Резонанстық жиілікті есептеу. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Theme of the lesson

Айнымалы ток тізбегіндегі кернеу резонансының шарттары. Есептер шығару

Сабақтың тақырыбы

11.5.3.10 Резонанстық жиілікті есептеу

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (Оқу бағдарламасына сілтеме)

Айнымалы ток тізбегіндегі кернеу резонансының шарттарын түсіну және резонанстық жиілік формуласын есептеулерде қолдану.

 Сабақтың мақсаты

Ұсынылған жағдайларға сәйкес, оқушылар резонанстық жиілікті есептей алса сабақ мақсатына жетті деп есептеледі.

 Жетістік критерийі

оқушылар резонанстық жиілікті есептей алады.

 Тілдік мақсаттар

Пәндік сөздік және терминология:

Resonant frequency, impedance, angular frequency, inductance

Резонанстық жиілік, импеданс, циклдік жиілік, индуктивтілік

Пайдалы сөзтіркестер:

...-қа... озады, ...-қа... қалады

Кернеу мен тоқ бір-бірінен фаза бойынша

 Сабақта дарытылатын

 құндылықтар

Оқушылардың өздеріндегі бар білім негізінде жаңа білімді меңгерту

 Пән аралық байланыс

Математика: тригонометриялық түрлендірулер

 ИКТ дағдылары

Зерттеу.

Алдыңғы білім

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Басы

0-7 мин

Сәлемдесу.Өткен материалды қайталау үшін келесі сұрақтар бойынша фронтальды сауалнама жүргізілді:- Электрлік резонанс дегеніміз не? Бұл қалай?- Электрлік резонанс қандай жағдайларда пайда болады?- Электрлік резонанс қай жерде қолданылады?

1. фронтальды сұрақ қою

Ортасы

7-8 мин

8-15 мин

15-17 мин

17-25 мин

25-27 мин

27-35 мин

Мұғалім студенттерді сабақ жоспарымен таныстырады: - Өзара тексеру; - Жұптық жұмыс - Жеке жұмыс

1. Мұғалім сыныпты екі нұсқаға бөліп, оларға тапсырмалар береді

1. (a) RLC тізбектің резонанстық бұрыштық (циклдік) жиілігі қандай? (R = 0.200 Ом, L = 4.00 x 10-3Гн, және C=2.00×10−6Ф)

(b) Егер осы жиілікте тізбекте кернеудің амплитудалық мәні 4.00 В болса, онда тізбек тұтынатын ортша қуат қандай болар еді?

2. (a) R=20 Ом, L=75 мГн, және C=4.0мкФ тізбектей жалғанған RLC тізбегі үшін резонанстық бұрыштық (циклдік) жиілігі қандай? 

(b) Егер R  300 Ом-ға өзгерсе, онда резонанстық бұрыштық (циклдік) жиілігі қалай өзгереді?

3. Тізбектей жалғанған RLC тізбегінің резонанстық жиілігі 2.0×103Гц. Егер тізбектің индуктивтілігі 5.0 мГн, онда онда тізбектегі конденсатордың сыйымдылығы? Жауап: 1.3×10−6Ф

Оқушылар оларға бөлінген уақыт ішінде мәселелерді жеке шешеді. Оқуды аяқтағаннан кейін студенттер бір-бірімен шешімдер қабылдайды және өзара тексеріс жүргізеді (бірінші нұсқа екінші нұсқаның жұмысын тексереді және керісінше).Бағалау аяқталғаннан кейін мұғалім жауап парақтарын береді, ал оқушылар бағалауды жүргізеді.

2. Жұптық жұмыс. Мұғалім оқушыларға жұптасып келесі тапсырмаларды береді.

3. Тізбектей жалғанған RLC тізбегінің резонанстық жиілігі 2.0×103Гц. Егер тізбектің индуктивтілігі 5.0 мГн, онда онда тізбектегі конденсатордың сыйымдылығы? Жауап: 1.3×10−6Ф

4. Тізбектелген RLC үшін R=100 Ом, L=150мГн, және C=0.25мкФ. 

(a) Егер тізбек өзгермелі жиілігі бар ток көзіне қосылса, онда қандай жиілікте резисторда максималды қуат өндіріледі?

(b) Тізбектің сапалық факторы қандай? Жауап: a. 820 Гц; b. 7.8

5. (a) Тізбектей жалғанған резистор, конденсатор және катушкалардағы резонанстық жиілік қандай (R=100 Ом, L=2.0Гн, және C=5.0мкФ)?

(b) Егер осы тізбек резонанстық жиілікте жұмыс жасап тұрған 100В-тық ток көзіне қосылса, онда қандай қуат бөлінеді?

Оқушылар бірінші кезеңді бағалау нәтижелерін ескеріп, есептерді жұппен шешеді. Мәселелерді шешу кезінде студенттерге әртүрлі ресурстарды талқылауға және қолдануға рұқсат етіледі.Уақыт аяқталғаннан кейін жұптар өз нәтижелерін тақтадағы жауаптармен тексереді. Егер оларда қателер болса, себебін анықтау және түзету үшін мұғалімдермен талқылаңыз.

3. Жеке жұмыс. Мұғалім студенттерге жеке жұмыс бойынша тапсырмаларды жауаптармен (шешімсіз) таратады.

2. Төмендегі суреттегі тізбек үшін L=2.0×10−3Гн, C=5.0×10−4Ф, және R=40 Ом. 

(a) Резонанстық жиілік қандай?

(b) Резонанс кезіндегі тізбектің импедансы қандай?

(c) Егер кернеу амплитудасы 10 В болса, онда резонансқа сәйкес I(t) теңдеуін жазыңыз?

Өз бетінше жұмыс істейтін студент дұрыс жауап алуы керек. Жұмыс кезінде студенттерге бір-бірімен талқылауға тыйым салынады, сондықтан ресурстарды пайдаланбау ұсынылады. Егер студент өте қиын болса, мұғалім көмектесе алады.

Презентация, таратпа материал

Соңы

Сабақтың соңында оқушылармен рефлексия өткізіледі:

  • Не оқылды
  • Не түсініксіз болды
  • Нені жетілдіру қажет

(5 минут)

Кері байланыс парағы

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қалай қолдауды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздікті ескеру

Саралау жеке немесе топтық қолдаумен болуы мүмкін. Қабілеті төмен оқушыларды сұрақ қоюдың тиісті әдістері арқылы оларды қажетті шешімдерге итермелеуге болады.

Ауызша немесе жазбаша.

Денсаулыққа ықпал ететін әдістер:

Рефлексия

Сабақтың мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Жоспарланған дифференциация жүзеге асты ма?

Мен уақытты ұстандым ба?

Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге?

Төмендегі кеңістікті сабағыңызға рефлексия үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе өте жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (оқытуды да, оқуды да қарастырыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақта мен келесі сабақ туралы хабардар ететін сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу