Векторлады қосу, векторды санға көбейту. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Мектеп:

Күні:

Мұғалім аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Векторлады қосу, векторды санға көбейту.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

10.4.7 - векторларды қосу және векторды санға көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

  • Координаталарымен берілген векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді біледі;
  • векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді есеп шығаруда қолданады.

Сабақ түрі

Жаңа сабақ

Бағалау критерийі

  • Координаталарымен берілген векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді біледі;
  • векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді дұрыс орындайды;
  • векторларды қосуды, азайтуды және санға көбейтуді есеп шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Оқушыларды математика тілде сөйлей білу дағдысын дамыту:

Сабақ барысында, есеп шығаруда негізгі терминдерді қолдана отырып сөйлеу

Пәнге қатысты лексика мен терминалогия:

- кеңістіктегі векторлар

  • векторларды қосуды,

-векторларды азайтуды,

-векторларды санға көбейту;

Сөздік:

Кеңістіктегі векторлар-векторное пространство-vector space

Коллинеар векторлар-коллинеарные векторы-collinear vectors

Нөлдік вектор-нулевой вектор-zero vector

Бағыттас векторлар-направляющие векторы-direction vectors

Қарама-қарсы бағытталған векторлар-противоположное направление векторов-оpposite direction vectors

Компланар векторлар-компланарные векторы-coplanar vectors

Құндылықтарды дарыту

- белсенді қарым-қатынас: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыруы;

- индивидтік: мұғалімнің әр жеке оқушының ерекшелігін дамытуы, қоғам алдындағы жауапкершілігінің болуы;

- өзіндік тәртіп: өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту;

- шыдамдылық: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.

Пәнаралық байланыстар

Физика

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылардың интерактив тақта арқылы презентациялардағы берілгендерді дұрыс алу, ұсынылатын интернет ресурстардан тиімді пайдалануды үйренеді.

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/stereometriya/kengistiktegi-koordinatalar-men-vektorlar/lesson/kengistiktegi-vektorlarha-amaldar-qoldanu тест тапсырмалары

Алдыңғы білім

Кеңістіктегі вектордың координаталары, коллинеар және компланар векторлар.

Сабақ барысы

Сабақ

тың кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

5 минут

Ұйымдастыру және үй тапсырмасын тексеру

Кеспе қағаздар

Ортасы

5 минут

10 минут

5 минут

13 минут

Өткенді қайталау.

Қандай векторлар коллинеар деп аталады?

Қандай векторлар тең деп аталады?

Қандай векторлар компланар векторлар деп аталады?

Векторларды қосудың параллелограмм және үшбұрыш ережесін айтыңдар мысал келтіріңдер.

Жаңа сабақ

Презентация арқылы оқушыларды сабақ тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.

Оқушыларға координаталар жазықтығында берілген векторларды қосуға, санға көбейтуге тапсырма беру арқылы естеріне түсіру.

Берілген суретті қолданып, a+b, b-a, 3b-2a векторларының координаталарын табыңыз.

Миға шабуыл

  • Кеңістікте координаталарымен берілген векторлардың қосындысы қалай анықталады?
  • Кеңістікте координаталарымен берілген векторларды санға көбейту қалай анықталады?

Жаңа сабақ түсіндіру.

және векторлары берілсін.

Онда және түрінде жазуға болады.

+)+()=

Онда + және осы сияқты

Векторларды қосқанда олардың сәйкес координаталары қосылады, ал азайтқан кезде координаталары азайтылады.

векторын

)= ( яғни

.

Векторды санға көбейткенде оның әрбір координатасы осы санға көбейтіледі.

Бағанды векторларды қосу және азайту. (Слайд 10)

Мысал қарастыру (слайд 11-12)

Өзіндік жұмыс. Bilimland.kz сайтының тест тапсырмасын орындату.

Жұптық жұмыс.

Оқушылар жұпта тапсырмалардың тақ нұсқаларын шығарады. Жұптар дайын жауаптар арқылы бірін бірі тексеріп бағалайды.

Презентация.

Кеспе қағаздар

Қосымша

MathematicsHL 3rd 2nd Imprint

Соңы

2 минут

Рефлексия

Үйге тапсырма қалған есептердің тақ нұсқаларын орындайды.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Практикалық тапсырмалар мен өзіндік жұмыс, жұптық жұмыс арқылы, қосымша деңгейлі тапсырмалар арқылы

Ауызша сұрақтар қою және жұптық жұмыс

Оқытудың белсенді әдістері арқылы дене қимыл жаттығулары, тапсырмалардың көпшілігінде АКТ тиімді қолдану

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу