Теңдеу.Теңдеудің түбірі.Теңдеуді шешу. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Қысқа мерзімдіжоспарбөлімі: | Мектеп: Өскемен қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып:5 | Қатысқандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы: № | Теңдеу.Теңдеудің түбірі.Теңдеуді шешу | ||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары | 5.2.2.1 Теңдеулерді арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде шешу | ||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар орындай алады: 1. Теңдеу ұғымын біледі. 2. Теңдеудің түбірі ұғымын біледі. 3. Теңдеулерді арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде шеше алады. | ||
Бағалау критерийлері |
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар қарапайым теңдеулерді арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу негізінле шығара алады, теңдеу шешу алгоритімін біледі. Шешімнің дұрыстығын тексере алады. Пәндік лексика және терминология - натурал сандар,жұп сандар, тақ сандар; - координаталық сәуле, координаталық сәуленің басы ,нүктенің координатасы, бірлік кесінді; - арифметикалық амалдардың қасиеттері (ауыстырымдылық, терімділік және үлестірілімділік); - өрнекті ықшамдау; -сандарды салыстыру; -теңдеу,теңдеудің түбірі,теңдеуді шешу; -сандар тізбегі; -әріпті өрнек; -өрнектің мәні; -коэффициент; -жақшаларды ашу; -ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару; -әріпті бөлік; - ұқсас қосылғыштар. Диалог жүргізу мен жазуға қажетті сөздер қоры - координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе... оң жағына қарай орналасады; - координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ...сол жағына қарай орналасады; - есептеуді тиімді тәсілмен орындау; - көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы...; -қосындыны(айырманы)санға көбейтуді орындау үшін...; -өрнекті ықшамдау үшін...керек; -теңдеудің түбірі деп...; -теңдеуді шешу үшін....керек; -теңдеуді шешу дегеніміз...; -әріпті өрнектің мәнін табу үшін... керек; - жақшаларды ашу үшін...керек; -ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару үшін...керек; - өрнекті ықшамдау дегеніміз...; - ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін ... керек; - егер...қосылғыштар ұқсас деп аталады; -әріпті өрнектің мәнін табу үшін ... керек. Үш тілде терминдермен таныстыру Теңдеу-уравнение-equation Теңдеуді шешу-решать уравнение- to solve the equation Белгісіз айнымалы-неизвестное переменное-unknown variable Арифметикалық амал-арифметическое действие- arithmetic operation | ||
Құндылықтардыдарыту | Құндылықтар: Оқушылар өз сыныптастарымен еркін диалогқа түседі, жұптық жұмыста бір-біріне көмектеседі, ақылдасып шешім шығарады, жеке жұмыста оқушылар жауапты болуға үйренеді. | ||
Пәнаралықбайланыстар | - | ||
АКТ қолдану дағдылары | презентация | ||
Бастапқы білім | Бастапқы білім : Бастауыш сыныптардағы теңдеу ұғымы, тек бір арифметикалық амалды орындау арқылы шешілетін қарапайым теңдеу. |
Сабақ барысы | |||||||
| Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
| |||||
Сабақтың басы | |||||||
45минут | 1.Үйымдастыру кезеңі:/2минут Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру. 2. Оқушыларды сабақ мақсатымен, сабақ кезеңдерімен таныстыру./2минут 3. Үй жұмысын тексеру. Оқушыларда туындаған сұрақтармен жұмыс, бүгінгі сабаққа байланысты ағылшын тіліндегі сөздікті таратып беру, бірнеше оқушыдан оқылуын сұрау./5минут 4. Миға шабуыл. (Ауызша тапсырманы орындау, тексеру)/ бағалау түрі: Мадақтау,смайликтер беру/7минут | ||||||
Сабақтың ортасы | |||||||
Білу мен түсіну Қолдану Сыни тұрғыдан ойлау | 5. Өткенді еске түсіру.(сұрақ, жауап)/3минут 6.Жаңа сабақты түсіндіру./5минут 7. Топтық жұмыс / бағалау түрі: топтар бірін-бірі бағалайды/ 10минут Топ жұмысын қорытындылау. 8. Сергіту сәті/3минут 9. Жұптық жұмыс/ бағалау түрі: жұптар арасындағы бағалау жүзеге асырылды/5минут | МЖ: Таратпа қағаздар, қарындаш,өшіргіш. | |||||
Сабақтың соңы | |||||||
Сабақтың соңы 3 минут | 12. Үйге тапсырма/3минут 13. Рефлексия// Синквейн1 жол – 1 зат есім(тақырыппен байланысты кілтті сөз)2 жол – 2 сын есім3 жол –3 етістік4 жол – 4 сөзден құрастырылған 1 сөйлем5 жол – кілтті сөзге синоним | стикер | |||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз?Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Сілтемелер Денсаулық жағдайын тексеру АТ құндылықтар | |||||
Өткен материалды қайталау мен тапсырмаларды орындау барысында саралау жүзеге асырылады. Тапсырмалар оқушылардың қабылдау ерекшеліктеріне, тапсырма қиындығына байланысты, оқушының іс-әрекетін ұйымдастыру формалары: топпен және жекеше жұмыс түрлеріне сай ұсынылды. | Бақылау және комментарий жасау, ауызша немесе жазбаша сұрақтар арқылы бағалау жүреді. Жұппен, топпен жұмыста әрбір оқушының қатысымы жіті қадағаланады. | Сабақта барлық оқушыларға жағымды әсер ету үшін жағдай жасалды. Оқушылардың зерттеушілік қасиеттерінің дамуына, өзара бірлесіп жұмыс атқаруына, бірін-бірі тыңдап, көмекке келу немесе сөз саптау, түсініктеме беру, сурет арқылы беруге баса назар аударылады. | |||||
Бейнелеу Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Бүгін сыныпта қандай атмосфера болды? Менің дифференциалдау бойынша жұмысым жақсы өтті ме? Барлығы жоспарланған уақытқа сәйкес өтті ме? Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1: 2: Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?