Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Математика, 6 сынып, қосымша материал.


Сабақты өткізуге әдістемелік ұсыныстар.

Тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.»

Сабақтың мақсаты:

6.2.2.10

түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;

6.2.2.11

алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге келтіру;

6.2.2.12

теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;

6.2.2.13

теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу;

Бағалау критерийлері:

Оқушылар:

  • Берілген теңсіздікті ықшамдай алады;
  • түріне келтіре біледі;
  • түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шеше алады;
  • Шешімін координаталық түзуде сала біледі;
  • Теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жаза алады;
  • Берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады.

Сабақ барысы.

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.

Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.

Психологиялық ахуал:

Таңертен көбелек оянды, тартылды,

Қанаттарын бұлғады, терең тыныс алды,

Азғана айналып, барлығына күліп,

Қайта гүлге оралды.

Оқушылар көбелек болып орындарына отырады.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. Үй тапсырмасының жеңіл – күрделігін әр түрлі түстер арқылы былай бағалату: қызыл – күрделі, сары – орындарлық, көк– жеңіл түстері арқылы бағалау.

Оқушыларға өткен сабақты пысықтау мақсатында тапсырмалар беріледі, ол тапсырманы орындарында отырып орындайды, алғашқы болған оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау. Презентацияда берілген дайын жауаппен тексеру және бағалау.

«Миға шабуыл»

  • Теңсіздікті шешіңіздер:

3x>15 Ж: x>5; (5; +

2x<1 Ж: x< ; (

4x>16 Ж: x>4; (4; +

5x<20 Ж: x<4 ; (

7x>3,5 Ж: x>0,5; (0,5; +

6x<3 Ж: x<0,5 ; (

2. Теңсіздіктердің шешімі сандық түзуде қалай кескінделетінін көрсетіңіз.

1) 6х18; 2) х – 15 7; 3) 3х + 4 19; 4) 6 – 2х 22.

Жауабы:

1) 2)

3) 4)

3. Сан аралықтарын теңсіздік түрінде жазыңыз:

Жауаптары: №3.

а) x>3; c) x = 3; b) (; d) (- .

Теңсіздіктерді аралық координата түзуіне белгілегенде мынадай қорытындыға келеміз:

Қорытынды.

Теңсіздік аралық координаталық түзудегі шешімі

Оқу мақсатын меңгеру мақсатында оқушылармен жалпы сныппен жұмыс жасаймыз, тапсырмаларды түсінбеген оқушылар тақтада орындайды, яғни бір-біріне түсіндіреді, көмек береді.

Сыныппен жұмыс.

№1. Теңсіздікті шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер:

1) 12 + х > 18 Ж: (6; +

2) 6 – х ≤ 4 Ж:

3) 1 + 3х > 10 Ж: (3; +

4) 3х + 8 < 0 Ж: (

5) 6 + х < 3 – 2х. Ж: (

№2.Теңсіздікті шешіп, шешімдерін жиынынкоординаталық түзуде кескіндеңдер:

1)4 + 12х > 7 + 13х; Ж: (

2) 3(2 + х) > 4 – х; Ж: (-0,5; +

3) – ( 4 – х) ≤ 2(3 + х); Ж:

4) ; Ж: (0,5; +

5) ; Ж: (

Жалпы сыныппен жұмысты орындап болғаннан соң оқушыларға жұпта орындауға дифференциалданған тапсырмалар беріледі. Оқушылар өз қалаулары бойынша тапсырмаларды орындайды.

Жұптық жұмыс

1 жұп

Теңсіздікті шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер және шешімдерін жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер:

А деңгейі

1) 0,3 + х ≥ 1

2) 0,4 - х < 0

3) 4х + 19 ≤ 5х – 1

В деңгейі

1) 3(1 - х) + 2(2 – 2х) <0

2)

3)

С деңгейі

1)

2) 8х2 – 2х(4х + 1) ≤ х

3) Жауаптары:

Жауаптары

Белгіленуі

Аралықпен жазылуы

А-1

х ≥ 0,7

[ 0,7; + ∞ )

2

х > 0,4

( 0,4; + ∞ )

3

х ≥ 20

[ 20; + ∞ )

В-1

х > 1

( 1; + ∞ )

2

х ≥

3

х ≥

С-1

х <

2

х ≥ 0

[ 0; + ∞ )

3

х ≥

2 жұп

Теңсіздікті шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер және шешімдерін жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер:

А деңгейі

1) 17 + х > 37

2) 5 – х ≤ 1

3) 4 + х < 1 – 2х

В деңгейі

4) – ( 2х + 1) ≤ 3( х + 2)

5)

6)

С деңгейі

7)

8) 6х2 – 3х(2х + 4) > 48

9)

Жауаптары:

Жауаптары

Белгіленуі

Аралықпен жазылуы

1

х > 20

( 20; + ∞ )

2

х ≥ 4

[ 4; + ∞ )

5

х < - 1

( - ∞ ; - 1 )

8

х ≥

9

х <

12

х > - 15

(- 15 ; - ∞ )

14

х ≥ 3

[ 3; + ∞ )

15

х < - 4

( - ∞ ; - 4 )

16

х ≥

3 жұп

Теңсіздікті шешіп, шешімдерін жиынын сан аралығы арқылы көрсетіңдер және шешімдерін жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер:

А деңгейі

1) 6,2 + х ≥ 10

2) 0,6 - 2х < 0

3) 4х + 7 ≤ х + 1

В деңгейі

4) 4( 1 – х) + 5(х + 8) ≥ 0

5)

6)

С деңгейі

7)

8) (х+6)(3х-8) – 3(х2 – 1) < 20

9)

Жауаптары:

Жауаптары

Белгіленуі

Аралықпен жазылуы

А-1

х ≥ 3,8

[ 3,8; + ∞ )

2

х > 0,3

( 0,3; + ∞ )

3

х ≤ - 2

( - ∞; - 2 ]

В-1

х ≥ - 44

[ - 44; + ∞ )

2

х ≥

3

х ≤ 1

( - ∞ ; 1]

С-1

х <

2

х < 6,5

( - ∞ ; 6,5 )

3

х ≥

Бағалау: Тапсырмалары бірдей жұптар дайын жауаппен бір-бірінің дәптерлерін тексереді және бағалайды.

Жұптық жұмыс аяқталғаннан соң оқушылармен сергіту жұмыстары жүргізіледі.

Сергіту сәті. Оқушыларға презентация бойынша жүргізу.

Жапондық есімА-КА З-З П-НО Ц-МИ Б-ЗУИ-КИ Р-ШИ Ч-КЭ В-РУ К-МЭС-АРИ Ш-ХИ Г-ЖИ Л-ТА Т-ЧИЫЬЪ-ЗУК Д-ТЭ М-РИН У-ДО Э-МЭЙЕ-КУ Н-ТО Ф-ЛУ Ю-ФУ Ж-СУО-МО Х-РИ Я-НА

Сергіту сәті аяқталғаннан соң оқушыларға оқу мақсатын меңгеру үшін жеке орындайтын тапсырмалар беріледі, рет-ретімен бірін-бірі дайын жауап бойынша тексереді және бағалайды. Оқулық бойынша тапсырмалар беру.

Өз беттік жұмыс

№1028. Теңсіздікті шешіңіздер:

  • ; Ж: (
  • ; Ж: (3; +
  • ; Ж:
  • ; Ж: (5; +
  • ; Ж: (-1; +
  • ; Ж: (

№1029(1). x-тің қандай мәндерінде өрнектің мәні теріс сан болады: 2x – 5; 1,4x – 7; 6 – x?

Ж: ( ( (6; +

№1030. Теңсіздік құру арқылы шығарыңдар.

Квадраттың периметрі 20см-ден артық, бірақ 28см-ден кем. Квадраттың қабырғасының ұзындығын бағалаңдар. Ж: 5.

Жеке жұмыс талданып аяқталғаннан соң, қатар отырған жұптар өз орындаған тапсырмалары бойынша тұжырымдайды, жауаптарын дайын жауап бойынша тексереді және қорытынды жасайды. Содан соң үйге тапсырма беріледі.

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша №1036 есеп.

Содан соң бүгінгі сабақты қорытындылап, оқушылар оқу мақсатын қалай меңгергендігі туралы өз ой – пікірлерін айтады.

Рефлексия: «Белгілер» әдісі, белгілер бойынша өз ой-пікірлерін білдіреді.

 Пайдалы әдебиеттер мен сілтемелер:

  • Математика, 2-бөлім, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу