Ток көзінің ЭҚК-ін және оның ішкі кедергісі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары 10сынып.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3АТұрақты ток

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сатова Ж.М.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ток көзінің ЭҚК-ін және оның ішкі кедергісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.1 - ЭҚК көзінің ішкі кедергісінің кернеу мен қуатқа сипаттау;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

- толық тізбек үшін Ом заңын біледі;

- эксперименттік тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; эксперимент арқылы ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтайды;

-заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады;

 Бағалау критерийлері:

 Білу

 Түсіну

 Қолдану

 Анализ

 Синтез

 Бағалау

 

Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді,

ЭҚК-н түсінеді, сипаттай алады;

Қуат бірлігіне берілетін энергия түсінігін талдап, ЭҚК анықтай алады;

Формуланы есептер шығаруда қолдана алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология:

Вольт-амперлік сипттамалар

тұрақты температурадағы металл өткізгіш

шала өткізгішті диод

қыздыру шамы

Ом заңы

Омдық(металл) өткізгіш

омдық емес(қыздыру шамы,жартылай өткізгіш) өткізгіш

кедергі

тура пропорционалды

сызықтық, түзу

сызықтыемес

Диалогқа/жазуға қажетті сөз

Тіркестері:

Тұрақты температурадағы металл өткізгіштер үшін / U-ге пропорционал (Ом заңы)

Қыздыру шамы мен жартылай өткізгішті диод омдық емес әрекет көрсетеді.

Шала өткізгішті диод бір бағытта өте төмен кедергімен өткізеді және басқа бағытта өте үлкен кедергіге ие.

Температурасы…. болғандықтан Кедергі ...

График сызықты емес, өйткені … өткізгіш болып табылады

График сызықты (координат басы арқылы өтетін түзу), өйткені...

Құндылықтарды дарыту

 

 

1.Эксперименттік тапсырмаларды орындауда оқушылардың зерттеушілік қабілеттерін дамыту;

2. Топтық және жұптық жұмыстарды нәтижеге бағыттау бағытында ұйымдастыру;

 Пәнаралық байланыстар

Математика , химия

  АКТ қолдану дағдылары

Инженерлік калькуляторларды қолдану дағдыларын қалыптастыру; интернет ресурстарымен жұмысты дамыту;

Бастапқы білім

§ 9.2.,9.5. Электр қозғаушы күші. Толық тізбек үшін Ом заңы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Тақырыбы:

Ток көзінің ЭҚК-ін және оның ішкі кедергісі

W = толық сыныппен жұмыс жасау

Оқушыларды екі топқа бөлу :

«Ток күші» , «Кернеу».

Топтарға тапсырмалар:

Ә) Амперметр және вольтметр құнын анықтау

Б) «Адаспа» формула дұрыстығын анықтау.

В) Тізбек элементтерінің атауын табу.

Тапсырма :

ЭҚК пен ток көзінің ішкі кедергісін қандай формуламен есептеуге болады?

Мақсаты:

Бөгде күштер жұмысы, ішкі және сыртқы кедергі, тізбектің ішкі және сыртқы бөліктері, ток көзінің ЭҚК,-і тізбек бөлігі және толық тізбек бөлігі үшін Ом заңы туралы оқушылардың білім деңгейлерін тексеру;

Мұғалімнің қызметі:

( Т) Техника қауіпсіздігі туралы нұсқама жүргізу.

Оқушының қызметі: ЭҚК мен ішкі кедергіні эксперимент арқылы анықтауға теориялық жағынан дайындалу;

Тапсырма:

«Ток күші» , «Кернеу» топтарына суретті тапсырма.

Сурет бойынша түсіндір:

Мақсаты: Оқушылардың ЭҚК жөнінде қалыптасқан білім-дағдысын анықтау ;

Оқушының қызметі: Қарама-қарсы таңбалы зарядтар тасыйтын екi ток өткiзетiн денелердi алайық. Егер осы денелердi өткiзгiш арқылы қоссақ, сол зарядтардың электр өрiсiнiң әсерiнен өткiзгiште электр тогы пайда болады (5.5 сурет). Бiрақ бұл ток өте қысқа уақыт болады. Екi дене арасындағы электр өрiсi әлсiзденедi де, ақыр аяғында денелердiң потенциалдары теңесуiнiң нәтижесiнде жоқ болады.

Бағалау: оқушылардың жауаптары тыңдалып,талқыланады;

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

5 минут

3 минут

G = топпен жұмыс

Тапсырма: Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін есептеу.

Құрал-жабдықтар:

Кілт, жалғағыш сымдар, шам, резистор 100 Ом, сандық мультиметр, батарейкалар немесе ток көзі;

Мақсаты: ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін тәжірибе арқылы анықтау.

Мұғалімнің қызметі : оқушылардың жинаған схемаларын тексеру,өлшеу жүргізулерін қадағалау,графиктер бойынша анықталған градиент туралы талқылау жүргізу және қорытындылау;

Оқушының қызметі: жұмысты орындайды,график сызып градиентті анықтайды және қорытындылайды;

Бағалау: кестені дұрыс толтырады; есептеулерді дұрыс орындайды; графикті дұрыс сызады; градиентті дұрыс анықтайды; жұмысты қорытындылайды.

I = жеке жұмыс

Тапсырма: «Тұрақты ток заңдары» тарауы бойынша тест жұмысы.

Мақсаты: білімдерін жинақтау;

Сипаттамасы: оқушылардың білім,білік,дағдыларын жалпылама қорытындылау;

Мұғалімнің қызметі: тест жұмысын өткізуді ұйымдастырады;

Оқушының қызметі: тест жұмысын орындайды;

Бағалау: Тест жұмысының 80 пайызын орындауы керек

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

2 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге тапсырма: § 9.1.-9.5.,9.7.-9.8.

Е.Ж.-10сынып №3.266.—3.269.(123-бет)

Оқулық «Физика-10» ;

Есептер жинағы-10 сынып; А.П.Рымкевич «Физика есептерінің жинағы» 9-11сыныптарға арналған ;

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу