Дұрыс көпбұрыштар. Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3В Дұрыс көпбұрыштар мен шеңбер

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мендыбаев А.Б.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дұрыс көпбұрыштар.

Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.3.12 шеңбер ұзындығының, доға ұзындығының формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

Сабақ мақсаттары

Дұрыс көпбұрыштың анықтамасын біледі; дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер мен іштей сызылған шеңбер туралы теоремаларды біледі;

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа жетті, егер:

  • дұрыс көпбұрыштың анықтамасын біледі;
  • дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер мен іштей сызылған шеңбер туралы теоремаларды біледі;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • осы бөлімдегі терминдерге сүйену;
  • дұрыс көпбұрыштың қабырғасы арқылы іштей/сырттай сызылған шеңбер радиусының формуласын қорытып шығару алгоритмін түсіндіреді;

есептер шығару барысында формулалардың таңдалуын негіздеу.

Пәндік лексика мен терминология

  • шеңберге іштей сызылған дұрыс көпбұрыш;
  • шеңберге сырттай сызылған дұрыс көпбұрыш;
  • іштей сызылған шеңбер радиусы;
  • сырттай сызылған шеңбер радиусы;
  • шеңбер ұзындығы;
  • доға ұзындығы;
  • дөңгелек ауданы;
  • дөңгелек секторының ауданы;

дөңгелек сегментінің ауданы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • қабырғасы а болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған сырттай сызылған шеңбердің R радиусын табамыз;
  • қабырғасы а болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған іштей сызылған шеңбердің r радиусын табамыз;
  • дұрыс п-бұрыштың а қабырғасын оған сырттай сызылған шеңбердің R радиусы арқылы өрнектейміз;
  • дұрыс п-бұрыштың а қабырғасын оған іштей сызылған шеңбердің r радиусы арқылы өрнектейміз.

Құндылықтарды дарыту

Еңбек (сабақ бойы белсенді болу, пікір айту, қойылған міндеттерді атқару) Шығармашылық (топтық жұмыс уақытында)

Пәнаралық байланыстар

Академиялық әділдік, шығармашылық ұрлыққа және ақпаратты оның шыққан көзін көрсетпей көшіруге төзбеушілік қағидаттарын сақтаудан тұратын басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу.

Негізгі

дағдылары

Коммуникациялық дағдысы: Оқушылар сабақтың мақсатын және бағалау критерийлерін өздері тұжырымдай алады. Өз деңгейіне қатысты жұмыс түрін таңдайды. Өзін-өзі, сыныптастарын тексеру жұмыстарын атқарады.

Бастапқы білім

Көпбұрыш анықтамасын, теңқабырғалы үшбұрыш пен шаршы қасиеттерін біледі; көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын біледі; дөңес көпбұрыштың бұрыштарының қосындысын таба алады; үшбұрыштарды шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. Үй жұмысын тексеру

Сабақтың ортасы

6-13 мин

14-17 мин

18-30 мин

31-38 мин

39-40 мин

Шеңбердің ұзындығы. 

Доғаның ұзындығы. 

Оқушыларға шеңбер ұзындығының формуласын қорытып шығаратын видероликті көріп шығуды ұсыну. Қорытындыны оқушылармен бірге талқылау. 

Топтық жұмыс/ Зерттеу жасау 

Оқушыларды математикалық дайындық деңгейлеріне қарай үш топқа біріктіру. 

Топтарға шеңбер доғасы ұзындығының формуласын табуды ұсыну. 

Жұмыс барысында қиындық сезінетін топтарға нақты нұсқаулық беруге болады, мысалы: 

1) Шеңбер ұзындығының формуласын жаз. 

 

2) доғаның ұзындығын табыңыз.  

 

3) градустық өлшемдегі доғаның ұзындығын табыңыз. 

 

Алынған формуланы дәптерлеріне жазуды ұсыну. 

Жұптық жұмыс. 

Оқушылар өздері жұптарға бірігеді./ Өзін-өзі реттеу 

Формуланы практикада қолдану үшін оқушылар келесі тапсырмаларды жұптасып орындайды.  

Тақтадағы жауаптарына қарап, жұптар өздерін-өздері бағалайды.  

Жауаптары:  

а 451 м                      b 28.0 cм                     c 357 м                        

d 34.6 cм                  e 61.7 cм                    f 94.2 cм 

g 13.7 cм                   h 37.7 cм                   i  62.8 cм 

 

Жеке жұмысы 

Оқущылар соңында жеке жұмыс жасайды. Мұғалімнен соңында ауызша кері байланыс алады.

Рефлексия:

-нені үйреңдім

-не түсініксіз болып қалды

-немен жұмыс істеу керек

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

  • Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу