Теңдеу.Теңдеудің түбірі. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1A бөлім: Натурал сандар және нөл | Мектеп: Павлодар қ ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Асанов А.Ж. | |||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Теңдеу.Теңдеудің түбірі. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырып | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.2.1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу; | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Түбірдің анықтамасын біледі,арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде түбірін табады Теңдеуді шешеді және тапқан түбірді тексереді | |||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Теңдеудің анықтамасын біледі; Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі; Теңдеудің түбірін таба алады; | |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдікмақсаттарды, лексика мен тіркесмысалдарынқосаанықтаңыз - белгісіз компонентті табу ережесі негізінде теңдеулердің шешімін тұжырымдайды; Пәнгетән лексика мен терминология: -теңдеу, теңдеудің түбірі, теңдеуді шешу; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -теңдеудің түбірі деп ...; -теңдеуді шешу үшін ....керек; -теңдеуді шешу дегеніміз ...; | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Көптілділікті, жауапкершілікті сақтау Академиялық адалдықты дамыту, бір ұжымдықта жұмыс істеу білу, көшбасшылық сапасын дамыту | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | «Цифр», «сан», ұғымдарын білу, натурал сандармен арифметикалық амалдарды орындау. Әріпті және санды өрнектермен жұмыс істе дағдылары, сандарға қолданылатын арифметикалық амалдар қасиеттерін біледі. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Амандасу. Психологиялық ахуал «Қошемет сөздер» Оқушылар шеңбер жасап бір бірінмен қол ұстайды. Көршінің көзіне қарап ол туралы жақсы сөз айту керек. Содан кейін ол басқа оқушыға қошемет сөздерді айтады. | |||||||||||||||||||||||
Видеоны көру 5 мин | Мұғалім оқушыларға «TwigBilim» сайтынан бейнероликті қарауға ұсынады. Оқушылар видеоны көргенен кейін сабақтың тақырыбын және мақсатарын ашады. Ол үшін мұғалім келесі Блум сұрақтарын қояды: Кім? Не? Қашан? Қайда? Не үшін? | Видео | ||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу 5 мин | Мұғалім балаларды топқа бөлу үшін келесі кеспе қағаздарды ұсынады. Оқушылар қағаздан жаңа терминдермен танысады
| Слайд Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||
Топпен жұмыс 10 мин | Оқушылар «BilimLand» сайтынан видеоны көріп жаңа тақырып туралы кластер жасайды. Содан кейін бүкіл сыныпқа өз жасалған кластерді ұсынады. Ал қалған оқушылар сұрақтар қояды. . Бағалау критерийлері: Теңдеудің анықтамасын біледі; Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі; Теңдеудің түбірін таба алады; Кезең рефлексиясы | |||||||||||||||||||||||
Сергіту сәтті 3 мин | Оқушылар парталарынан тұрып аралары бір метр дистанция ұстап сергіту сәттін істейді. (Justdance) | Youtube | ||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс (Қалыптастырушы бағалау) 15 мин | Оқушыларға Теңдеу тақырыбы бойынша әр түрлі деңгейлі тапсрымалар ұсынылады. Оқушылар өзінің білім деңгейіне қарап өздері тапсырмаларды таңдайды(сары түс – жеңіл деңгей, жасыл түс – орта деңгей және қызыл түс – қиын деңгей) 1 Ұқсас мүшелерді жинақтай отырып, өрнектерді ықшамдаңыз: a) 6a + 2b + b – 4a =b) 6c + a + b – 2c + a = c) c + 5b + 7a – 2b – 2a = d) 6a + 3b – 2a – 3b = e) 7m + n – 2m – 4m + 3n =f) 3a + b + 2a + c – b = 2) Егер a = 5, b = 1 жәнеc = 10 болса, келесілердіесептеңіз: a) a + b + c = b) 2c – a =c) 2c + b = d) c – 2b + a = e) 2ab – 1 =f) 3bc – 20 = g) 9c – 16a =h) abc =i) 7b + ac = 3) Теңдеулерді шешіңіз a) x + 2 = 6b) x – 30 = 20c) x + 12 = 32 d) 14 – x = 11e) 3x = 21f) 7q = 49 Теңдеудің анықтамасын біледі; Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі; Теңдеудің түбірін таба алады; 1) Ұқсас мүшелерді жинақтай отырып, өрнектерді ықшамдаңыз: a) xy + 3cd + 3xy – cd b) 3x2 + 4x3 – 2x2 c) 4x + 2y + 3y2 – yd) 9cd2 + 4cd2 – 5cd2 e) 5a + 4a5 + 3a2 – 4af) 4x2 + 2x – 2 + 3x – 2x2 2) Егер e = 9 және f = 3 болса, келесілерді есептеңіз: a) 47 – ef =b) = c) e + = d) e(e – f) =e) 3ef =f) 3e + 3f = 3 Теңдеулерді шешіңіз: a) 4x + 5 = 21 b) 2x+ 7 = 9 c) 5x + 8 = 13 d) 2(x – 2) = 2 e) 4(2x + 5) = 76 f) 3(3x + 1) = 57 Теңдеудің анықтамасын біледі; Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі; Теңдеудің түбірін таба алады; 1) Ұқсас мүшелерді жинақтай отырып, өрнектерді ықшамдаңыз: a) 2t2 + 3 + 5t3 – t2 + 2b) 6a3 + 5a2 – a4 – 2a2 c) 6x2 + 4x – 3 + 5x – 2x2d) 2 + kxk e) 2 xk + kf) 2 xkxk 2)a) Берілген теңбүйірлі үшбұрыштың периметрін табуға арналған өрнекті табыңыз. b) а = 8, b = 2болған жағдайда, үшбұрыш периметрін есептеңіз. 3) Теңдеулерді шешіңіз: a) 3y – 2 = 13b) m + 4 = 7 c) 25 – 3x = 1 d) 4n + 7 – n + 2 = 30 e) 7 = 17 – x f) 2y = 56 – 6y g) 3m – 2 = m + 8 h) 14 – x = 2x + 2 Теңдеудің анықтамасын біледі; Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі; Теңдеудің түбірін таба алады; Кезең рефлексиясы | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||
Рефлексия 2 мин | -1-ші жол – бір сөз, тақырптың аты, көп кездерде кездесетін зат есім; — 2-ші жол – екі сөз, сын есімдер — 3-ші жол – үш сөз, етістік; — 4-ші жол – төрт сөзден құрастыратын сөйлем — 5-ші жол – синоним. | Слайд | ||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Мұғалім оқушыларға үй жұмысын карточкада береді | Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырыпты меңгеру кезіңде терең дифференциациясын өткіземін Жаңа тақырыпты нашар түсінетін оқушыларға жеке көмек жасаймын | Жетістік критерийлері бойынша оқушылар өз өзін тексереді, мұғалім оқушыларды тексеріп мақтайды немесе кеңес береді | Сергіту сәттін өткезген кезде ИКТ ні қолданамыз | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Психологиялық ахуалды жасау 2: кластер жасау бойынша топпен жұмыс Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: PIZA есептерді шешу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?