Күн жүйесі. Күнтізбе (тәулік, ай, жыл). Жыл мезгілдері. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4А Күш моменті

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Күн жүйесі. Күнтізбе (тәулік, ай, жыл). Жыл мезгілдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.7.1.1 Күн жүйесінің құрылымын, құрылысын сипаттау;

7.7.1.2 Күн жүйесіндегі денелер қозғалысының көзқарасынан күн, ай және жыл ұғымдарын түсіндіру;

7.7.1.4 Күнді айналып қозғалатын ғаламшарлардың қозғалысымен және орбита жазықтығына қатысты Жердің айналу осінің көлбеуі арқылы жыл мезгілдерінің ауысуын түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

- жай механизм жұмысын сипаттау;

- есептер шығару барысында моменттер ережесін қолдану.

Бағалау критерийлері

Оқушылар орындай алады:

- Күн жүйесіндегі денелер қозғалысының көзқарасынан күн, ай және жыл ұғымдарын түсіндіреді;

- Күн жүйесінің құрылымын, құрылысын сипаттайды;

  • - Күнді айналып қозғалатын ғаламшарлардың қозғалысымен және орбита жазықтығына қатысты Жердің айналу осінің көлбеуі арқылы жыл мезгілдерінің ауысуын түсіндіреді

 Тілдік мақсаттар

 

Арнайы пәндік лексика және терминология: жай механизм, блок, иіндік, күштен ұтыс, механиканың алтын ережесі, күш иіні,

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Мен ..... ойлаймын

Менің ойымша...

Мен....білемін

Мен .... сенімдімін

Жай механизмдер...

Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Академиялық әділдікке тәрбиелеу;
  • Жауапкершілікті дамыту;

ЖА білу және түсіну:

  • Жаһандылық және тәуелсіздік

ЖА құндылықтары:

-Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта

ЖА дағдылары:

Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары

Пәнаралық байланыстар

Математика, логистикамен байланыс

Қолдану дағдылары

ГЖ бойынша: Коммуникативтік. Өмір бойы білім алу, сыйластық, қарым-қатынаста болу

Бастапқы білім

Механикалық энергия, энергияның сақталу заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

20 мин

Тарау бойынша жиынтық бағалау 2

Сабақтың ортасы

15 мин

Сабақ тақырыбын ұсыну:

Күн жүйесі. Күнтізбе (тәулік, ай, жыл). Жыл мезгілдері

Тапсырма

  • Суретте нелер бейнеленген?
  • Қай бейне артық? Неге ?
  • Суреттегі ғаламшарларды екі топқа бөліңдер? (Жер тобындағы және алып планеталар)

Проблемалық сұрақ: Күн жүйесі дегеніміз не?

Видеоларды көрсету

Тапсырмалар

Оқушылармен талдау:

Күн жүйесі құрылымы (ретімен ғаламшарлар, Күн мен Жер арақашықтығы)

Жыл мезгілдерінің ауысуы (неге байланысты, оңтүстік және солтүстік жартышарлардағы жыл мезгілдері)

«Жыл», «ай», «апта», «тәулік» атаулары Жер мен Айдың қозғалысына қатысы

Күн мен түннің теңелу күні, ең ұзақ күн, ең ұзақ түн

Мәтін

(D) Күннің моделі ретінде электр шамын қолдана отырып, күн мен түннің ауысуын көрсету және күндізгі жарықтың біз тұрған Жердің беті Күннің жарығы түскен бетінде ғана болатынын көрсету үшін, оқушылардан Жер сияқты Күнді (электр шамын) айналып қозғалуын сұраңыз.

(W) Оқушылар қолдарына волейбол доптарын ұстап, жанып тұрған электр шамын айнала қозғалып, жыл мезгілдерін моделдейді, ал соңынан шамның маңайында әртүрлі жағдайда тұрып, Жер көлбеулігінің күннің ұзақтығына әсерін көрсетеді. Допқа «Оңтүстік полюс» және «Солтүстік полюс» деген жазуы бар қағаздарды жапсырып қойыңыз.

(I) Оқушылар әр түрлі елдерде әр түрлі жыл мезгілдерінде күннің ұзақтығын салыстырады. Олар одан кейін экватордан алыс орналасқан елдердегі күннің ұзақтығының жыл ішінде жиі өзгеретіндігін, полярлық түн, «ақ түн» ұғымдарын, көктемде және күзде күн мен түннің теңелуін түсіндіру үшін, Жердің көлбеулігін пайдаланады.

(W) Жыл мезгілдерінің ауысуы туралы бейне материалды көрсету.

(С) Бейнематериалды жұпта талқылау.

(W) Айдың әртүрлі фазасын анықтайтын веб-сайттағы слайдтарды көрсету.

презентация

Күн жүйесі:

https://www.youtube.com/watch?v=pg9gelaIJmM

Ғаламшарлар

https://www.youtube.com/watch?v=ngmVoeP95xc

Күн жүйесіндегі ғаламшарлар:

https://www.youtube.com/watch?v=vNkv4yfgGtg

Жыл мезгілдері.

https://www.youtube.com/watch?v=9zW6c_hfZ4c

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия 

Оқушылар жетістік сатысында өз орындарын анықтайды.

Үй тапсырмасы негізгі формулаларды қайталау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар :

-Жай механизмдердің жұмыс істеу принипін сипаттайды;

-Механиканың алтын ережесін тұжырымдайды;

Оқушылардың көбі:

  • иіндіктің тіреу нүктесі мен иіндерін анықтайды;
  • формуланы қолдана отырып есептерді шығару: күш моменті = күш × осьтен бастап күштің әрекет ету нүктесіне дейінгі қашықтық

Кейбір оқушылар:

Өз таңдауын талдайды

Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын өзара тексеру арқылы, сабақ соңында ФБ, есептер шығару

Жұмыс орнындағы приборларды, материалдарды, құралдарды мұғалімнің нұсқауы бойынша орналастырыңдар. Жұмысқа кірісер алдында мақсаты мен нұсқауларын мұқият оқыңдар.

Қызмет түрінің ауысуы, қолжетімді ақпаратты жинау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу