Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.15

теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндеу.

 Сабақ

 мақсаттары

Оқушылар:

  • - саның модулі мен оның қасиеттерін қайталайды;
  • - айнымалысы модульдің ішінде берілген жай теңдеулерді шешу әдістері
  • қайталайды;
  • айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешудің тиімді тәсілдерін үйренеді;
  • теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндейді;
  • теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазады.

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

  • айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешудің тиімді тәсілдерін қолдана алады;
  • теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндей алады;
  • теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады.

 Тілдік

 мақсаттар

Оқушылар:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмін түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- теңсіздіктерді шешу;

- сызықтық теңсіздік.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • x>5 теңсіздігінің шешімі ... аралығы болып табылады;
  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгереді;
  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады.

 Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру

 Пәнаралық

 байланыстар

  • Қазақ әдебиет

Бастапқы

білім

  • Шамаларды салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары; сандық түзумен жұмыс жасау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды жинақтау, оқу құралдарын түгендеу.

Амандасу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Психологиялық ахуал

«Неге?» тренингі

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады да, бір-біріне белгілі бір сөйлем айтады да келесі оқушыға «неге?» деген сұрақ қояды. Ол оқушы ары қарай жауаппен жалғастырады да, «неге?» деген сұрақ қояды. Мысалы, Бүгінгі сабақ ерекше өтеді неге? Келесі оқушы: Өйткені біз сабаққа қызығушылықпен қатысамыз неге? т.с.с. жалғасады.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

  • Презентация

Сабақтың ортасы

4 - 10 мин

«Миға шабуыл»

№1. Теңсіздіктің шешімі болатын бүтін сандарды атаңдар:

а) |х| < 3;

б) |х| > 1;

в) |х| < - 3,

г) |х| > - 1,

д) – 5 < х < -1,

е) 2 < |x| < 5,4.

Жауаптары:

а) |х| < 3; х = - 2, -1, 0, 1, 2;

б) |х| > 1; ±2, ±3, ±4, ±5, …;

в) |х| < - 3, шешімі жоқ, |х| ≥ 0;

г) |х| > - 1, х –кез келген сан,|х| ≥ 0;

д) – 5 < х < -1, х = -4, -3, -2;

е) 2 < |x| < 5,4, х = ±3, ±4, ±5.

№2. Теңсіздіктердің шешімін координаталар түзуінде белгілеңдер:

а) |х| > 5;

б) |x| ≤ 2;

в) 1 ≤ |x| < 3;

г) 1 ≤ |x - 1| < 3.

Жауаптары:

а) |х| > 5; о о

- 5 0 5

б) |x| ≤ 2;

- 2 0 2

в) 1 ≤ |x| < 3; о о

- 3 - 1 0 1 3

г) 1 ≤ |x - 1| < 3. о о

-2 0 1 2 4

Смайликтер

Қосымша 1

11 – 28 мин

Жұптық жұмыс.

№1. Теңсіздікті шешіңдер:

а) 14; б) -;

в) 16; г) ;

Дескриптор: Білім алушы

- теңсіздіктерді түріне келтіреді;

- есептің шешімдерін координаталық түзуде бірігулері арқылы кескіндейді;

- жауаптардың сан аралығын жазады.

№2.

а) х-ті бағалаңыз, егер

б) р-ның қандай мәндерінде 11p+1 өрнегі 3p+4 өрнегінен екі есе үлкен болады?

Дескриптор: Білім алушы

- алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріне келтіреді;

- теңсіздікті шешеді;

- жауабын негіздейді.

№3.

а) теңсіздігін шешіп, жауабын сан аралығы арқылы жазыңыз.

б) қос теңсіздігін шешіп, жауабын сан түзуінде кескіндеңіз.

в) теңсіздігін шешіп, жауабын сан түзуінде кескіндеңіз және сан аралығы арқылы жазыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

- алгебралық түрлендірулердің көмегімен қарапайым түріндегі теңсіздіктерге келтіреді;

- теңсіздіктерді шешеді;

- есептің шешімдерін координаталық түзуде кескіндейді;

- есептің шешімдерін сан аралығында жазады.

№4. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз

а) б)

Дескриптор: Білім алушы

- теңсіздіктерді түрлендіреді;

- бірінші теңсіздіктің шешімдерін табады;

- екінші теңсіздіктің шешімдерін табады;

- теңсіздіктердің қиылысуын табады;

- жауабын жазады.

Жауаптары:

№1. а) (-5; -1); б) ;

в) ; г) .

№2. а) х4,5; б) (;

№3. а) х7,5; б) -3; в) х.

№4. а) ; б) (-531; -60).

Қосымша 2

29 – 30 мин

Сергіту сәті.

Қолдарын кеудесіне қойып - Менің,

Қолдарын жайып - Отаным,

Шапалақтап - Қазақстан!

Жоғары- төмен қарайық,

Оңға, солға түзу тұр.

Бойымызға күш жинап,

Біз дем алып алайық.

https://www.metod-kopilka.ru/sergitu-sti-zhinai-70273.html

Презентация

31 – 37 мин

Өз беттік жұмыс

№1. Теңсіздіктерді шешіңіздер:

а) 7; б) 9; в) 5;

г) 15; д) 28; е) -42.

№2. Төменде берілген теңсіздіктерді шешіп, олардың кестедегі жауаптарымен сәйкестендіріңіз:

1)

2)

3)

a) 0

b)

кез келген сан

c)

4)

d)

№3.

a) ;

b)

теңсіздіктерін шешіп, жауабыңызды сан түзуінде кескіндеңіз.

Дескриптор: Білім алушы

- теңсіздіктерді түріне келтіреді;

- есептің шешімдерін координаталық түзуде бірігулері арқылы кескіндейді;

- жауаптардың сан аралығын жазады.

Жауаптары:

№1. а)

б) ;

в)

г);

д) шешімі жоқ;

е)

№2. 1) - d); 2) – с); 3) - b); 4) – а).

№3. а) б) .

Л.Г.Петерсон 7класс 3часть

Қосыммша 3

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма: №1082

Рефлексия.

Кері байланыс «Нысана»

Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...»

Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!»

  • Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет»

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

– Алматы: Атамұра, 2015.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау тапсырмалары жұптық және жеке жұмыстардың әр кезңінде беріледі. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмыстарын ұйымдастырады.

  • Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен мадақтау

Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу