Жер туралы жалпы мағлұматтар. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
ТАРАУ: 5.1В Жер және өмір САБАҚ: 2.2. Жер туралы жалпы мағлұматтар | Қызылорда қаласы ХББ Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Башенова Н.К. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Даму мақсаты | Проблемалық оқыту әдісі арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіреді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Ауызша немесе жазбаша Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіреді. Пән лексикасы және терминология:
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Жер, ғаламшар ретінде ………………….. қалыптасты Жердің ішкі құрылысы ………….… тұрады. Тіршіліктің дамуына төмендегі жағдайлар қажет………………… | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар | Білу және білімді қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылық қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ-да мәліметтер алу, деректермен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Бұл бөлім бастауыш мектепте енгізілген: Жер Күн жүйесіндегі планета және Жердің табиғи серіктері туралы білімдердің жалғасы болып табылады. Оқушыларда «ғарыш», «ғарыш денелері», «астрономия» туралы түсініктері қалыптасқан. Оқушылар кейбір ғарыш денелерінің, планетелердың Күн жүйесіндегі орнына сипаттама бере алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0 - 5 6– 10 11-15 16 -25 26-30 31-- 37 38-43 43-45
| І Ұйымдастыру кезеңі.
Шеңбер бойымен тұрғызылып, көңіл-күйлері сұралады. ІІ Үй тапсырмасын сұрау.
1.Біз қандай ғаламшарда өмір сүрудеміз? 2.Жер туралы қандай мәліметтер білесіңдер? 3.Жер қашан пайда болған? 4.Алғашқы кезде жер қандай болған деп ойлайсыздар
Ол үшін стикерге ғалымдар аттары мен ғаламшар атаулары жазылып, оқушылар алдыңғы білімдерін пайдаланып, топтарға бөлінеді. (Жж) Оқушылар Жердің пайда болу туралы мәтінмен (Кант - Лаплас, Шмидт – Фесенков, Ж.Бюфон, Д.Джинс гипотезасы) танысады. ІІІ Жаңа оқу мақсатын түсіндіру «Кел, ойланайық!» белсенді оқыту әдісі жүргізіледі. Оқушылар берілген тапсырмалармен ізденіс жұмыстарын жүргізеді. 1топ А – Жердің пайда болуы туралы Бюффонның болжамы 2топ С –Кант және Лаплас болжамдары 2топ В –Шмидт-Фесенков болжамы. Топтық жұмысты бағалау.
Келесі кезекте оқушыларға жұптық жұмыс жүргізу тапсырылады, жұмыс мақсаты түсіндіріледі: Сілтемеде берілген «Бұл кімнің гипотезасы» деген сұрақтарға оқушылар онлайн жауап береді.
Жұптар бірін- бірі бағалайды:
ІY Қорытынды I) Жер ғаламшарының пайда болуы туралы оқушылардың түсінгенін анықтау үшін оларға қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау ұсынылады. Cлайд беттерінен сызбанұсқалар көрсетіліп, ауызша сұрақ-жауап қою арқылы жүзеге асырылады:
Кері байланыс «Бағдаршам» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады. Қызыл түс – түсінген жоқпын; Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар; Жасыл түс – барлығы түсінікті. Үйге тапсырма беру Тест сұрақтарын әзірлеу (кемінде 5 тест); Слайдты пайдаланып, дәптерге «Жердің пайда болуы туралы» болжамдарды кестеге толтыру. | Сергіту сәті МПМ тақтасы Проблемалық сұрақтар стикерлер тарату Презентация көрсетіледі. Постер жасау, маркер, таратпа мәтін, Бағалау парақшаларымен жұмыс Сілтеме «Гипотезы образования Земли» http://learningapps.org/119268 Таратпа қағаздар Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау. Презентация көрсету. Сұрақ-жауаптар «Бағдаршам» әдісі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюдыжоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардыңматериалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-менбайланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелейтін элемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырып сипаттайды Оқушылардың көпшілігі: Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырады. Кейбір оқушылар: Жер планетасының пайда болу туралы өз көзқарасын білдіреді. | Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді. Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін практикалық бөлімде оқушыларға сұрақ қою қажет. | Тәжірибе жасау барысысында қауіпсіздік ережесін сақтау. Сабақта АКТ қолдану. Химия, физика, информатика, география пәндерімен байланысты. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?