Мұнай өндірісі. Шешендік сөздер. Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі. Қазақ тілі, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ. 1 нұсқа.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Экология: ядролық және мұнай өндірістері. Шешендік сөздер. Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі

Мектеп: Ақтөбе қаласы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мұнай өндірісі. Шешендік сөздер. Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі

(1-нұсқа)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.2.1 Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау

 Сабақтың мақсаты

Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау

 Бағалау критерийі

  • мәтіндердегі мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды анықтайды;
  • тілдік оралымдарды ажыратады;
  • мәтін үзінділерін талдай алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар тақырып аясында дамиды.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Экономикалық даму болжамдары, мұнай өндірісі, экспорт мәселесі, ішкі өнім, қаражат, т.б.

Диалог және айтылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша/пікірімше…, Менің көзқарасым бойынша…, Мен сенімдімін…, Мені таңқалдыратыны..., Ойымды қорыта келе,..., т.б.

Құндылықтарды игерту

Ынтымақтастық, өзіне және өзгелерге құрмет, жауапкершілік құндылықтарын дамыту топтық, жұптық жұмыстар барысында жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Экономика, химия, әлеуметтану

АКТ пайдалану дағдылары

Сабақ таныстырылымын қолдану, бейнематериал

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Денсаулық сақтау технологиясы талаптарына сай сынып оқушыларын орналастыру, қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

Оқушылармен амандасу, шағын жұмыс топтарына бөлу.

Тренинг: Жүректен жүрекке. (Жүрекшелерге мұнай, тас көмір, табиғи газ, экология деп жазуы бар жүрекшелерді оқушылар қолдарына алады. Осы жүрекшелерді бір-біріне үрлеу арқылы жеткізу керек). Осы жүрекшедегі жазуларға қарай топқа бөлінеді.Сыныптағы оқушыларды "мұнай", "тас көмір", "табиғи газ", "экология" деп төрт топқа бөлу

Ой шақыру

Оқушылар берілген ақпарат туралы өз ойларын ортаға салады.

Мұғалім сабақтың тақырыбын хабарлайды, сабақ мақсатымен таныстырады. Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып, сабақтың бағалау критерийлерін әзірлейді.

слайд

Сабақтың ортасы

3 минут

2 минут

10 минут

5 минут

10 минут

3 минут

Тыңдалым алдындағы тапсырма

Оқушыларға мұнай жайлы 20 мәлімет ұсынылады, олар қажеттілігіне қарай түртіп алады.

  • Әлемдегі мұнайдың қоры шамамен 40-50 жылға жетеді.
  • Мұнайдан жасалған алғашқы өнім – керосин.
  • Түркіменстанда автокөлік жүргізушілері айына 120 литр бензинді тегін алуға құқығы бар.
  • Мұнайды өндіретін үш ең ірі ел – Ресей, Сауд Арабиясы және АҚШ.
  • «Қара алтынның» бір тамшысы 25 литр ауыз суын бұзуы мүмкін.
  • Әлемде бір тәулікте 13,3 миллиард литр мұнай тұтынылады.
  • Мұнайдан ғана емес, көмірден де бензин жасауға болады, бірақ бұл өте қиын және көп уақыт алады.
  • Немістер Екінші дүниежүзілік кезінде, әскери техникаға арналған отынды көмірден жасаған.
  • Ғалымдардың айтуы бойынша, ол – ежелгі планктондарың қалдықтарынан пайда болды. Бұл кезең 350 миллион жылға созылған.
  • Оның құрамында мыңдаған заттар бар, олардың көпшілігі (80-90%-ы) сұйық көмірсутектер болып табылады.
  • Оның негізгі түсі қара, бірақ кейде жасыл және тіпті түссіз сұйықтықтар кездеседі.
  • Мұнай, тереңдігі – 10 метрден 5-6 шақырымға дейінгі ара қашықтықта орналасады.
  • Аспирин – мұнай өнімі болып табылатын бензолдан алынады.
  • Мұнай көмірмен бірдей, оның өзгешелігі тек сұйықтығында.
  • Оны алғашқы болып, б.з. 4-ғасырында Ежелгі қытайлықтар қолданған.
  • АҚШ-та әлемдік бензинның 44%-ы тұтынылады. Ең ірі мұнай компаниясы – Saudi Aramco, ол Сауд Арабиясы мемлекетінің иелігінде.
  • Бұл сұйықтықтың бағасы барлық тауарлардың бағасына тікелей әсер етеді, себебі, көлікке құйылған бензиннің бағасы да қосылады.
  • Мұнайдың қондырғысындағы қызметкердің орташа жылдық жалақысы шамамен 100,000 доллар.
  • Венесуэла әлемдегі ең ірі қара алтынның қорына ие, ол 300 миллиард баррельді құрайды.
  • Алғашқы кезде бензин үлкен сұранысқа ие болмаған. Өйткені, автокөлікті сатып алуға шамасы жететін адамдардың саны өте аз болатын.

Оқушылар мәліметтер жайлы өз пікірлерін білдіреді.

Тыңдалым тапсырмасы

Оқушыларға бейнематериал көрсетіледі.

https://24.kz/kz/zha-aly-tar/o-am/item/349663-2024-zhyly-elimizde-m-naj-ndirisi-artady

ЖЖ. Бейнематериалды оқушылар мұқият тыңдап, жұпта талқылайды және кестені толтырады. Қабілеті жоғары оқушыларға мәтін тақырыбы мен негізгі идеясын қоса анықтау тапсырылады (дифференциация).

Мақсат қандай?

Қалай қол жеткіземіз?

Кен орындары

Болжам қандай?

Терминдер мен ұғымдар, тілдік оралымдар

1.

2.

3.

Оқушылардың жауаптары талқыланады. Дескрипторлар арқылы бірін-бірі бағалайды.

Дескриптор:

  • мәтін мазмұнын түсінеді;
  • мәтіндердегі мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды анықтайды;
  • тілдік оралымдарды ажыратады.

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

Тыңдаған мәтіндері негізінде және берілген мәліметтерді пайдаланып, әр топ таңдаған тақырыбы бойынша сыни пікір айтуға дайындалады.

  • Түйені жел шайқаса - ешкіні көктен ізде!
  • Мұнай- табиғаттың берген сыйы
  • Мұнайым бар – мұңым бар

Топтар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, сұрақтар қояды.

Дескриптор:

  • берілген тапсырмаға сай мағлұмат береді;
  • мәтін үзінділерін талдай алады.

Мұғалім оқушыларды тыңдап, кейін жауаптарын толықтырады.

Мұғалімнің сындарлы кері байланысы келесі тіркестерден тұрады:

Ұтымды шыққан ... ...

Тапсырма шартына сай, бірақ шығармашылықты қажет ететін ...

Әлі де жетілдіре түсетін жауаптар...

Креативті ... ... , бірақ көркем тіл жетіспейді.

Слайд

Толығырақ: http://faktiler.kz/munay-tyrali-malimetter/

https://24.kz/kz/zha-aly-tar/o-am/item/349663-2024-zhyly-elimizde-m-naj-ndirisi-artady

слайд

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия.

слайд

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу