Кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремалар. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар: №2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шеңбер. Көпбұрыштар | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы | |||||||
Күні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремалар | |||||||
Оқыту мақсаты | 9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану | |||||||
Сабақ мақсаттары | хордалардың, жанамалардың, қиюшылардың кесінділерінің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады | |||||||
Бағалау критерийі | Оқушы:
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | Құзыреттілік, белсенді азаматтық позиция (жұптық жұмыс кезінде оқушылар өз пікірін дәлелдейді, гипотеза құрады және оны дәлелдейді) | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Өнер, сызу | |||||||
Негізгі дағдылар | Зерттеушілік дағдылар: проблемалық жағдаят, гипотеза құру және дәлелдеу | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар | |||||||
Бастапқы білім |
| |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 1-3 мин | Ұйымдастыру Көзге, миға жаттығу Үй жұмысын тексеру | |||||||
4-14 мин |
Сызбаларды қолданып, бос орынға теореманың тұжырымы мен формуласын жазыңыз. Жауабы: Оқушылардың орындаған парақтарын сағат тілімен қарағандағы оң жақта отырған көршілері бағалайды. | Қосымша 1 Слайд | ||||||
Сабақтың ортасы 15-25 мин 26-41 мин | Өткен тақырыпты бекіту. 2. Жеке жұмыс. №1. Берілгені: Шеңбер DS=6см, BS=3 см, AS=9 см. т/к: SC Шешуі: Теорема б/ша: Жауабы: 4,5 см. (осы суретті пайдаланып, белгісіз кесіндіні табыңыз) №2. Бер: шеңбер DC = 14 дм, BS = 4 м, SA = 12 дм. т/к: SD. Шешуі: Теорема б/ша: SD=х дм болсын, ал СS=(14-х) дм. теңдеуін шешеміз. х2-14х-48=0. Виет теоремасы бойынша х1=6, х2=8. Сонымен, дм болса, дм немесе керісінше. Жауабы: . №3. Берілгені: ОА = 4, АВ = 3, CD = 2. Табыңыз: ОС. Шешуі. ОС = х болсын, онда ; №4.
т/к: Шешуі: Жауабы: 9 дм.
КА=18 см, АВ=12 см КС:СD=5:7 т/к: КD Шешуі:
Жауабы: 36 см. Әрбір оқушы мұғалімдегі алдын ала қағазға шығарылған жауаптарымен өзінің жұмысын тексеріп, бағалайды. 3. Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім оқушылармен бірге дискриптор құрады және жұмыстың орындалу уақытын анықтайды. Онлайн немесе мобильді телефондағы таймерді іске қосады, оқушылар тапсырмаларды орындайды. Ерте бітірген оқушылардың жұмысын мұғалім өзі тексеріп, бағалайды және қосымша тапсырмалар береді. Қосымша тапсырмалар (тапсырмаларды ерте орындаған оқушыға арналған) 1. Бір нүктеден шеңберге екі қиюшы жүргізілген. Олардың ішкі кесінділері сәйкесінше 8 және 16-ға тең. Екінші қиюшының сыртқы кесіндісі бірінші қиюшының сыртқы кесіндісінен 1-ге кем. Әрбір қиюшының ұзындығын табыңыз. 2. Шеңбердің центрінен одан тыс 7-ге тең қашықтықта орналасқан нүктесі арқылы шеңберді В мен С нүктелерінде қиып өтетіндей түзу жүргізілген. Егер , болса онда шеңбер радиусын табыңыз.
3. нүктесінен шеңберге ұзындығы 12 см –ге тең қиюшы мен қиюшының ішкі кесіндісі ұзындығының жанама жүргізілген. Жанаманың ұзындығын табыңыз. Мұғалім сабақтың соңында қорытынды жасайды | Қосымша 2 Слайд Қосымша 3 Слайд | ||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Үй жұмысы 1. Шеңберге бір нүктеден жанама және қиюшы жүргізілген. Егер қиюшының ішкі кесіндісі 12, ал жанаманың ұзындығы 8-ге тең болса, онда қиюшының сыртқы кесіндісінің ұзындығын табыңыз. 2. Бір нүктеден шығатын жанама мен қиюшының ұзындықтары сәйкесінше 12 және 24-ке тең. Егер қиюшы шеңбер центрінен 12-ге тең қашықтықта орналасса, онда шеңбер радиусын табыңыз. 3. Бір нүктеден шеңберге екі қиюшы жүргізілген. Бірінші қиюшының сыртқы кесіндісінің өзінің ішкі кесіндісіне қатынасы 1:3. Екінші қиюшының сыртқы кесіндісі бірінші қиюшының сыртқы кесіндісінен 1-ге кем және өзінің ішкі кесіндісіне қатынасы 1:8. Әрбір қиюшының ұзындығын табыңыз. | |||||||
2 мин | Кері байланыс Оқушының сабақтың мақсатына қаншалықты жеткенін әр оқушы немесе жалпы сынып бойынша анықтау үшін plickers.com сайтын қолданамыз. Мұғалімге қажетті құрылғылар:
Оқушыларға ештене қажет емес, тек мұғалім оларға PlickersCards картасын бір-бірлеп таратса болды. Бұл plickers.com сайтын оқушылардан тест жұмысын алуғада болады. Нұсқаулық ретінде бейнебаянды қарауға болады. Алдан ала тіркелген: Логин: NisPiter@yandex.kz Пароль: 1234579 қолдануға болады немесе жаңадан акаунт құруыңызға болады. | https://www.plickers.com/seteditor/5ce7fb4b0da86d0004cb78ff Бейнебаян | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру