Әлем эволюциясының негізгі кезеңдері. Хабл заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 11 | Мұғалімнің аты –жөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Әлем эволюциясының негізгі кезеңдері. Хабл заңы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.10.1.10 – Хаблл заңын қолдана отырып, әлемнің жасын бағалауды үйрену; 11.10.1.11 – микротолқындық фондық сәулеленудің берілгендерін қолдана отырып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру. |
Сабақ мақсаттары |
|
Бағалау критерийлері | Галактиканы және Құс жолын сипаттай алады Құс жолы галактикасының сызбасын сызады. Хаблл заңын түсінеді. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: "Үлкендауда" (оқу, хат, айтужәнетыңдайбілу) өззерттеулерітуралыұсыныстарынберу Кёртис бекіткен, ол… себебі… Шепли бекіткен, ол… себебі… Жаңа жағдайлар, Үлкен дауды шешуге көмектескен өзін қоса Спиральді тұман (тұман) галактика құс жолы Әлем Күн жүйесі Цефеидтер (айнымалы жұлдыздар) |
Құндылықтарды дарыту |
|
Пәнаралық байланыстар | Астрономия |
АКТ қолдану дағдылары | Обсерваторияны АКТ көмегімен ұсыну. Оқушылар онлайн обсерватория сайтына еніп көптеген суреттер көре алады. |
Бастапқы білім | Ядролық реактор |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалім 1 | Ресурстар | ||
4 мин 5 мин 4 мин 7мин 5мин | Үй тапсырмасы Сұрақ-жауап Видео көрініс Әлемнің эволюциясы Талқылау Оқушыларды екі топқа бөліп, тапсырма беру: 1) Үлкен жарылыс ; 2) әлемнің даму эволюциясы Оқушылар көрген видеолары мен интернет ресурстарды пайдалана отырып, презентация жасайды. Презентация қорғау Сұрақ-жауап арқылы бағалау. | https://www.youtube.com/watch?v=5wYw7p5MMNg ноутбуктар | ||
7 мин | Сыныпты үш топқа бөліп Әр топ Үлкен даудың әр түрлі аспектілерін зерттейді; Кёртис аргументтері, оларды қолдайтын қазіргі дәлелдемелер Шепли аргументтері оларды қолдайтын қазіргі дәлелдемелер Үлкен дауды шешетін жаңа дәлелдемелер Әрбір топ өз зерттеуіне презентация дайындауы керек Оқушылардан қысқашесеп жазуын сұраңыз, 50 сөзден артық емес өз бұрыштамасы мен жарыссөзі. | |||
Рефлексия 5 мин | Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? Үй тапсырмасы: «Әлем эволюциясының негізгі кезеңдері» оқу. | Рефлексия паракшалары | ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Барлық оқушылар: Қажетті мәліметтерді дәптерге түсіреді, есептер шығарады Оқушылардың көпшілігі: Қалыптастырушы бағалау сұрақтарына 90 пайыз дұрыс жауап береді Кейбір оқушылар: Қосымша тапсырма орындайды | Тексеру парақтары Бағалау парақтары Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау Көз жаттығуларын орындау Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру