Көпжақ ұғымы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспраы.
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: | Мектеп: Қызылорда қаласындағы НЗМ | ||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Сүлейменова С.Ә. | ||||||||||||||
КДМ | Сын тұрғысынан оқытудың элементтерін пайдаланып, оқушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту | ||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар | Көпжақтар | ||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Көпжақ ұғымы | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.2 көпжақтар анықтамасын және оның элементтерін білу; 11.3.3 көпжақтар элементтерін анықтауға есептер шығаруту. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
| |||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Көпжақтар туралы математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, көпжақтарға анықтама береді. Пәнге қатысты лексика мен терминология Көпжақтардың түрлері: а) Куб б) Призма в) Пирамида Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қарым-қатынас:Командаменжұмысістеужәнекомандалықжұмыстыжоспарлауқажеттілігідостыққарым-қатынастардықамтамасызетедіжәнебірлескеноқуортасындажұмысістеуүшінкоммуникативтікқасиеттердідамытады: бірлескенжұмыстабасқаоқушыларменәлеуметтік, мәдени, этикалықжәнеинтерактивтідағдылардыдамытады. « Мәңгілік ел » жалпыұлттық идеясы:Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы білім алуға баулу, өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға, сыни ойлауды дамытуға және білім берудегі үш тілдік саясатты іске асыруға бағытталады. Сабақтың адамгершілік аспектісімыналарды қамтиды: оқуға деген жауапкершілікті сезіну; басқаларға құрметпен қарау | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтада слайдтар тортамасын көрсету | ||||||||||||||
Алдыңғымеңгерілген білім | Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың параллельдігі | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтыңкезеңдері | Сабақтаорындалатын іс-әрекеттер | Оқытуресурстары | |||||||||||||
Сабақтың басы: 5мин Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин | Ұйымдастыру. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Оқушыларды үш топқа бөлу: 1.Куб 2. Пирамида 3. Призма Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; Көпжақ –беті саны шектеулі жазық көпбұрыштардан құралатын дене. Көпжақтардың компоненттері Жазықтық пен дөңес көпжақтың бетінің ортақ бөлігі жақ деп аталады. Жақтардың қабырғалары- көпжақтың қырлары деп аталады Жақтарының төбелері- көпжақтың төбелері деп аталады Призма деп әр түрлі жазықтықтарда жататын және параллель көшіргенде бір- біріне келіп беттесетін екі көпбұрыштан және осы көпбұрыштардың сәйкес нүктелерін қосатын барлық кесінділерден тұратын көпжақты атайды призманың құрам бөліктері: Көпбұрыштар- призманың табандары деп аталады Сәйкес төбелерді қосатын кесінділер призманың бүйір қырлары деп аталады. Призманың биіктігі деп табандарының арақашықтығын айтады. Призманың бір жағына тиісті емес екі төбесін қосатын кесіндіні призманың диагоналы деп атайды. Призманың құрам бөліктерінің қасиеттері: табандары тең табандары параллель жазықтықтарда жатады бүйір қырлары параллель және тең призма түрлері: Тік призма- бүйір қырлары табандарына перпендикуляр Көлбеу призма- бүйір қырлары табандарына перпендикулар болмайды Дұрыс призма- тік призманың табандары дұрыс көпбұрыш Призманың табаны параллелограмм болса, онда ол параллелепипед деп аталады. Параллелепипедтің қасиеттері: Параллелепипедтің қарама- қарсы жатқан жақтары параллель және тең болады Параллелепипедтің диогональдары бір нүктеде қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді Параллелепипедтің түрлері: Тік бұрышты параллелепипед- табаны тік төртбұрыш болатын тік параллелепипед. Куб – барлық қырлары тең тік бұрышты параллелепипед. Пирамида- жазық көпбұрыштан, табан жазықтығында жатпайтын нүктеден және осы нүктенітабанының нүктелерімен қосатын барлық кесінділерден құралған көпжақ. Пирамиданың бөлік құрамдары: Жазық көпбұрыш- пирамиданың табаны Табан жазықтығында жатпайтын нүкте- пирамиданың төбесі Пирамиданың төбесін табанының нүктелерімен қосатын кесінділер –пирамиданың бүйір қырлары Пирамиданың биіктігі деп пирамиданың төбесінен табан жазықтығына түсірілген перпендикулярды атайды. пирамиданың түрлері: п-бұрышты – пирамиданың табаны n-бұрыш Дұрыс пирамида – табаны дұрыс көпбұрыш болатын, ал төбесінен түсірілген биіктік табанының центріне дәл келетін Қиық пирамида- пирамиданың табан жазықтығына параллель және оның бүйір қырларын жазықтықпен қиып өткенде пайда болған көпжақ Дұрыс көпбұрыштар Эйлер теоремасы Тетраэдр, октаэдр, икосаэдр, додекаэдр, куб сызбасын балаларға көрсетемін.Оқушылар олардың макеттерін жасайды.Жақтарының санын, төбелерінің санын, қырларының санын анықтайды Жұптық жұмыс Жұптық жұмысты бағалау критерийлері: Жұптық жұмыстың үйлесімділігі. Есептің толық шешу жолы жазылған. Барлық қолданылған формулалар жазылған. Дұрыс белгілеулер қолданылған. Есептің жауабы дұрыс табылған. №1. Алдарыңыздағы геометриялық дененің 3 қырын а, b, c деп алып, а) диагоналының формула арқылы есептелетінін көрсетіңіз. б) геометриялық денелеріңнің диагоналін есептеңіз. с) егер а=3см, b=5см және см болса, с-ның мәнін табыңыз. Жеке жұмыс №2. Тікбұрышты параллелепипедтің биіктігі 8 см, ал табан қабырғалары – 5см және 6 см. төменгі табанының кіші қабырғасы мен жоғарғы табанының қарама-қарсы қабырғасы арқылы өтетін қиманың ауданын есептеңіз. Бер: ABCDA1B1C1D1 – тік параллелепипед; АВ = 5 см; ВС = 6 см; А1А = 8 см т/к: SАВC1D1. Шешуі: үш перпендикуляр теоремасы бойынша: егер AB AD, онда АВ D1A және АВ С1В AD1C1В – тіктөртбұрыш, D1A = C1B = . . Жауабы: 50 см2. Жеке жұмыс Жеке жұмыстың бағалау критерийлері: Есептің толық шешу жолы жазылған. Барлық қолданылған формулалар жазылған. Дұрыс белгілеулер қолданылған. Есептің жауабы дұрыс табылған. Блиц-сұрақ Сегіз жақты дұрыс көпжақтын атауы . . . 12 жақты дұрыс көпжақтың атауы . . . 6 шаршыдан құралған көпжақтың түрі . . . Төрт дұрыс үшбұрыштан құралған көпжақ . . . Әрбір төбесінде 5 қыры түйісетін көпжақ . . . Параллелепипед жақтарын қандай фигура құрайды? Бесбұрышты призма неше қырдан, неше төбеден, неше жақтан тұрады? Тікбұрышты параллелепипедтің өлшемдері 8см, 10см және 13 см. Диагоналін табыңдар? Параллелепипед неше қырдан, неше төбеден, неше жақтан тұрады? Үйге тапсырма беру: Дұрыс төртбұрышты призманың диагоналы табана жазықтығына 600 көлбей орналасқан. Төменгі табанының қыры мен жоғарғы табанының қарама –қарсы қыры арқылы өтетін қиманың ауданын табыңыз, егер табан диагоналы 4 √2 см тең болса. Рефлексия
| Үлестірмелі материал Ақ тақта, дербес тақталар. Үлестірмелі материалдар | |||||||||||||
Қосымшаақпарат | |||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | |||||||||||||
Сабақ өз күшіне сенімсізоқушыларды күшті оқушылармен жұпта жұмыс істеп, көбірек білетін түрде ұйымдастырылған. Сынып оқушыларынан сабақ сұрағанда дербес тақталарды пайдалану материалдың қаншалықты меңгерілгендігін тез түсінуге және өз мысалдарын сәйкесінше бейімдеуге мүмкіндік береді. Жұппен жұмыс істеген кезде Сіз оқушыларға сұрақтар беру арқылы көмекесе аласыз: «Сіз неге осы алмастыруды пайдаланасыз?», «Осыдан қандай тепе-теңдік шығаруға болады?! | Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау Прогресс, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау үшін және қателердің бар-жоқтығын түсіну үшін мұқияят қарастырылады. | Құндылықтар: Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе жұппен жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек. Оқушыларға интегралдау есептерін шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қою білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. | |||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? | |||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру