Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданы. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3В Дұрыс көпбұрыштар мен шеңбер

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: (2)

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы

Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.3.12 шеңбер ұзындығының,  доға ұзындығының формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

9.3.3.13 дөңгелек, сектор, сегмент аудандарының формулаларын қорытып шығарады және қолданады

Сабақ мақсаттары

Оқушылар шеңбер ұзындығының,  доға ұзындығының формулаларын дәлелдейді және қолданады.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа жетті, егер:

  • Шеңбер ұзындығының формуласын біледі және қолданады;
  • Центрлік бұрыштың градустық шамасын табады;
  • Доға ұзындығының формуласын біледі және қолданады;
  • Тең қабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін қолданады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Шеңбер доғасының анықтамасын тұжырымдай алады;
  • Шеңбер ұзындығы мен доға ұзындығының формулаларын қорытып шығаруды сипаттайды;
  • Есептер шығару барысында қажет формуланы таңдауын негіздейді;
  • Есептің шығару жолын сипаттайды.

Пәндік лексика мен терминология

  • Шеңбер және оның элементтері;
  • Шеңбер доғасының градустық шамасы;
  • шеңбер ұзындығы;
  • доға ұзындығы;
  • шеңбердің радиусы;
  • іштей сызылған бұрыш;
  • центрлік бұрыш.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • шеңбердің ұзындығын… формуласы бойынша есептеуге болады;
  • доғаның ұзындығын….формуласы бойынша табуға болады;

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық (жұптық және топтық жұмыс арқылы, түгел сыныптың әр оқушынының дағдысын бағалау кезінде, сыныптастардың бір-біріне көмек көрсету арқылы жүзеге асырылады)

1. Проблемалық жағдаятты шешеу барысында әр оқушы өз пікірін айта алады, қалған оқушылар пікірді тыңдайды, оның дұрыстығын талқылайды.

2. Әр оқушы қателікті жауабын негіздей отыра түзете алады, қалған оқушылар сынды қабылдайды.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, Өнер (пәнге деген қыщығушылығын арттыру мақсатында шеңбердің өмірдегі қолданысын атап өту). Өмірмен байланысты есептер шығарылады.

Негізгі

дағдылары

Коммуникативтілік (жұп және топтардағы практикалық тапсырмаларды орындау, есепті шығару жолын талқылау және әңгімелесу, проблемалық жағдаяттың шешімін табу барысында)

Бастапқы білім

Шеңбер, шеңбердің радиусы, дөңгелектің ауданы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың ортасы

2-7 мин

8-20 мин

21-25 мин

25-38 мин

ІІ. Жаңа материалды меңгеру

Бекіту бөлімі

1. Шеңбердің ұзындығы см. Диаметрді табыңыз.

2. Шарты шеңбердің ұзындығын табыңыз.

3. Шеңберлердің ұзындықтары және . Сақинаның х енің табыңыз.

4. Шеңберлердің ұзындықтары және . Х хордасының ұзындығын табыңыз.

5. Шеңбердің ұзындығы мен доғаның ұзындығы тең. R табыңыз.

6.Шеңбердің ұзындығы мен доғаның ұзындығы тең. r табыңыз.

7. АВ доғасының ұзындығы . АВ хордасын табыңыз.

8. . АВ доғасының ұзындығын табыңыз.

9.АСВ доғасының ұзындығын табыңыз.

10. Шеңбердің ұзындығы . СКВ доғасының ұзындығын табыңыз.

2 сабақ

I. Жаңа сабақ

Қосымша сайт: https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/9-synyp-beyimdi-oqytu/sektor-zhane-segment-audany?mid=414:simple

II. Бекіту кезеңі

презентация

Қосымша 1

Презентация

презентация

Қосымша 2

Сабақтың соңы

Рефлексия

38-40 мин

Үй жұмысын

Қосымша 3

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау оқушылардың өздігінен жұмыс істеу бойынша ұйымдастырылады. Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай құрастырылған. Мұғалім үлгерімі төмен оқушыларға көмек көрсетеді, қалғандары өз бетімен жұмыс істейді. Үлгерімі жоғары оқушылар көбірек есеп шығара алады.

Өзара бағалау, ауызша комментарий, дайын жауап бойынша өзін-өзі бағалау

Оқу материалы оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрастырылған, эмоционалды жағдайына әсер етпейді. Денсаулыққа зиян келтіретін құрылғылар қолданылмайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Ә.Б. меңгерушісі: ____________ Валеева М.Б.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу