Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары. Есептер шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сақталу заңдары.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары. Есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.4.1 – сақталу заңдарын есептерде қолдану.

 Сабақ мақсаттары

  • денелер арасындағы әрекет кезінде импульс сақталса да, әдетте кинетикалық энегияның кейбір өзгерістері жүріп жататындығын түсінуді көрсету;
  • бір кеңістіктегі екі дене арасындағы серпімді және серпімсіз соқтығысуларды қоса алғанда, қарапайым есептерді шығаруда импульстің сақталу заңын қолдану (қалпына келу коэффициентін білу талап етілмейді);

 Жетістік критерийлері

  • серпімді және серпімсіз соқтығысулардың айырмашылығын түсіндіре алады;
  • соқтығысу кезіндегі импульстің сақталуын көрсететін мысалдарды келтіре алады;
  • дененің толық кинетикалық энергиясы серпімді соқтығысулар кезінде өзгермейтінін көрсететін мысалдарды келтіре алады;
  • центрлік және жанама соқтығысулардың айырмашылығын түсіндіре алады.

 Тілдікмақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология:масса, импульс, векторлық жылдамдық, күш, серпімді, серпімсіз соқтығысу

 Құндылықтардыдарыту

 

 

Оқушылардың пәнге деген қызығушылқтарын арттыру, алғырлыққа, зеректікке шапшандыққа баулу, ізденім паздық қасиеттерге жетелеу, шығармашылық қабілетін дамыту, өз ойын нақты жеткізе білуге үйрету.

 Пәнаралықбайланыстар

Дене шынықтыру, математика

 АКТ қолдану дағдылары

Ноутбуктар көмегімен интернет ресурстарды қолдану

Бастапқы білім

Дене импульсы, күш импульсы (9 сынып)

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10мин

Психологиялық дайындық. Үйымдастыру кезені.

(Ж)Жеке жұмыс.

1. Егер допқа суретте көрсетілгендей 0,02с –та 40Н күш әсер етсе доп қандай күш импульсін алады? [1]

2. Массасы 2 кг дене тыныштықта тұрған массасы 3кг екінші денеге 20 м/с жылдамдықпен серпімсіз соқтығысса,соқтығысқаннан кейін денелердің қозғалу жылдамдығы қандай? [1]

Қосымша1

Сабақтыңортасы

11-28 мин

29-38мин

(T) Оқушылар серпімсіз соқтығысуды қамтитын қарапайым есептеулер мен тәжірибелерді оңай жүргізетіндіктен, мұғалім тиісті сандық мысалдар арқылы кинетикалық энергия шығынын көруге болатындығына оқушылардың назарын аударады. Талқылаулар осы энергия шығынының көп бөлігі жылуға кететінін көрсетуі тиіс.

3. Қатаңдығы 40кН/м серіппені 0,5 см-ге созу үшін қандай жұмыс жасау керек? [1]

4. Егер дененің импульсі 10 кг м/с, жылдамдығы 5м/с болса, кинетикалық энергиясы:

5. Суретте көрсетілгендей массасы 1кг білеуше биіктігі 3м көлбеу жазықтықтан үйкеліссіз сырғанап қатаңдығы 240 Н/м серіппемен соқтығысады.Серіппе сығылуын есептеңіз.(g=10м/с2) [4]

6. 250 м/с жылдамдықпен қозғалып келе жатқан массасы 20 г оқ, массасы 480г тыныштықта тұрған білеушеге тиіп сонда қалып қояды.

  • Білеуше қандай жылдамдық алады?

  • Соқтығысудың түрін анықта

7.Массасы 30т ғарышкемеден массасы 1,5 т отын 1000м/с жылдамдықпен шыққаны белгілі болса, ғарышкеме жылдамдығын есептеңіз:

8. Суретте екі А және В арбашаларының соқтығысқа дейінгі және соқтығыстан кейінгі күйлері көрсетілген. В арбашасының соқтығыстан кейінгі жылдамдығы қандай болады?

Сабақтың соңы

39-40 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй тапсырмасы:

Қосымша2

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

МӘ менгерушісі:

Қосымшалар

№1

1. Егер допқа суретте көрсетілгендей 0,02с –та 40Н күш әсер етсе доп қандай күш импульсін алады? [1]

2. Массасы 2 кг дене тыныштықта тұрған массасы 3кг екінші денеге 20 м/с жылдамдықпен серпімсіз соқтығысса,соқтығысқаннан кейін денелердің қозғалу жылдамдығы қандай? [1]

3. Қатаңдығы 40кН/м серіппені 0,5 см-ге созу үшін қандай жұмыс жасау керек? [1]

4. Егер дененің импульсі 10 кг м/с, жылдамдығы 5м/с болса, кинетикалық энергиясы:

5. Суретте көрсетілгендей массасы 1кг білеуше биіктігі 3м көлбеу жазықтықтан үйкеліссіз сырғанап қатаңдығы 240 Н/м серіппемен соқтығысады.Серіппе сығылуын есептеңіз.(g=10м/с2) [4]

6. 250 м/с жылдамдықпен қозғалып келе жатқан массасы 20 г оқ, массасы 480г тыныштықта тұрған білеушеге тиіп сонда қалып қояды.

  • Білеуше қандай жылдамдық алады?

..............................................................................................

......................................................................................... [2]

  • Соқтығысудың түрін анықта............................................................................................... [1]

7.Массасы 30т ғарышкемеден массасы 1,5 т отын 1000м/с жылдамдықпен шыққаны белгілі болса, ғарышкеме жылдамдығын есептеңіз:

.........................................................................................................................

.........................................................................................................................

.........................................................................................................................

.........................................................................................................................

........................................................................................................................

....................................................................................................................[3]

8. Суретте екі А және В арбашаларының соқтығысқа дейінгі және соқтығыстан кейінгі күйлері көрсетілген. В арбашасының соқтығыстан кейінгі жылдамдығы қандай болады? [4]

№2 Үй жұмысы

1.Суретте бір-біріне қарама-қарсы қозғалған А және В денелерінің соқтығысқанға дейінгі

және соқтығысқаннан кейінгі қозғалыстары берілген.

1-сурет. Соқтығысқанға дейін

(і) Соқтығысуға дейінгі денелердің толық импульсін табыңыз

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

............................................................................................................................................ [1]

(ii) Соқтығысқаннан кейінгі А денесінің v жылдамдығын есептеңіз.

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

........................................................................................................................................ [1]

(iii) Соқтығысқаннан кейінгі денелердің толық импульсін табыңыз.

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................... [1]

(iv) Соқтығысқанға дейінгі денелердің толық импульсі мен соқтығысқаннан кейінгі

денелердің толық импульсін салыстырыңыз. Импульстің сақталу заңы орындалады ма?

.................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................... [1]

(v) Соқтығысқанға дейінгі және соқтығысқаннан кейінгі денелердің кинетикалық энергиясын

табыңыз

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................... [1]

(vi) (v) тапсырмадан алынған мәліметтер бойынша соқтығысудың серпімді немесе серпімсіз екендігін түсіндіріңіз.

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

......................................................................................................................................... [1]

2. Серіппе үшін F күштің x ұзаруға тәуелді графигі көрсетілген.

  • Графикті пайдаланып, серіппенің қатаңдығын табыңыз [1]

ii) Серіппенің ұзаруы 5 см болған кездегі оның потенциалдық энергиясын табыңыз [1]

ііі) Серіппені 5 см-ден 6 см-ге дейін созған кездегі серпімділік күшінің жұмысын анықтаңыз [1]

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу