Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | |||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.15 теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндеу. | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: - теңсіздік; - қатаң теңсіздік; - қатаң емес теңсіздік; - теңсіздіктерді шешу; - сызықтық теңсіздік. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
| |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
| |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 – 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды жинақтау, оқу құралдарын түгендеу. Амандасу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау. Психологиялық ахуал «Неге?» тренингі Оқушылар шеңбер бойымен тұрады да, бір-біріне белгілі бір сөйлем айтады да келесі оқушыға «неге?» деген сұрақ қояды. Ол оқушы ары қарай жауаппен жалғастырады да, «неге?» деген сұрақ қояды. Мысалы, Бүгінгі сабақ ерекше өтеді неге? Келесі оқушы: Өйткені біз сабаққа қызығушылықпен қатысамыз неге? т.с.с. жалғасады. Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. |
| ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4 - 8 мин | «Кім жылдам» - өткен тақырып бойынша қайталау есептері. |
| ||||||||||||||||||||
9 – 18 мин | Жаңа тақырып. Ссылка: https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/6-synyp/ajnymalysy-modul-tangbasynyng-ishinde-berilgen-bir-ajnymalysy-bar-syzyqtyq-tengsizdikter Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |x| > 6; |x| ≥ 2; |x + 2| ≤ 7 – айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер. Егер a > 0 болса:
теңсіздіктер жүйесімен мәндес.
теңсіздіктер жүйесімен мәндес. Мысалдар.
а > 0 болса:
Егер a < 0 болса, онда:
Мысалдар.
|x + 3| ≤ 6 теңсіздігін шешейік. Теңсіздіктер жүйесі түрінде жазайық, Яғни –9 ≤ x ≤ 3. Бұл теңсіздікті қос теңсіздік түрінде де шешуге болады: –6 ≤ x + 3 ≤ 6; –6 – 3 ≤ x + 3 – 3 ≤ 6 – 3; –9 ≤ x ≤ 3; –9 ≤ x ≤ 3 қос теңсіздігін қанағаттандыратын x сандар жиыны сан аралығында жатады. | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Алматы: Атамұра, 2015. | ||||||||||||||||||||
19 – 28 мин | Жалпы сыныппен жұмыс. №1. Кестені толтыр. Жауабы дұрыс болса, «+» белгісін, қате болса, «–» белгісін қой.
№2. |2x – 2| < 8 теңсіздігін шеш. №3. |x – 4| ≤ 6 теңсіздігін шеш. Оқушылар тапсырманы орындарында отырып орындайды немесе түсінбеген оқушылар тақтада орындайды. | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||
29 – 30 мин | Сергіту сәті. Қолдарын кеудесіне қойып - Менің, Қолдарын жайып - Отаным, Шапалақтап - Қазақстан! Жоғары- төмен қарайық, Оңға, солға түзу тұр. Бойымызға күш жинап, Біз дем алып алайық. | https://www.metod-kopilka.ru/sergitu-sti-zhinai-70273.html Презентация | ||||||||||||||||||||
31 – 37 мин | Жұптық жұмыс. №1. Теңсіздікті шеш: |x – 1|≤ 2. a) [– 3; – 1] b) (–∞; – 3)(1; + ∞) c) (–∞; – 1)(3; + ∞) d) [– 1; 3] №2. Теңсіздікті шеш: |1 – 2x| ≤ 5. x < – 2, x > 3 – 2 ≤ x ≤ 3 x ≤ – 2, x ≥ 3 – 2 < x < 3 №3. Теңсіздікті шеш: |2 + x| < 1,5. a) (–3,5; –0,5) b) (–∞; –3,5] ∪ [–0,5; +∞) c) [–0,5; 3,5] d) (–∞; 0,5] ∪ [3,5; +∞) Бағалау: Қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексеріп, бағалайды. | Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма. №1. Теңсіздікті шеш: |–x – 2| ≥ 2. a) x ≤ – 4, x ≥ 0 b) x < 0, x > 4. c) x ≥ – 4, x ≤ 0 d) 0 ≤ x ≤ 4 №2. Теңсіздікті шеш: |x – 3| > 4. a) [– 7; 1] b) x ≤ – 1, x ≥ 7 c) (– 1; 7) d) x < – 1, x> 7 Рефлексия. Кері байланыс «Нысана» Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...» Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!» Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет» | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Алматы: Атамұра, 2015. | ||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар | ||||||||||||||||||||
Саралау тапсырмалары жалпы сыныптық және жұптық жұмыстардың әр кезңінде беріледі. Жалпы сыныптық және жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмыстарын ұйымдастырады. |
| Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі. | ||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру