Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.3C бөлім: Векторлар мен координаталар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

10.4.4 кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісін анықтамасын және қасиеттерін білу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

кеңістіктегі векторлардың скалярлық көбейтіндісінің анықтамасын білу және қолдану,

кеңістіктегі вектордың ұзындығын, екі вектордың скалярлық көбейтіндісін таба алу;

 Бағалау критерилері

кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісін анықтамасын және қасиеттерін біледі және қолданады

 МКМ

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Кеңістік, вектор, жазықтық, компланар векторлар, жіктеу.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Нөлдік вектор. Бағыттас векторлар. Қарама-қарсы бағытталған векторлар. Параллелограмм ережесі. Үшбұрыш ережесі. Компланар векторлар.

 Құндылықтардыдарыту

«Сенде бір кірпіш дүниеге, кетігін тапта бар қалан» деп, Абай атамыз айтқандай, қазіргі дамыған қоғамда бәсекеге қабілетті маман бола алуға тәрбиелеу, сонымен қатар ЫСТЫҚ ҚАЙРАТ, НҰРЛЫ АҚЫЛ, ЖЫЛЫ ЖҮРЕК үшеуін қатар ұстауға жетілдіру

Пәнаралықбайланыстар

ағылшын тілі, физика

 АКТ қолдану дағдылар

Интреактив тақтасы, тарсия, презентация

Бастапқы білім

Оқушылар 10-сыныпта жазықтықтағы векторларды өткен. Математика мен техникада векторлар шаманы әрі бағытты көрсетудің ыңғайлы тәсілі болып табылады.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

4 минут

5 минут

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа психологиялық дайындығын тексеру. Оқушыларды қасындағы көршілерімен жұпқа бөлемін. Үй тапсырмасын тексеру, жұптар бір-бірінің жұмыстарын тексереді, бағалау қағазына белгі қояды. Үй тапсырмасында қиындық тудырған есепті сыныппен біріге отырып талқылау.

Миға шабуыл (Warm up)(өтілген тақырып бойынша пысықтау сұрақтары):

Презентация

Оқушылар сұрақтарға нақты жауаптар берумен қатар өздерінің сөздеріне дәйектер және мысалдар келтіру қажет.

Оқушылармен бірге бүгінгі сабақтың мақсатын айқындау

Бүгінгі сабақты бағалау үшін критерилерімен таныстырамын.

Презентаия

Презентация

Сабақтың ортасы

10 минут

20 минут

2 сабақ

5 минут

25 минут

10 минут

I Жаңа сабақ

Скаляр көбейтіндінің анықтамасы

Скаляр көбейтіндінің қасиеттері:

I. Егер , онда

Егер , онда

II.

III. болса, онда болады

Кеңістіктегі векторлардың скалярлық көбейтіндісінің табу үшін координаталар бойынша есептеу формуласы беріледі

Тапсырма: тарсия орындау

Мұғалім бес топқа арнап тарсия парақшаларын қырқып дайындап қою керек. Сыныпты бес топқа бөліп тарсия кеспе парақтарын әр топқа береді.

Оқушылар кеспе парақтарын дұрыс сәйкестендіру арқылы фигура құрыстыруы қажет.

Дифференциация: оқушыларда қиындықтар туындап жатқан кезде мұғалім бағыт беріп отырады.

Бағалау: мұғалім берілген төмендегі кілт бойынша топтарды бағалайды

Сергіту сәті

Жұптық жұмысты бағалау: Жұппен шығарған есептерін талқылап, 2 жұлдыз, 1 тілек әдісі арқылы бағалау.

Кері байланыс: Жұптық жұмыс барысында оқушылардың әрекеттерін бақылай отырып, оларға нұсқаулар беру, тапсырмалар орындауда қиындық тудырған жәйттар болғанда жетелеуіш сұрақтар арқылы көмектесу.

Тапсырмаларды орындап болған соң нақты дәйектер сұрау арқылы оқушыға тапсырманы толық қорытып түсінуі үшін сұрақтар қою және бағалау критериі бойынша өзінің бағасын айқындауға мүмкіндік беру.

Презентация

Youtube-тан бір видео

C4 Vectors D – Questions.pdf

C4 Vectors D –Answers.pdf

Сабақтың соңы

5 мин

Жалпы сабақты қорытып, бағалау үшін:

Үй тапсырмасы: №№ есептер (Шыныбеков)

Үй тапсырмасының орындалуына бағыт-бағдар береді

Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді.

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Қабілеті жоғары оқушыларды жұптық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын.

Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын.

Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылар өзім алдын-ала тағайындаған сабақ мақсатына жетті. Сабақ мақсатына жетудің негізгі кілтипаны ЖАДА-ны дұрыс ұйымдастыра білуім еді. Сабақта саралау жұмыстары жүргізілді, оқушылар сараланған тапсырмаларды орындады, жоғарғы деңгейге берліген тапсырманың орнына қиындығы жоғары басқа есеп беруім керек еді деп ойлаймын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Тапсырмаларды орындау барысында туындаған қателіктерді оқушыларға тікелей айтпастан «мына шешім қайдан шықты?», «неге олай ойлайсың?», «бәлкім, мұны басқа әдіспен қарастырамыз?» деген секілді сұрақтар қою арқылы, қателіктерін өздеріне анықтаттым

Оқушылар топтық жұмыс барсында бір-бірінің қателіктерін анықтап, тапсырмаларды түсіндірді және есептерді шешіп қана қоймастан, тағайындаған бағалау критерилеріне сүйнене отырып, өздерін бағалады

Сабақбарысында сынып туралынемесе жекелеген оқушылардыңжетістік/қиындықтары

туралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Топ басшысы етіп тағайындаған оқушының белсенділігімен қатар терең біліміне де қарау керек екен, белсенді оқушы топты ұйымдастыра алғанымен, біздегі топ басшысының негізгі критериі: есепті өзі шығарғанымен қоса өзгелерге түсіндіре білуі керек еді



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу