Электр өрісін. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Электр өрісі

Мектеп: Өскемен қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 каз

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр өрісін

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

- электролиттердегі электр тогын сипаттау;

электролиз заңын есептер шығаруда қолдану

 Сабақ мақсаттары

Өткізгіштер мен диэлектриктерді ажырата білу

Диэлектриктердің түрлерін білу

Электр өрісіндегі өткізгіштер туралы білу

Электр өрісіндегі диэлектриктер туралы білу

Кернеулікті потенциал градиенті ретінде түсіну\

Электр өрісі тақырыбына сапалы есептер шығара алу

 Күтілетін нәтиже

Оқушылар:

электролиттердегі электр тогын сипаттай білетін болады;

  • электролиз заңын тұжырымдай білетін болады;
  • электролиз заңын есептер шығаруда қолдана алатын болады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

Элементар заряд, Фарадей заңы, ерітінді

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

электролит дегеніміз не?

электролиз дегеніміз не?

1-ретті өткізгіш дегеніміз не?

2-ретті өткізгіш дегеніміз не?

ион дегеніміз не?

 Құндылықтарды дарыту

Ойын жинақтап айтуға дағдыландыру

Жұппен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту

Бір-біріне көмектесе алу дағдыларын дамыту

 Пәнаралық байланыстар

Химия пәні; математика және өнер пәндері

 АКТ қолдану дағдылары

Интернет көзінен алынған материалдармен жұмыста дерек жинаудың тиімді жолын қарастырады

Бастапқы білім

Металдардағы электр тогы

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5-7 минут

Өткен сабақта шығарған тапсырмалардың дұрыс жауабы тақтада беріліп, үй тапсырмасы тексеріледі.

Оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырыладыӨткізгіштер дегеніміз не?

Өткізгіштердің өткізу қасиеті қалай түсіндіріледі?

Диэлектриктер дегеніміз не?

Өткізгіштер мен диэлектриктерге мысал келтір

Оқушыларға сұрақтар қоя отырып, заттың өткізгіштік қасиеттерін еске түсіреді.

Еске түсіре отырып, электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктердің қасиеттері айтылады

Таратпа материал

1-3 слайд

7-10 мин

10-15 мин

15-20 мин

20-23 мин

23-30 мин

30-38минут

Оқушылар бейнематериалды көріп, кілт сөздермен жұмыс жасау мақсатында CLIL әдісі бойынша 3 сөйлем жазып шығады. Бұл тапсырмалардың келесі тақырыптарға бағытталады:

  • Фарадей заңы
  • Зарядтың сақталу заңы
  • 1-ретті өткізгіштер-металдар;
  • 2-ретті өткізгіштер электролиттер

Электролиттік диссоциация деп заттардағы нейтраль молекулалардың ерітіндіде оң және теріс иондарға жіктелуін айтады.

Барлық сұйықтарды электрлік қасиетіне орай 2 топқа бөлуге болады: өткізгіштер және өткізбейтіндер.

NaCl Na+ + Cl-

Басқа заттардың диссоциациясы:

CuSO4 Cu 2+ + SO42-

HCl H + + Cl-

Диссоциация кезінде металдар ионы және сутегі ионы үнемі оң зарядталған, ал қышқыл радикалы мен ОН тобы – теріс зарядталады

Электролитте иондар хаосты қозғалады, бірақ электр өрісін тудырғанда қозғалыс сипаты реттелген түрге ие болады: оң иондар (катиондар) катодқа, теріс иондар (аниондар) анодқа қозғалады

Катод пен анодтағы ион қозғалысы арқылы шөгінді мен таза зат алынуы түсіндіріледі

1-заңы

Электролиз кезінде электродтарда бөлініп шыққан зат массасы электролит арқылы өткен зарядқа тура пропорционал.

2-заңы

Электролизде электролит арқылы бірдей электр мөлшері өткен кезде, бөлінген зат массасы заттың молярлық массасының валенттілігіне қатынасына пропорционал

Барлық электролиттерде заттың 1 молі бөліну үшін кететін заряд бірдей шамаға тең. Ол тұрақты Фарадей саны F деп аталады.

Келесі сабақта осы сұрақ төңірегінде зерттеу жасайтын боламыз

Бекіту сұрақтары бойынша парақта оқушылар жауап жазады:

  • Қандай заттарды электролиттер деп атайды?
  • Қандай бөлшектер электролиттерде ток тасымалдайды?
  • Электролиттік диссосация деген не?
  • Электролиз деген не? Оны қайда қолданады?
  • Фарадейдің электролиз заңының мәні неде?

Бекіту есептері:

  • Мыс сульфиті ерітіндісінің электролизі барысында 4 кВт сағ жұмыс жасалды. Ванна электродтары арасындағы кернеу 6В болса, бөлініп шыққан мыс мөлшері қандай?

Екі өткізгіш пен суы бар стаканды пайдаланып, автомобиль аккумуляторының полюстерінің таңбасын қалай анықтауға болады?

Оқушылардың жұмысына Кері байланыс беріледі

Бейнематериал,

Қосымша үйден қарауға Павел Виктордың «решение задач на законы электролиза » ұсынылады:

№300-урок

https://www.youtube.com/watch?v=wcI_D1djZBA&t=441s

Презентациямен таныстырылым

4-слайд

5-7 слайдтар

Электролиз – YouTube https://www.youtube.com/watch?v=TjfTYmVQn5c

Бейнефильм көрсетіледі

Бейнефильм бойынша алдын-ала дайындалған Таратпаға сөйлемдер толтырады

https://www.youtube.com/watch?v=z0tGTEDUxLU

Сабақтың соңы

2 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:БББ бойынша:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Қатемен жұмыс барысында өз қателер тауып өздігінен түзету
  • Қабілеті жоғары оқушылар тесттік тапсырмаларды уақытынан бұрын орындайды.
  • Өзара бағалау жұмысы барысында белсенділік көрсетеді.
  • Сапалық сұрақтарға сыни-тұрғыдан қарастырылған нақты жауап береді
  • Есептерді өздігінен шығара алулары арқылы
  • Фронтальды сұрақтарға жауап бере алулары арқылы
  • Бекіту тапсырмаларын орындаулары арқылы

Ауасы тазартылған бөлмеде сабақ оқу

Зертханалық жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу