Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері | Мектеп: Қызылорда қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Саменов К.А. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.18 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну; | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология - математикалық модель; - шынайы жағдаят; - ең кіші мән. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - теңсіздікті қанағаттандыратын ең үлкен бүтін сан; - айнымалыны енгіземіз; - жүйені құрастырып және оны шешеміз; - жүйені шешіп, есептің жауабын келтіреміз. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру, жұпта және топта өз ойын жеткізу және өзгені тыңдауға, бағалауға үйрету | |||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Үлестірмелі материалдар | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сызықтық теңдеулерді, сызықтық теңсіздіктерді, сызықтық теңдеулер жүйесін шеше біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Басы 0-7 мин | І. Ұйымдастыру. Амандасу. Ынтымақтастық ахуал орнату. Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін айтады. Төмендегі суреттердің көмегімен оқушыларды 3 топқа бөлу.
Сынып 3 топқа бөлінеді: 1 топ – “Western Union” банкі 2 топ - “Болашақ” банкі 3 топ - “Тетраэдр” банкі. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар бір-бірінің дәптерлерін алып тексереді (өзара тексеру), тақтаға бағалау критерийлері шығарылады. Бейнебаян көрсету. (Оқушылардың қызығушылық қабілетін арттыру мақсатында) «Лобачевскийді үш нәрсе данышпандылыққа жеткізді, олар: дарын, жігер және еңбек». М.Искаков. | Слайд 1-3 | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-35 мин | ІІ. “Біліміңді сынап көр” – акциялар сату, құны – 10 евро. (Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары)
ІІІ. “Білімді мыңды жығады” (Деңгейлік тапсырма) Топтық жұмыс “Western Union” банкі
Төмендегі мәндер жұптарының ішінен осы теңдеудің шешімі болатынын көшіріп жазыңыз: 1) х = 2, у = 0; 2) х = 3, у = 0; 3) х = -3, у = - 10. (€10) 2. 7х + 3у = 14 теңдеуінің шешімдері : а) (х ; 7) ә) (5; у) болса, онда х және у -тің мәндерін табыңыз. (€20) 3. (3; -5) жұбы жүйенің шешімі болатынын, болмайтынын анықтаңыз. (€20) 4. у=0,5х+2 және у=-1,5х+6 функция графиктерінің қиылысу нүктесінің координатасын табыңыз жауабы: (2; 3) (€20) Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешіңіз: (€40) “Болашақ” банкі
Төмендегі мәндер жұптарының ішінен осы теңдеудің шешімі болатынын көшіріп жазыңыз: 1)х = 3, у = 0; 2) х = - 3, у = - 4; 3) х = 6, у = - 2. (€10) 2. 3х + 5у = 15 теңдеуінің шешімдері: а) (5 ; у) ә) (х; –3) болса, онда х және у -тің мәндерін табыңыз. (€20) 3. (3, 5) жұбы жүйенің шешімі болатынын, болмайтынын анықтаңыз. (€20) 6. у=-0,5х+2 және у=-0,5х-3 функция графиктерінің қиылысу нүктесінің координатасын табыңыз жауабы: шешімдері болмайды, Ø (€20) 4. Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешіңіз: (€40) “Тетраэдр” банкі.
Төмендегі мәндер жұптарының ішінен осы теңдеудің шешімі болатынын көшіріп жазыңыз: 1) х = -2, у = 0; 2) х = 5, у = - 4; 3) х = - 2, у = 5. (€10) 2. 4х + 7у = - 8 теңдеуінің шешімдері : а) (х ; 4) ә) (5; у) болса, онда х және у -тің мәндерін табыңыз. (€20) 3. жұбы жүйенің шешімі болатынын, болмайтынын анықтаңыз. (€20) 4. 7х+2у=12 және 35х+10у=60 функция графиктерінің қиылысу нүктесінің координатасын табыңыз жауабы: шексіз көп шешімі бар (€20) Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешіңіз: (€40) Бағалау критерийі:
Дарынды және қабілетті оқушыға шығармашылық тапсырма: ax – by = 7 теңдеуінің шешімдері x=3; y=2 және x=5; y= -6 болғандағы a және b- ның мәнін табыңдар. (€50) Бағалау Әр топтың қанша жинағанын есептеу, қателіктерін талдау
| Үлестірме лер | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Сергіту сәті. "Математиктер қалай билейді" Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. (3 мин) «Табыс ағашы» (оқушылар стикерлерге тақтадағы табыс ағашына бүгінгі сабақ бойынша өз жазбаларын жапсырады) Үйге тапсырма: Өзін-өзі бағалау нәтижесі бойынша өзінің ақсаған тұсын анықтап, үйден қайталау. № 24.7 Графиктік тәсілмен шешіңіз. № 24.8 Теңдеулер жүйесінің қанша шешімі бар | Стикер, «табыс ағашы» макеті | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды. Олар бір-біріне көмек көрсету арқылы тапсырмаларды бірлесіп шығарады. Жұппен жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін талдайды.. Баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұраймын. | Оқушы бірін –бірі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады. Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. | Денсаулық сақтау технологиялары: Баланың жас ерекшелігін ескеріп үй тапсырмасын өлшемді етіп беремін. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары: Талас тудыратын мәселеде оқушылар бірлесе жұмыс жасау мәдениетін ұстануына, белгілі бір тәртіптің болуына жағдаяттар туындатамын. | ||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру