Қасым Аманжолов «Өзім туралы» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: қазақ әдебиеті | Мектеп: Шымкент қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||
Уақыт: | Мұғалімнің аты-жөні: Темешова А.А. | ||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 11 L1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||
Тақырып/бөлім: | Қасым Аманжолов «Өзім туралы» өлеңі, С. Елубай «Жалған дүние» романы. | ||||||||||||||||||||||||
оқу мақсаты | 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау | ||||||||||||||||||||||||
сабақ мақсаты | Шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтайды. | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | «Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: Мәдениет, тіл мен тарих бірлігі | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі, тарих пәндерімен байланысады. | ||||||||||||||||||||||||
АКТ дағдылары: | таныстырылым, бейнебаян | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтауларды табады; - көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдайды; - автор стилін анықтайды. | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Сұрақтарға жауап беру барысында пайдалы тіркестер: Менің ойымша, ......... Менің пайымдауымша, ........... Егер өз сөзімді қорытындыласам, ............. | ||||||||||||||||||||||||
Меңгерілген білім | |||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||
Уақыт | Іс-әрекет | Дереккөзі | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Оқушыларды қарсы алу, сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру, бағалау критерийімен келісу. | слайд | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут |
2-тапсырма. «Менің шығармашылығым» Поэма тіліне талдау жасау. Руым көп солардың аттарындай, Мінезім бар таулардың қатпарындай. Ән-жырым бар бабалар хаттарындай, Әжімім бар бейнеттің таптарындай. Қаза тапқан солдаттай ізгі өлімнен. Қоштасарда өтіпті түз белінен. Қанқалары табылып жатыр қазір Соғыстар мен жорықтар іздерінен. О замандас, соларды бір қараңыз: Әр кірпіші, әр тасы бір қора аңыз. Өлгендерді тірілтіп, өмірлі етіп, Өшкендерді табатын бір ғана біз. Мирасы ма, мұра ма аз ба со да? Алынбайды алтындай қазбаса о да. Тереңім көп, тұңғиық тарихым көп, Жылдар көші том-томдап жазбаса да. Жаза алмадым, қайтейін, хат білмедім. Білдім бірақ найза мен аттың белін. Ат үстінде ұмыттым кедейлікті, Ат үстінде өлсем мен шатпын дедім. Жетпеген жоқ ғылымға зеректігім, Сезбеген де емеспін керектігін. Қала бердім жарыққа жол таба алмай, Қараңғыға тас батып ер екпінім. Кейін білдім жердің де шар екенін, Өз өлшемі, өз шегі бар екенін.
Дескриптор: - өлеңдегі көркемдегіш құралдарды анықтайды; - не мақсатта қолданылып тұрғанын талдайды. Бағалау. Өзара және мұғалімнің бағалауы. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс. Ойтолғаныс 3-2-1
Үйге тапсырма: Поэманың өзіңе ұнаған тұсын жатқа оқы. | ||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: | |||||||||||||||||||||||||
Дифференциация. Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау -Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қазақ әдебиеті, биология АКТ-мен байланыс. Презентация, бейнебаян ұсыныладыҚұндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||
Рефлексия | |||||||||||||||||||||||||
Ойлану | Сабақты мақсатқа сай етіп құруда кейде мақсаттың саған жұмыс істеуге мүмкіндігі жетпей жатады. Ол үшін көп ойлауға уақыт керек. Бұл сабақта әдебиет теориясына көбірек көңіл бөлу керек болды. |
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру