Ондық бөлшектерді азайту және қосу. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В: ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану | ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектептері» филиалы «Семей қаласындағы Физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі» | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сеиткулова Г.А., Турсынгазин Н.С. | |||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ондық бөлшектерді азайту және қосу | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу және азайту | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Ондық бөлшектерді қосу және азайту | |||||||||||||||
Сабақ түрі | Білімді бекіту сабағы | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Ондық бөлшекке қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді Лексика және терминология:
| |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрметті топтық жұмыстар арқылы дарыту, топ ішіндегі бір бірін бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | география – картадағы ара қашықтықты масштаб арқылы есептеу | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Видеороликтарды қарау | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Ондық бөлшек. Натурал сандарды алу және қосу. Сан разрядтары | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақ басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі: сабақ мақсаттарын қою. Үй тапсырмасын тексеруді топта талдау және бір бірін бағалау түрінде ұйымдастыру. Мұғалім үй тапсырмасын тексері жұмысын «Екі жұлдыз, бір тілек…» жаттығуы түрінде ұйымдастырады: оқушылар бір бірінің жұмысын тексеріп, жұмыстағы екі жақсы сәтті және қателіктерді түзетуге бір кеңес береді. | |||||||||||||||
Сабақ барысы 10 мин 5 мин 10 мин 10 мин | Тірек тапсырмалардың өзектілігін айқындау және оларды реттеу 4 адамнан тұратын топтарда карточкамен жұмыс. Әр топ мүшесі 2 есептен тұратын карточка алады, артынан тапсырманы топта талдайды.
Топ ішінде тапсырманы талдау барысында, ондық бөлшектерді азайту және қосу алгоритмдерін қайталау қажет. Топтық жұмыс. Топтарды тапсырма қиындығына қарай құру керек: A, B, C. №843. Әдеби терминдарды тап Топ 1 (Пародия) Топ 2 (Псевдоним) Топ 3 (детектив) Өзіндік жұмыс (+ жұптарда бір-бірінің жұмыстарын тексеру) 1. Санды алдымен 0,8-ге арттырды, артынан 0,32-ге кемітті, содан кейін тағыда 2,54-ке арттырды және 3,2-ге кемітт, соңында, 9,601-ге арттырып, 34,39-ға кемітті. Нәтижесінде 55,111 саны пайда болды. Бастапқыда қандай сан болды? 2*. Берілген санды 10 рет 0,5-ке арттырды, артынан 0,49-кемітті де 12,44-ті алды. Берілген санды анықта? | Қосымша 1 Ерина Т.М. Рабочая тетрадь по математике 5 класс к учебнику Виленкина Н. Дорофеев Г., Петерсон Л.Г. Математика 5 класс, часть 2 Косымша 2 Дорофеев Г., Петерсон Л.Г. Математика 5 класс, часть 2 | ||||||||||||||
Сабақ соңы 5 минут | Қорытынды. Рефлексия
Оқушылардың өзін-өзі бағалау жұмысын «Өзін-өзі бағалау парағы» арқылы ұйымдастыру Үй тапсырмасы: Амалдарды орында: | Дорофеев Г., Петерсон Л.Г. Математика 5 класс, часть 2 | ||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||||||||||||
Талқылау мен өз бетімен оқу арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау | Бір бірінің жұмыстарын тексеру | «Үкі» жаттығуы (көзге арналған гимнастика) | ||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар ҚКФ-ын өз беттерімен қорытып шығарды Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тақырып негізіне бағыттайтын есептер Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылармен жекелей жұмыс, оқушылардың деңгейін анықтау |
Қосымша 1
Карточка №1 1. теңдік орындалатындай етіп, бос орындарды толтыр: 2. Жай бөлшекті ондық бөлшекпен алмастырып, есепте: | Карточка №2 1. теңдік орындалатындай етіп, бос орындарды толтыр: 2. Жай бөлшекті ондық бөлшекпен алмастырып, есепте: |
Карточка №3 1. теңдік орындалатындай етіп, бос орындарды толтыр: 2. Жай бөлшекті ондық бөлшекпен алмастырып, есепте: | Карточка №4 1. теңдік орындалатындай етіп, бос орындарды толтыр: 2. Жай бөлшекті ондық бөлшекпен алмастырып, есепте: |
Қосымша 2
Қосымша 3
№ | Бағалау критерийлері | Бес балдық жүйемен бағала |
1. | Мен ондық бөлшектерді азайту және қосу алгоритмін білемін | |
2. | Мен ондық бөлшектерді азайту және қосу есептерін шығара аламын | |
3. | Мен есептің шығарылуын ондық бөлшектерді азайту және қосу алгоритмін пайдаланып түсіндіре аламын | |
4. | Мен басқа оқушының жұмысын бағалау критерийлеріне сүйеніп тексере аламын | |
5. | Мен топта жұмыс істей аламын және тоқтық жұмыс ережелерін сақтаймын: өз ойын айту, басқалардың ойын тыңда, талдау және ортақ қорытынды қалыптастыру |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?