Еркін электромагнитік тербелістер. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


ӘБ жетекшісі____________________

Мектеп:Тараз қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім:

Күні

Сынып 9

Физика пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Бөлім 9.3В Тербелістер және толқындар

  • Сабақ тақырыбы

Еркін электромагнитік тербелістер

Оқу мақсаттары

9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

  • Тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипатай білу.
  • Формулаларды тұжырымдау, есеп шығаруды қолдана білу
  • Электромагниттік тербелістермен таныстырып солар жайлы түсінік бере алады, есептер шығара алады.

Тербелмелі контур, Томсон теңдеуілерін біледі, есептер шығарады.

 Бағалау критерийлері

  • Тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипаттау
  • Формулаларды тұжырымдау, есеп шығаруды қолдана алу
  • Электромагниттік тербелістермен таныстырып солар жайлы түсінік бере алу.

 Тілдік мақсаттар

 

Тербелмелі контур,  электромагнит т.б.

Құндылықтарды дарыту

  Өмір бойы оқуға құштарлық

 Пәнаралық байланыстар

математика

Физиканың басқа бөлімдерімен байланыс: табиғаттағы құбылыстардың біртұтастығын түсіну.

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор арқылы ұсынылған бейнефильмді көру және симуляциямен жұмыс

Бастапқы білім

Математикалық және сеіппелі маятниктердің тербелісі. Математикалық және серіппелі маятниктердің тербеліс периоды

Сабақ барысы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурсы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Түгелдеу. Оқушыларды сабақ тақырыбымен және сабақ мақсатымен таныстыру.

10 мин

(W) Жаңа сабақты меңгеру

Электромагниттік тербелістер –конденсатордың разрядталуы кезінде заряд, ток, кернеу, электр және магнит өрістері периодты түрде өзгеріп отыруы.

Тербелмелі контур-электромагниттік тербелістер алуға болатын, тізбектей жалғанған конденсатор конденсатор мен индуктивтік катушкадан тұратын тізбек.

Тербелмелі контур деп бір-біріне тізбектей жалғанған конденсатор мен индуктивті катушкадан тұратын тізбекті атайды.

А) Егер тебелмелі контурдың R кедергісі ескерілмесе, онда ол идеал деп аталады.

Б) Егер тебелмелі контурдың R кедергісі ескерілсе, онда ол шынайы деп аталады.

Электромагниттік тербелістер –конденсатордың разрядталуы кезінде заряд, ток, кернеу, электр және магнит өрістері периодты түрде өзгеріп отыруы.

Жеке жұмыс Жеке жұмыс Блум таксономиясы Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары: (мұғалім және оқушы немен айналысады)

Топтық жұмыс Джигсо (20 минут) Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.Бақылаушының бағалау парағы№Бағалау өлшемдеріКөшбасшыХатшыБаяндамашыУақыт сақшысы1Тақырыптың ашылуына үлес қосу2Міндетін атқару3Топтық жұмысқа атсалысуыӘр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.Топ пікірлерін тыңдау. Ү. Жеке жұмыс (5 минут)23-жаттығу. №1VІ. Жеке жұмыс Блум таксономиясы (13 минут)1БілуТербеліс дегеніміз не?2ТүсінуТербеліс түрлері және олардың формуласын жаз?3Қолдану 23-жаттығу.№24Талдау Еркін және еріксіз тербелістерін салыстыр?5ЖинақтауЕркін және еріксіз тербелістерге мысал келтір?6Бағалау Тербелістерді білу біз үшін маңызы қаншама?Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.ҮІ. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)Кейінгі тапсырмалар 24-жаттығу.№1Кейінгі оқу28-29 Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс. Электромагниттік тербелістер

Сабақтың соңы

5мин

Сабақты қорытындылау

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Рефлексия – «кері байланыс», оқушылардың өз іс- әрекеттерін бағалауы

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін дыбыстау арқылы жеткізеді

Сабақ (қызық,түсінікті) болды

қол шапалақтайды

Мен басқаларды тыңдадым……..

үнсіз қалады

Мен ешнәрсе түсінбедім………

аяғымен жер соғады

ӨЗІҢДІ-ӨЗІҢ БАҒАЛА

«+», «+» - өз қалауым бойынша жауап бердім, жауабым дұрыс болды;

«, «-» - өз қалауым бойынша жауап бердім, жауабым қате болды;

«+» - мұғалімнің қалауымен жауап бердім, жауабым дұрыс болды;

«-» мұғалімнің қалауы бойынша жауап бердім, жауабым қате болды;

«0» -сабақта жауап берген жоқпын

Сабақ бойынша рефлексия

1)Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?

2)Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?

3)Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?

4)Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?

5)Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу