Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану

 Сабақ м а мақсаттары

- доғаның ұзындығын есептеу формуласын білу және қолдану.

 Жетістік

  критериі

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

  • Доғаның ұзындығын табу формуласын біледі;
  • Доғаның ұзындығын табу формуласын қолданып есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • Шеңбер доғасының анықтамасын тұжырымдай алады;
  • Шеңбер доғасының ұзындығының формуласын қорытып шығаруды сипаттайды;
  • Есептер шығару барысында қажет формуланы таңдауын негіздейді;
  • Есептің шығару жолын сипаттайды.

Пәндік лексика мен терминология:

  • Шеңбер және оның элементтері;
  • Шеңбер доғасының градустық шамасы;
  • шеңбер ұзындығы;
  • доға ұзындығы;
  • шеңбердің радиусы;
  • іштей сызылған бұрыш;
  • центрлік бұрыш.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

­шеңбердің ұзындығын… формуласы бойынша есептеуге болады;

­доғаның ұзындығын….формуласы бойынша табуға болады;

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық

1.Тапсырманы талқылау кезінде әрбір оқушы өз пікірін білдіруі мүмкін, ол басқа топ мүшелерімен қабылданады және талқылауға қабылданып, оқытушы топ шешімінің дұрыстығын анықтау мәселесіне баса назар аударады.

2. Қателікті байқаған әрбір оқушы оны түзете алады, қалған оқушылар сынды қабылдайды.

3. Оқытушы барлық оқушыларды өте мұқият тыңдайды, олардың әрқайсысының пікірін тыңдайтындығын көрсетеді, әрбір оқушыға өз жауаптары бойынша кері байланыс беруге болады.

4. Ынтымақтастық жұптық-топтық жұмысты қолдану арқылы, әрбір оқушының бағалау кезінде, сыныптастарды бір-біріне көмектесу арқылы қалыптасады.

 Пәнаралық

 байланыстар

Пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында шеңбердің өмірдегі қолданысын атап өту. Өмірмен байланысты есептер шығарылады.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар

Негізгі

 дағдылары

Коммуникативтілік: жұп және топтардағы практикалық тапсырмаларды орындау, есепті шығару жолын талқылау және әңгімелесу, проблемалық жағдаяттың шешімін табу барысында

Бастапқы білім

Шеңбер, шеңбердің радиусы, дөңгелектің ауданы, центрлік бұрыш.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу.

Мұғалім оқушыларды топтарға бөледі

Тапсырма 1. Шеңбердің радиусы 8см.

1. Шеңбердің ұзындығын табыңыз.

2. Жарты доғаның ұзындығын табыңыз.

3. 900 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.

4. 600 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.

5. 420 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.

6.Кез келген центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын қалай табуға болады?

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау

1 слайд

Дидакт. материал 1

Сабақтың ортасы

6-10 мин.

11-20 мин.

21-29 мин.

30-37 мин.

ІІ. Жаңа материалды меңгеру

Жоғарыда берілген тапсырманы орындау барысында оқушылар шеңбердің ұзындығын табу формуласын еске түсіруі қажет. Содан соң центрлік бұрыштың анықтамасы еске түсіріп ,цетрлік бұрышқа сәйкес доғаның шамасы анықталып, оның ұзындығын табу жолдарын қарастырады.Нәтижесінде шеңбердің доғасының формуласын қорытып шығаруға әкеледі.

Мұғалім үдерісті бақылайды, қажет жағдайда бағыттаушы сұрақтар қояды. Материалды түсіну деңгейін тексеру үшін бірнеше ауызша сұрақтар қояды.

І. Білімдерін бекіту

Оқушыларға деңгейлері әртүрлі есептер ұсынылады.

Жұптық жұмыс.

№2-4 тапсырмаларын оқушылар жұпта орындайды. Талқылайды, бір-біріне түсіндіреді. Содан соң мұғалім дайын жауптар береді,оқушылар бірін-бірі тексереді. Мұғалім үдерісті бақылайды, қажет болған жағдайда, туындаған қиындықтар туралы сөз қозғайды. Қажет жағдайда кейбір есептерді тақтада шығару жұмысын ұйымдастырады.

Топтық жұмыс.

Оқушыларға №5-6 тапсырмаларының анализін жасауға уақыт беріледі. Әр топқа бір тапсырманы орындау тапсырылады. Мұғалім есептерді құрылымдық бөліктерге бөлуін сұрайды, қажет жағдайда бағыттайды, тапсырмаға дескрипторлар құрылады. Оқушылар шығару жолын бірге талқылайды. Содан соң есептердің шешімі кезең кезеңмен сипатталып, тақтада шығарылады. Мұғалім есепті шығаруда қиындық туындаған оқушыларға көмек көрсетеді.

Жеке жұмыс.

Оқушылардың оқу мақсатына жетуін тексеру үшін жазбаша өздік жұмысы ұйымдастырылады. Оқушылар жұмысын мұғалімге тапсырады.

https://www.youtube.com/watch?v=9cIUqv1fpcE

2-3слайдтар

4-6 слайдтар

7-8 слайдтар

3 мин.

Үй тапсырмасы

Рефлексия:

Нені білдім?

Не түсініксіз?

Нені білгім келеді?

2-ші дид. материал

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері

сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Ә.Б. меңгерушісі: ____________

  

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу