Бірнеше айнымалысы бар өрнектер. Математика, 2 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Көбейту және бөлу Тақырыбы: Бірнеше айнымалысы бар өрнектер | Мектеп: 7 | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Айдаболова Қаракөз Батырхановна | ||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспаған оқушылар: | |||||||||||
Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес) | 3.2.1.1 бір /екі әріпі бар әріпті өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| ||||||||||||
Ғылыми тіл |
| ||||||||||||
Құндылықтар | Жауапкершілік,өмір бойына білім алу. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу, көркем еңбек. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | ||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Көбейту кестесі, бөлудің сәйкес жағдайлары, шамаларды көбейту және бөлу. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 5мин | Психологиялық дайындық «Ішкі-сыртқы шеңбер» Сағат тілімен жүре отырып алдымен сыртқы, сонан соң ішкі шеңбердегілер орындарын ауыстырып бір-біріне жақсы сөздер айтады. - Қандай сезімде болдыңдар? Оқушыларды топқа бірігу Алдын-ала дайындалған түрлі –түсті қима қағаздарды таңдау әдісі арқылы топқа бірігу. «Қызыл», «Сары», «Жасыл». Кіріспе тапсырма. (Ұ.Ж.) Оқушылар берілген өрнектерді топқа бөліп, неге олай бөлгендігін дәлелдейді. Әр топқа өздері ат қояды. -Өрнектерді топқа бөл. -Ол топтарды қалай атаған болар едің? -Неге санды өрнек дейміз? -Әріпті өрнек дегеніміз не? -Әріпті өрнекті қалай оқимыз? -Әріпті өрнектің мәнін таба аламыз ба? -Қай кезде әріпті өрнектің мәнін табуға болады? - Не үшін әріпті өрнек керек? - Қайсысы артық? Оқушылар санды өрнек пен әріпті өрнектер туралы алған білімдерін қайталайды. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау
| Слайд № 2 «Қызыл», «Сары», «Жасыл» сөздері жазылған қима қағаздар Слайд № 3 Слайд №4 | |||||||||||
Сабақтың ортасы 30мин | (Т.Ж.)Әр топқа өрнектері жазылған кеспе қағаздарды тарату. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы ламинатталған парақтарға орындап болған соң, жауаптырымен танысты-рады.Оқушылар бір айнымалысы бар өрнек, екі айнымалысы бар өрнек, санды өрнек туралы алған білімдерін қайталайды. 1- топ Бір айнымалысы бар өрнектерді жаз. 2 – топ Екі айнымалысы бар өрнектерді жаз. 3 – топ Санда өрнектерді жаз. «Басбармақ» арқылы бағалау Ойлан, жауап бер! (Т.Ж) Оқушылар шағын топта есептің шартын оқып, талдайды. Оқушылар есептің дұрыс шешуі екі айнымалысы бар өрнек екенін біледі және дәлелдеп береді. Топтағы оқушылар топтың шешімін ламинатталған қағазға жазып, тақтаға іледі. Барлық топтар бір-бірінің жауабымен танысып, салыстыру.Оқушылар екі айнымалысы бар өрнекті жазуды үйренеді. «Бағдаршам» түстері арқылы бағалау Қайсысы артық? (Ұ.Ж.)Оқушыларға берілген тапсырмаға мұқият қарайды. Олар өрнек санды өрнек немесе әріпті өрнек болатынын айтады. Олай болса теңдік артық жазылғанын айтып қорытындылау. Берілген өрнектерден алдымен санды өрнектерді, одан кейін әріпті өрнекті жазуды ұсыну. Оқушылар санды және әріпті өрнек туралы алған білімін тиянақтайды. «Смайликтер» арқылы бағалау Өрнектерді сәйкестендір. (Ж.Ж.)Оқушылар өрнектегі айнымалының орнына берілген сандарды қойып, өрнектердің мәнін есептеу. Алғашқы екі өрнекте бір айнымалы, ал қалғандарында екі айнымалы бар. Тапсырманы орындап болған соң, жұптағы оқушылар бір-бірімен дәптерін ауыстырып, жауаптарын тексеру. Оқушылар бір және екі айнымалысы бар өрнектердің мәнін тауып, шығаруды үйренеді.Қателескен оқушыларға жеке көмек көрсету.
«Бағдаршам» түстері арқылы бағалау (Д.Ж.) Тапсырма сабақта меңгерген дағдыларды өз бетінше бекітуге арналған. Алдымен тапсырма жазылған кестені таратып беру. Айнымалысы бар өрнектерді санды өрнекке айналдырып, мәндерін табу. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау Блиц – турнир (Ұ.Ж.) Өрнекті оқы және жаз. Оқушыларға кестеде берілген өрнектер бойынша сұрақтар қойылады.Оқушылар жылдам жауап беру керек. -Қалай ойлайсың, неге өрнек екі қатарға жазылған? -Бірінші қатардағы өрнекті қалай атар едің? -Екінші қатардағы ше? -Қосудың компонентерін қалай айтады? -Азайтудың компонентерін ше? -Барлық өрнекте азайғыш, азайтқыш, айырма кездесе ме? Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы компоненттері мен нәтижелері арасындағы өзара байланыс жайлы қорытынды жасайды. «Бағдаршам» түстері арқылы бағалау | Әр түрлі өрнектер жазылған кеспе қағаздар – әрбір топқа; Слайд № 5, ламинатталған парақтар, маркерлер
Слайд № 6 Слайд № 7 Слайд № 8 Слайд №9 Слайд № 10 | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия Не үйрендік? Күн - мен бәрiн түcіндім Бұлтты күн - түcіндім, бiрақ ... Жaңбыр - мағaн әлi де көмeк қажет.
| ||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Жұптардың өзара сөйлесулерін бақылап, тыңдап жүру барысында тапсырманы орындауға қиналатын оқушыларға қолдау көрсету. | «Смайликтер» арқылы бағалау «Бағдаршам» арқылы бағалау. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау «Басбармақ» арқылы бағалау | Өмір қауіпсіздігінің ережелері. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?