Деректерді жинау және тіркеу. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
  • 6.1 А. Ғылым әлемі
  • Мектеп:
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:
  • Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Сабақ тақырыбы

Деректерді жинау және тіркеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.4.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Зерттеу жұмысы барысында деректерді стандарт өлшем бірліктермен жазады;
  • Физикалық шамалар қалай өлшенетіндігін анықтайды;
  • Халықаралық өлшем бірліктер жүйесін зерттейді;
  • Ескі өлшем бірліктер жүйесімен танысады.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • ХБЖ ұзындықтың, массаның, уақыттың өлшем бірліктерін атайды;
  • Сантиметрді, дециметрді, милиметрді, километрді метрге қалай айналдыру керек екенін түсіндіре алады.
  • Уақыт аралықтарын сағатпен, минутпен, секундпен анықтай алады;
  • Жұмыс парақтарының 80 пайыздан артық мөлшерін орындай алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

-Алынған деректерді жазбаша және ауызша түрде талқылайды;

-Жұмысты бақылау барысында өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді;

-Алынған қорытындыны ауызша және жазбаша тұжырымдай алады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

БЖ өлшем бірліктер; ертеде қолданылған өлшемдер; физикалық шама, физикалық шамалардың өлшем бірліктері

Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестері:

Километрді метрге айналдыру үшін ...

ХБЖ – да уақытты табу үшін ...

Глоссарий

қазақша

орысша

Ағылшынша

Ұзындық

Длина

Length

Масса

Масса

Mass

уақыт

Время

Time

Сантиметр

Сантиметр

Centimetre

Дециметр

Дециметр

Decimetre

Миллиметр

Миллиметр

Millimetre

Километр

Километр

Kilometre

Құндылықтарды дарыту

Оқу процесі кезінде оқушылар:

  • дұрыс шешім қабылдау үшін сын тұрғысынан ойлауды,
  • шындықты объективті қабылдау үшін, өзгелардің мәдениеттері мен ойларына құрмет көрсетуді,
  • өмірдің кез келген жағдайында таным процесін өз бетінше реттеуді,
  • топтық жұмыс кезінде өзгенің пікірін тыңдауды үйренеді.

 Пәнаралық байланыстар

Оқушылардың эксперименттік тапсырма барысында халықаралық бірліктер жүйесін қолдануы физика пәнімен байланыстырылады.

Өлшеу жұмыстарын жүргізу, есептеу жұмыстары кезінде математикалық білімдерін қолданады.

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор арқылы қажетті ақпараттарды таба алу.

Өз бетінше ақпараттармен жұмыс істей алу: іздеу, таңдау, талдау, бағалау, ұйымдастыру, ұсыну.

Бастапқы білім

5-сынып, Жаратылыстану, «Ғылым әлемі» бөлімі

5.1.4.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау 5.1.4.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-4 мин

5-8 мин

1. Ойқозғау

Ойқозғау тапсырмасы арқылы оқушыларға сабақ мақсатын анықтауға көмектесу.

Оқушыларға партаның ұзындығы мен енін қарыспен өлшеуін ұсыну.

Алған мәндерімен бөлісуін сұрау.

-Мәндер неге әртүрлі болды?

(әрқайсының алақаны әртүрлі)

-Қандай қорытындыға келдіңдер?

Мүмкін болған жауаптар:- өлшеу эталоны керек.

Оқушыларға сабақтың мақсатын анықтауға мүмкіндік беру.

Презентация

Сабақтың ортасы

9-13 мин

14-17 мин

18-22 мин

23-27 мин

28-35 мин

2. Жаңа сабақты түсіндіру.

Халықаралық бірліктер жүйесі.

Температураны, ұзындықты, жылдамдықты, күшті физикалық шамалар деп атайды. Әр шаманың өз өлшем бірлігі бар. 1963 жылдан бастап Ресейде және басқа да елдерде Халықаралық бірліктер жүйесі қолданыла бастады. Физикалық шамалардың бірліктері негізгі және туынды бірліктер болып бөлінеді. Негізгі үш бірлікпен сендер таныссыңдар – олар ұзындық өлшемі (метр), уақыт (секунд), масса(килограмм). Негізгі бірліктер саны -7. Ал қалған шамалардың бірліктері туынды бірліктер. Мысалға жылдамдықтың өлшем бірлігі м/с.

3. Жаңа білімді бекіту:

Қалыптастырушы бағалау: Жұппен жұмыс

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың өзара бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • Өлшем бірліктерді дұрыс көрсетеді;
  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс сәйкестендіреді.

Физикалық шамалар мен өлшем бірліктері арасындағы сәйкестікті тап:

Жылдамдық

Уақыт

Масса

қашықтық

сағат

м/с

км/сағ

кг

с

г

4. Кестені толтыр

Кестені толтыру арқылы оқушылар тілдік дағдыларын дамытады.

Халықаралық бірліктер жүйесі.

Негізгі физикалық шамалар

Өлшем бірліктері

ұзындық

L (ағылш.length)

метр

м

t (ағылш.time)

с

m (ағылш.mass)

кг

Оқушылар бір- бірінің дәптерін тексереді.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың өзара бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • Өлшем бірліктерді дұрыс толтырады;
  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс сәйкестендіреді.

5. Білімді пысықтау-Жұппен жұмыс

Оқушылар мәндерді өзгертіп жұппен жұмыс жасайды )

 Мәндерді ХБЖ – ға айналдыру

Масса/кг

қашықтық/м

уақыт/с

1т =1000 кг

1 км= 1000 м

1 мин =60с

1 г=0,001 кг

16мм = 0,016 м

6 мин = ...с

0,3 т =……. кг

30 мм=______м

2 сағ = ...с

200 г =……. кг

2 км = ………..м

30 см = м

12 т=………кг

15 см= ………м

0,5 сағ = .....с

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың өзара бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • Өлшем бірліктерді дұрыс ХБЖ айналдырады;
  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс сәйкестендіреді.

6. Практикалық тапсырма 

Тапсырма 1: Партаның және оқулықтың (кез-келген) өлшемдерін өлшеп, оны мм, см, және м өрнектеп кестеге толтыру.

оқулық

ені

... ......см

… ......м

ұзындығы

...............см

...............м

қалыңдығы

……..........мм

.....................м

парта

ені

ұзындығы

қалыңдығы

... ......см

… ......м

...............см

...............м

……..........см

.....................м

Қалыптастырушы бағалау: Жекелей жұмыс

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың өзара бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • Шамаларды дұрыс өлшейді;
  • Өлшеген шамаларды кестеге дұрыс тіркейді;
  • Физикалық шамалардың бірліктерін дұрыс түрлендіреді

Презентация

қосымша

Физикалық шамалар. ХБ жүйесі

http://class-fizika.ru/07_class.html

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b2b48-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/1_4.swf

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Өлшеуіш таспа немесе сызғыш

Немесе метр

Қосымша 4

Сабақтың соңы

36-38 мин

39-40 мин

7. Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»

Оқушылар бүгінгі сабақтағы көңіл күйін «жетістік баспалдағына» белгілейді.

8. Үйге эксперименті:

Қадам ұзындығын анықтау. Есіктен төрге дейінгі қашықтықты қадамман өлшеп, оны метрге айналдыру.

Жетістік баспалдағы

Түсті стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар Халықаралық бірліктер жүйесіндегі өлшеулерді қолдана алады

Оқушылардың көпшілігі тәжірибе арқылы шамаларды өлшейді және ХБЖ-де тіркейді.

Кейбір оқушылар берілген тапсырмаларға қосымша жұмыс парақтарын орындайды.

  • Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб
  • Өздік жұмысты-өзіндік бағалау
  • Жұпта жұмыс- тәжірибе (өз өзін бағалау)
  • Жеке жұмыс- Халықаралық бірліктер жүйесіне аудару (мұғалімнің бағалауы)Жұптық жұмысты бағалау
  • Эксперименттік тапсырмалар сыни ойлау элементтері арқылы сын тұрғысынан бағаланады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

Эксперименттік жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін есте сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу