Сипаттау мәтінін құрастырайық (3 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлімі: Жанды табиғат
Тақырыбы: Сипаттау мәтінін құрастырайық
Оқу мақсаты: 3.3.1.1 жоспар/сызба бойынша әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау және пайымдау мәтінін түрлі көмекші сөздер арқылы құрастырып жазу;
3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою.
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:
- үлгі негізінде сызба/кестені, тірек сөздер қолдана отырып сипаттау мәтінін құрап жазады;
-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады,
-үлгі бойынша сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады, сөйлем сызбасы негізінде тыныс белгісін қолданады.
Оқушылардың көбі:
-сызба/кестені қолдана отырып, бірлесе белгілеген тірек сөздер арқылы сипаттау мәтінін құрап жазады;
- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;
-сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады, сөйлем сызбасы негізінде тыныс белгісін қолданады.
Оқушылардың кейбірі:
-сызба/кестені қолдана отырып, тірек сөздер арқылы сипаттау мәтінін құрап жазады;
-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады
-сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады және тыныс белгісін қолданады.
Сабақ барысы: (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім сөйлемнің басын бастайды да, допты лақтырады, допты алған оқушы айтылған ойды аяқтайды. Егер оқушы жауап бере алмаса, келесі оқушыға жалғастырады. Лимон қышқыл,ал қант.... Адам екі аяқты, ал құмырсқа ..... Ит үреді, ал мысық... Адамдар үйле тұрады, құстар... Қыста қар жауады, жазда..... Жүннен тоқиды, ал матадан .... Футболшы доп тебеді, ал домбырашы .....Сен аузыңмен ас ішесің, ал құс... Құс ұшады, ал жылан.....Ресейде орысша сөйлейді, ал біздің елімізде ..... Ағаш биік өседі, гүл...
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады.
(Ө) 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтай отырып, сабақ тақырыбына байланысты шығармашылық диктант жүргізіледі. «Жүгіртпе диктант» әдісі арқылы жүргізіледі. Көп нүктенің орынына тиісті сын есімдерді қоя отырып, мәтінді дәптерлеріне көшіріп жазады. Тапсырма тақтадан көрсетіледі. Оқушылар өз бетінше орындайды.
Дескриптор:
-бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап жазады;
- әріптерді көлбеу салады, үзбей жазады
- мәтінді қатесіз, сауатты көшіреді.
(Ө)3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою.
Оқушыларға тест беріледі. Белгіленген уақыт ішінде сұрақтарға жауап береді.Тест жауабы тақтадан көрсетіледі.
Қаратпа сөзді тап.
A) Мәди, екеуіміз кітапханаға барайық.
B) Мәди екеуі кітапханаға барды.
C) Мәди екеуіміз кітапханаға бардық.
2.Сөйлемдегі қаратпа сөзді анықта.
Әділет, сен ауылға барасың ба?
А) сен
В) Әділет
С) барасың ба.
3.Қаратпа сөздің анықтамасын көрсет.
А) Аяқталмаған ойды білдіретін сөздер.
В) Айтушының көңіл-күйін білдіретін сөздер.
С)Біреудің назарын өзіне өзіне аудару үшін айтылатын сөздер.
4.Қаратпа сөзі бар сөйлемді анықта.
А) Бауырсақ, бауырсақ, мен сені жеймін!
В) Ауылдың табиғаты қандай керемет!
С) Сен өзенге барасың ба?
5.Қаратпа сөз сөйлемнің ...
A) тек басында тұрады.
B) тек ортасында тұрады.
C) басында, ортасында және соңында тұрады.
6.Сөйлемнің ортасындағы қаратпа сөзді анықта.
A) Келіңдер қыздар жазайық!
B) Балалар үлкендерді сыйлаңдар!
C) Шыңғыс қаламыңды бере тұршы!
7.Сөйлемнің соңындағы қаратпа сөзді анықта.
A) Аманбысыз ата!
B) Ботам ұйқың қанды ма?
C) Кел Сәкен төрге шық!
8.Қаратпа сөз бар сөйлемде қойылатын тыныс белгісін анықта.
A) Нүкте.
B) Үтір.
C) Сұрау белгісі.....
Бөлімі: Жанды табиғат
Тақырыбы: Сипаттау мәтінін құрастырайық
Оқу мақсаты: 3.3.1.1 жоспар/сызба бойынша әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау және пайымдау мәтінін түрлі көмекші сөздер арқылы құрастырып жазу;
3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою.
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:
- үлгі негізінде сызба/кестені, тірек сөздер қолдана отырып сипаттау мәтінін құрап жазады;
-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады,
-үлгі бойынша сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады, сөйлем сызбасы негізінде тыныс белгісін қолданады.
Оқушылардың көбі:
-сызба/кестені қолдана отырып, бірлесе белгілеген тірек сөздер арқылы сипаттау мәтінін құрап жазады;
- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;
-сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады, сөйлем сызбасы негізінде тыныс белгісін қолданады.
Оқушылардың кейбірі:
-сызба/кестені қолдана отырып, тірек сөздер арқылы сипаттау мәтінін құрап жазады;
-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады
-сөйлем құрамында қаратпа сөзді ажырата алады және тыныс белгісін қолданады.
Сабақ барысы: (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім сөйлемнің басын бастайды да, допты лақтырады, допты алған оқушы айтылған ойды аяқтайды. Егер оқушы жауап бере алмаса, келесі оқушыға жалғастырады. Лимон қышқыл,ал қант.... Адам екі аяқты, ал құмырсқа ..... Ит үреді, ал мысық... Адамдар үйле тұрады, құстар... Қыста қар жауады, жазда..... Жүннен тоқиды, ал матадан .... Футболшы доп тебеді, ал домбырашы .....Сен аузыңмен ас ішесің, ал құс... Құс ұшады, ал жылан.....Ресейде орысша сөйлейді, ал біздің елімізде ..... Ағаш биік өседі, гүл...
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады.
(Ө) 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтай отырып, сабақ тақырыбына байланысты шығармашылық диктант жүргізіледі. «Жүгіртпе диктант» әдісі арқылы жүргізіледі. Көп нүктенің орынына тиісті сын есімдерді қоя отырып, мәтінді дәптерлеріне көшіріп жазады. Тапсырма тақтадан көрсетіледі. Оқушылар өз бетінше орындайды.
Дескриптор:
-бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап жазады;
- әріптерді көлбеу салады, үзбей жазады
- мәтінді қатесіз, сауатты көшіреді.
(Ө)3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою.
Оқушыларға тест беріледі. Белгіленген уақыт ішінде сұрақтарға жауап береді.Тест жауабы тақтадан көрсетіледі.
Қаратпа сөзді тап.
A) Мәди, екеуіміз кітапханаға барайық.
B) Мәди екеуі кітапханаға барды.
C) Мәди екеуіміз кітапханаға бардық.
2.Сөйлемдегі қаратпа сөзді анықта.
Әділет, сен ауылға барасың ба?
А) сен
В) Әділет
С) барасың ба.
3.Қаратпа сөздің анықтамасын көрсет.
А) Аяқталмаған ойды білдіретін сөздер.
В) Айтушының көңіл-күйін білдіретін сөздер.
С)Біреудің назарын өзіне өзіне аудару үшін айтылатын сөздер.
4.Қаратпа сөзі бар сөйлемді анықта.
А) Бауырсақ, бауырсақ, мен сені жеймін!
В) Ауылдың табиғаты қандай керемет!
С) Сен өзенге барасың ба?
5.Қаратпа сөз сөйлемнің ...
A) тек басында тұрады.
B) тек ортасында тұрады.
C) басында, ортасында және соңында тұрады.
6.Сөйлемнің ортасындағы қаратпа сөзді анықта.
A) Келіңдер қыздар жазайық!
B) Балалар үлкендерді сыйлаңдар!
C) Шыңғыс қаламыңды бере тұршы!
7.Сөйлемнің соңындағы қаратпа сөзді анықта.
A) Аманбысыз ата!
B) Ботам ұйқың қанды ма?
C) Кел Сәкен төрге шық!
8.Қаратпа сөз бар сөйлемде қойылатын тыныс белгісін анықта.
A) Нүкте.
B) Үтір.
C) Сұрау белгісі.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?