көбейту жолымен табуға болады.

Яғни секунд. Сонымен, шахта тереңдігі метр.

Шахта тереңдігінің екі өрнегін теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз .

теңдеуді шешеміз. Түрлендіріп, аламыз:

Тастың құлау уақыты оң шама болғандықтан, секунд. Сондықтан шахтаның тереңдігі

метр.

«Мәтіндік есептерді шешу» тақырыбындағы материалдарды шоғырландыру мәселелерін шешу үшін «Puzzle» топтық жұмысын орындаңыз:

Классты шағын топтарға бөліңіз (әртүрлі оқуға қабілетті төрт адамнан аспайтын) және оларға №1-№5 тапсырмаларын орындауды ұсыныңыз. Тапсырмалар оқушылар арасында келіссөздер арқылы топ ішінде бөлінеді. Әрбір оқушыға белгілі бір тапсырманы орындау тағайындалады, ол өз бетінше шешім қабылдайды және нәтижелер туралы хабарлайды. Топ шешімдерді бірге қорытындылайды.

Шешімдердің дұрыстығын тексеру үшін бірдей тапсырмаларды орындаған оқушылар сарапшылар тобына қайта топтастырылады. Топтық жұмыс кезінде мұғалім әр топтағы оқушылардың жұмысын қадағалайды және қосымша қолдауды қажет ететін оқушыларға сұрақтар қояды.

Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ш.А.Алимов, Ю.М.Колягин,Ю.В.Сидоров и др.]- 19 изд. – М.:Просвещение, 2012. – 255с.

Алгебра.8 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Н.МакарычевН.Г.Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова]; под редакцией С.А. Теляковского. – М.:Просвещение, 2013.

Дидактикалық материалдар

Сабақтың соңы

39-45

Мұғалім үй тапсырмаларын интерактивті тақтада көрсетіп, оқушылардың сұрақтарына жауап береді және оларды жұмыс туралы ойлау үшін рефлексияға дайындайды.

Үй тапсырмасы:

презентация 8 слайд

Рефлексия: «Ойлар қоржыны»: Оқушылар парақтарына сабақ туралы өз пікірін жазады, барлық парақтар қорапқа (қорапқа, қапқа) қойылады, содан кейін оқушылардың біреуі пікірлерді оқып, жауаптар талқылайды.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады.

Қабілетті оқушылар өздерінің қабілеттерін консультант ретінде айқындай алады.

Жұптағы немесе жеке жұмыстарда Сіз өзіне сенімсіз оқушыларға көмекші сұрақтар қою арқылы көмектесе аласыз.

Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы). Оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қатысуы және диалогқа қатысуын бағылау арқылы бағалау.

Жұптағы, топтағы тапсырмаларды орындауға жауапты реакция және прогресс әр оқушының үлесін бағалауға және қателердің бар болуын анықтау үшін қарастырылады.

Сабақтың барлық кезеңдеріндегі бағалау нәтижелерін ескеріп, сонымен қатар, өздік жұмыстың нәтижесі бойынша мұғалім оқушылардың мақсатқа жетуі бойынша қорытынды жасалады.

Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу