Зертханалық жұмыс №9 «Бір валентті ионның зарядын өлшеу». Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Шымкен қаласы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

10

Сабақ тақырыбы:

Зертханалық жұмыс №9

«Бір валентті ионның зарядын өлшеу».

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.3.6 – электролиз процесі кезінде электронның зарядын анықтау.

 Сабақ мақсаттары

  • Электролиз құбылысын түсінеді.

 Жетістік критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер

1.Электролиз заңының формуласын біледі және қолданады;

2.Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Казахский

Русский

Английский

Кулон

Кулон

Сoulomb

Элементар заряд

Элементарный заряд

Elementary charge

Электр заряды

Электрический заряд

Electric charge

Атом

Атом

Atom

Электіртік құбылыстар

Электрические явления

Electrical phenomena

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Қазақстандық патриотизм жәнеазаматтықжауапкершілікті үнемі есте сақтау; Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау;

Пән аралық байланыстар

Математика және химиямен

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Әр түрлі ортадағы электр тогы.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

30 мин

5 мин

І Ұйымдастыру кезеңі. Топқа біріктіру.

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді орнату.

Зертханалық жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін сыныппен қайталау.

Зертханалық тапсрыманы орындау.

Жұптық жұмыс.

Тексеру.

Бағалау: дескрипторлар негізінде бағалау.

Презентация

Қосымша №1

Сабақтың соңы

2 мин

Кері байланыс.

Сабақты қорытындылау.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық жән еқауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа сабақты түйіндейтін тапсырмалар беру, суретті қолдану арқылы оң немесе сол мимен жұмыс жасайтындарды ескеріп тапсырма дайындау

Оқушыларды бағалау үшін төмендегідей суреттер беріп, тұрақты магниттердің полюсін анықтауға немесе жолақ, таға тәріздес тұрақты магниттердің суретін беріп, магнит индукция векторының бағатын көрсетуге тапсырмалар беруге болады.

Практикалық жұмыс ноутбукпен жұмыс істеу барысында ҚТЕ сақтау;

Көз жаттығуларын жасату

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Зертханалық жұмыс №9. «Бір валентті ионның зарядын өлшеу».

 Жұмыс мақсаты  Фарадей санын және электронның зарядын анықтау.

 Керекті құралдар: электрлік қауыз, ток көзі, секундомер.

  

Электролиз заңы

 Бір валентті ионның заряды Ze болсын, мұнда е – элементар заряд, Z – ионның валенттілігі немесе электрондар саны. Электродқа берілген заряд

 q = n∙Z∙e,                                     (1)

 мұнда n – атом саны.

 Электродта бөлінген заттың массасы:

 М = n∙m,                                      (2)

 мұнда m – бір ионның массасы.

 (1) және (2) теңдеуден аламыз

 М=  ∙q.                                 (3)

  

 Кез-келген атомның бір моль зат мөлшерінде атомдар саны тең болады: N = NA,

NА = 6,023· 10 моль (Авогадро саны).

  

 Сонда ионның массасы:

            m=,                                              (4)

 

мұнда μ – молярлық масса.

 (4) және (3) теңдеулерден аламыз:

 М =                                     (5)

  

 Шама

 ,                                         (6)

 

 Бір валентті ионның заряды электон зарядының абсолют мәніне тең болады. Сондықтан электрон заряды төмендегі теңдеумен есептеуге болады.

 е = .                                     (7)

  

  

 Жұмыс барысы

 1. Катод ретінде қолданылатын мыс пластинканы 10 минут электрпешінде кептіріп, таразда тарту керек. Өлшенген М1 массаны 1-кестеге жазыңыз.

 2. Анод пен катодты шыны қауызға орналастырыңыз. Ток көзінің теріс клемасына катодты, оң клемасына анодты жалғаңыз.

 3. Ток көзі мен секундомерді бір уақытта қосыңыз. Токты электролит арқылы 30 минут өткізіңіз.

 4. Ток көзі мен секундомерді өшіріңіз. Катодты электпешінде кептіріп таразыда М2 массасын анықтаңыз. М1–М2 массаларының айырымын анықтап кестеге жазыңыз.

 5. (7) теңдеу арқылы электронның зарядын анықтаңыз. ( =63,510-3 кг/моль)

 

Рис. 1

 Есептелген мәндерді кестеге жазыңыз.

 

М1,

кг

М2,

кг

М,

кг

I,

А

t,

c

К, кг/Кл

F, Кл/моль

е, Кл

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Теориялық сұрақтар

 

  • Бірінші және екінші типті өткізгіштер деп қандай өткізгіштерді айтамыз?

................................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................................

  • Элктролиз заңын тұжырымдаңыз.

................................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................................

  • Фарадей саны мен заттың электрохимиялық валенттілік арасында қандай байланыс бар? Фарайдей санының физикалық мағынасын түсіндіріңіз.

................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................................   4. Қауыз арқылы айнымалы ток өткізу арқылы заттың электрохимиялық валенттілігін анықтауға болады ма?

................................................................................................................................................................ .................................................................................................................................................................

 5.   Бұл жұмыста қателіктің болу себептерін көрсетіңіз.

 .................................................................................................................................................................

 .................................................................................................................................................................



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Салымдар түрі: қалайша неғұрлым көп пайда табуға болады
» Қауіпсіз каникул: балаларыңызды алаяқтардан қалай қорғауға болады
» 🙌 ҚАРЫЗ ҚАЙТАРУМЕН ҒАНИБЕТ
Пікір жазу