Электр энергиясын пайдалану, өңдіру және тасымалдау. Трансформатор. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 С бөлім: Айнымалы ток

Мектеп: Павлодар ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кенжебекова А.Ж.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр энергиясын пайдалану, өңдіру және тасымалдау. Трансформатор

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.3.5 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру;

 Сабақ мақсаттары

электр энергиясын өңдіру жолдарын анықтау;

трасформатордың жұмыс принціпін түсіндіру;

электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру;

Бағалау критерийлері

электр энергиясын өндіру жолдарын анықтайды;

ГЭС, АЭС, ЖЭС салыстырады;

Трансформатордың жұмыс істеу принципін түсіндіреді;

электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіреді.

 Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау;

Трансформатор мен генератор құрылысына сипаттама береді.

Трансформатордың және генератордың жұмыс жасау принципін түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология: индукция, айнымалы ток, магнит ағыны, бірінші реттік катушка, екінші реттік катушка, жоғарылатқыш/төмендеткіш трансформатолар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Трансформатор ... токта жұмыс істейді, себебі ...

Неліктен кіру және шығу кернеулерінің арасында фазалар айырымы пайда болады?

Трансформатор шығысындағы ток артса, оның кірісіндегі ток қалай өзгереді.

Құндылықтарды дарыту

Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу.

Пәнаралықбайланыстар

Өлшеулер барысында өлшем бірліктермен жұмыс жасауда, қателіктерді есептеуде математикалық амалдар қолданылады.

 АКТ қолдану дағдылары

Bilimland.kz, twig-bilim.kz сайтын пайдалану.

Бастапқы білім

8 сынып: магнит өрісі

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Сабақ барынсында жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатында сергіту сәтін өткізу.

Сергіту сәті «Сағаттық достар». Оқушылар әрбір сан тұсына сыныптасынын атын жазады, сол уақытта кездесетін оқушылар төменде көрсетілген әрекеттерді істейді.

1. Shake hands

2. Tap the back

3. Smile

4. Wave hands

5. Wink

6. Give a compliment

7. Wish anything

8. Send a kiss

9.Give massage

10. Rub the back

11. Make him smile

12. Receive a compliment

Сабақтың ортасы

2 мин

6+4 мин

5 мин

5+2 мин

8 мин

Сабақ барысымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру.

Оқушыларды жереби арқылы 4 топқа біріктіреміз.

1 топ – ЖЭС

2 топ – ГЭС

3 топ – АЭС

4 топ - Альтернативті энергия көздері

Әр топ электр энергиясын өндіру кезінде не қолданылатынын, әр әдістің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтап кестені толтырады.

Кері байланыс. Топтар кезекпен ортаға шығып жауаптарын оқиды, сол кезде қалған топтар өз кестелерінің бос орындарын толытырады.

ГЭС өндіретін қуаты 2400 МВт – тан 4500 МВт-қа дейін жетеді? Осындай қуатты элетр тогы үйдегі розеткаға қосылып тұрса не болады?

Электр станциясынан келетін электр тогын түрлендіру үшін не істеуге болады?

https://twig-bilim.kz/kz/film/ac-dc-and-transformers видео көрсету арқылы осы сұрақтарға жауап іздеу

Оқулықты немесе мұғалім ұсынған теориялық мәліметті пайдаланып тірек конспект құруға тапсырма беру.

Дескриптор:

Тұрақты ток пен айнылмалы ток арасындағы айырмашылықты анықтайды;

Трансформатордың жұмыс істеу принципі мен формуласын жазады;

Электр тогын тасымалдауға неліктен айнымалы ток қолданылатынын жазады.

Кері байланыс. Оқушылардың түсіне дәрежесін қосымша сұрақтар қою арқылы мұғалім тексереді.

Трансформатор формуласын қолданып есептер шығару.

Дескриптор:

Есептің шартың толық жазады;

Трансформатор формуласын қолданады, түрлендіреді;

Математикалық есетеулерді дұрыс жүргізеді.

  • Кері байланыс. Оқушылар есептің шығару жолын мұғалім үстеліндегі қағаздан жауаптарын тексереді.

Қосымша 1

Ноутбук

https://twig-bilim.kz/kz/film/ac-dc-and-transformers

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтыңсоңы

3 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі бақылау, толқыныс).

Activity

«СМС» әдісі.

 -бүгінгі сабақта не қызықты болды?

 -бүгінгі сабақта не қиындық келтірді?

 -бүгінгі сабақта не қажет болды?

Қағаздан жасалған ұялы телефонға оқушылар

өз ойларын СМС арқылы жібереді.

Үй тапсырмасын беру: кВт пен кВт*сағ арасындағы айырмашылық, үйде айына қаншалықты энергия тұтынантынын және оны қалай үнемдеуге болатынын анықтау.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Магнит өрісінің қасиеттерін. Ампер кұшінің мағынасын. Параллель токтардың өзара әсерлесуін болжап, салыстыра алады.

Көпшілік оқушылар Математикалық білімін тиімді қолданып, F=BILsinα формуласын түрлендіре алады.

Параллель токтардың арасындағы күштің бағытын сызбада көрсетіп, қолданыады

Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді шығара алады

Фронталды талдау;

сыныппен бағалау;

зертханалық жұмыс

Физика кабинетіндегі ҚТ. Электр құрылғылармен жұмыс істеу ҚТ. Оқушыларға тоқ көзіне қосылған құралменен жұмыс жасағауда сақ болуды ескерту

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу