Сәулет нысаны макетінің нобайын әзірлеу үшін материалдарды таңдау және анықтау. Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар: қатыспаған:

Қатысқандар: қатыспаған:

Сабақтың тақырыбы

Сәулет нысаны макетінің нобайын әзірлеу үшін материалдарды таңдау және анықтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

9.1.6.2 бұйымды жасау және өңдеу процесінде қазіргі заманғы және дәстүрлі емес материалдарды пайдалануда өзіндік (ерекше) шешімдер мен тәсілдерді ұсыну;

9.1.6.4 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде бірқатар техникаларды және көркем материалдарды қолдану бойынша өзіндік шешімдерді ұсыну

 Сабақтың мақсаты

  • Мәселелер мен қиындықтарды қамтитын неғұрлым кең контекстермен байланысты материалдардың, құралдар мен әдістердің кең спектрін білу және пайдалану, өнім мен нысандарды жасау кезінде оны жеке наныммен түсіндіру
  • Өнер және дизайн элементтерін білу және пайдалану, мақсат пен мағынаны білдіру, таңдау және тәуелсіз болу
  • Өзіндік шешім табуды, өз макеті үшін қолда бар материалды таңдауды, анықтауды және жіктеуді үйренеді

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

оқушылар бастапқы эскиздерді көрсетеді, объектіге арналған материалдарды таңдау және оның сәулеттік шешімі бойынша түсініктеме береді.

 Тіл міндеттері

Пәндік терминологияны үйрену (объектінің деконструкциясы, объектінің трансформациясы, өзіндік құрылым құру), өнімнің дизайны , мақсатты аудитория, games, design of product, possible consumers, consumers, target audience, өнімнің дизайны, ықтимал тұтынушылар, мақсатты дәрісхана,

дизайнның артықшылықтары, сапасы, дизайн ерекшеліктері, құрамы, қасиеттері, эстетикалық preferences, quality of design, design feature, constituents, properties, aestheticпредпочтения, дизайнның, дизайнның өзгешелігінің сапасы, составляющие, эстетикалық

нарық талаптарына жауап беретін тартымдылық тартымды.attractiveness, answering the requirements of market, attractive.қызығушылық, жауап беру, рынок талаптары, пішінді.

Құндылықтарды тәрбиелеу

Өмір бойы оқыту.

Қазақстанның экономикалық өсуі 2050

Пәнаралық байланыс

Графика және жобалау, химия

Алдыңғы білім

  • Виртуалды әлемде жоба үшін қажетті ғимараттар іздеу.
  • Сәулеттік ғимараттардың түрлері.
  • Спецификацияны жіне эскизді әзірлеу
  • Қажетті терминологиямен танысу.

Байланыс АКТ

ақпаратты іздеу және зерттеу

Сабақтың барысы

Сабақтың уақыты / кезеңдері

Мұғалімнің қызметі

(Оқу мақсатына қалай қол жеткіземін?)  

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(не және қалай)

Саралау тәсілдері

(не және қалай)

Сабақтың басталуы

(10 мин.)

Ұйымдастыру сәті (1 минут)

Міндеті: оқушыларды сабаққа дайындау

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

1.Сәулет ғимараттарымен электронды презентацияны көрсетеді.

2. Қабылданған идеялар мен бастапқы эскиздерге қатысты сұрақтар қояды.

Мысалы: эскиз бен спецификацияны әзірлеу кезінде қандай қиындықтарға тап болдыңыз?

Сіз таңдаған нысан идеяларды іске асыру үшін келді ме?

Сіздің алдағы жоспарларыңыз?

Оқушылар сұрақтарға жауап беруі керек.

Сабақ тақырыбына шығу. ОМ

ОМ: 9.1.6.2 бұйымды жасау және өңдеу процесінде заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудағы өзіндік шешімдер мен тәсілдерді ұсыну. 9.1.6.4 Шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде бірқатар техникаларды және көркем материалдарды қолдану бойынша өзіндік шешімдерді ұсыну

Мақсаты: сабақ тақырыбына шығу

Оқушыларға архитектуралық дизайн объектілері бейнеленген слайд көрсетіледі.

Сұрақ:

Жақын арада қандай шығармашылық үдеріспен айналысамыз деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбын анықтаңыз?

Мақсаты: оқушылардың шағын сәулет дизайн нысандарын салу және жобалау туралы білімдерін бекіту.

ЖЖЖ "миға шабуыл" - 3 минут

Міндет: түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Жаңа білімді меңгеруге тапсырма

Мұғалім шағын нысанды салу ерекшеліктері туралы сұрақ қояды

Оқушыларға сәулет дизайнының мысалдарын береді.

Оқушылар әр түрлі материалдарды қолдану бойынша жобаны іске асыру бойынша бірқатар мәселелерді қарастыруы тиіс. Оқушылармен бірге мұғалім сәулет нысанының құрылысында қандай құрылыс материалдары қолданылады деген мәселені талқылайды. Оқушылар кірпіш, бетон құю, шатыры үшін ағаш ,черепица қолдана алады.

Мұғалім сұрақ қояды.

Ал нысанның бөлшектерін салу үшін қандай қолда бар материалдар мен пішін беру әдістерін қолдануға болады, мысалы: ротондтың макеті. Оқушылар колонна үшін цилиндрді қағаздан бұрау, ал төбені сол қағаздан бес немесе алты қырлы призманы орындау арқылы нұсқасын ұсына алады. Мұғалім қызықтырады, ал призманы қалай жинау керек. Оқушылар өткен сабақтың материалын еске алып, ротонды бөлшектерінің бөліктерін желімдеу тәсілімен призманы жасау нұсқасын ұсынуы тиіс.

Мұғалім дәстүрлі және дәстүрлі емес құрылыс материалдарын атауды және жіктеуді сұрайды. Оқушылар дәстүрлі емес және дәстүрлі материалдар тізімін жасайды, содан кейін келесі кезеңге өтеді.

Оқушылар мұғаліммен бірге бейнелерді талқылап, қаладағы сәулеттік дизайнның экстерьері элементтерін сипаттайды. Әртүрлі топтар креативті экстерьері бар заманауи фешенебель ғимараттары (эко үй сауда үйі, спорт кешендері, жаңа буын мектептерінің мейрамханалары)

Эскиздегі құрылыс және үлгілеу үдерістерінің кезеңдерін мұғалім көрсетуі тиіс. Оқушыларды дизайн объектісін таңдау және оны іске асыру үшін қажетті материалдарды таңдау туралы шешім қабылдауға апару қажет. Оқушылар екі жазықтықта ойлауды үйренуі керек, бұл жобаланатын ғимараттар шын мәнінде қалалық кешенде темір бетон, монолит кірпіші және т.б. құрылыс үшін арналған материалдармен орындалады. Оқушылардың жобасы үшін материал қағаздан, картоннан, қораптардан, шөлмектерден және т. б. кез келген іске жарамды тастағылар материалдарына дейін, әр түрлі болуы мүмкін. Сабақтың келесі бөлігі химия және физика пәндерімен интеграцияға көшеді, онда металдардың, тастың, саздың, шынының, ағаштың, сабанның қасиеттеріне мысал келтіруге болады. Цемент балласт, гипс, асбест, саз, сабан, ағаш сияқты құрылыс материалдарын алдын ала дайындауға болады. Осы материалдардан оқушылардың қатысуымен шағын формалар құйыңыз. Қатқаннан кейін техника мен сақтық шараларын сақтай отырып, осы материалдарды сапасын көрсету.

Құрылыс және модельдеу процестерінің кезеңдері слайдтарда немесе плакаттарда, кәсіби құрылысшы немесе мұғалім өткізетін семинарда көрсетілуі тиіс. Балаларды осы заттарды трансформациялау дағдыларына, осы материалдармен әр түрлі манипуляция көмегімен түр өзгерту тәсілдеріне үйрету керек. Оқушылар дизайнның түрі өзгертілген нысанын эскизде көрсетуі өте маңызды. Эскиз қасбеті жағынан да, айналмалы жағынан да әдемі болуы тиіс. Оқушылар өз идеяларын презентацияларда макетті орындау кезінде қолданатын әдістер мен тәсілдерді, яғни оларды қалай жасайтынын негіздеуі тиіс.

жауап сұрақ

Бастапқы эскиздерді көрсетеді.

Оларға қандай да бір ғимарат ұнады және неге айтады. Егер оқушылар авторлық жобаны ойлап тапса, қабылданған шешім бойынша түсініктеме береді

Сабақ тақырыбын анықтайды

Бірнеше нұсқаны береді

Өз оқу мақсатын қояды

Оқушылар болашақ шығармашылық жұмыстың мазмұнын анықтауға байланысты сұрақтарды талқылауға белсенді қатысады.

Оқушылар шағын нысанды жобалау мен салуға қандай аспектілер әсер ететіні туралы ми шабуылын жүргізу үшін шағын топтарда жұмыс істейді.

Оқушылар қалаларға, ғимараттар мен ландшафтқа қандай аспектілер әсер ететіні туралы миға шабуыл жасау үшін шағын топтарда жұмыс істейді.

Кезеңдері процесінде қамтуы мүмкін:

  • клиенттің жоспарларды мақұлдауы
  • құрылыс алаңын дайындау
  • жабдықты жинау және қабырға құру үшін материалдарды дайындау

және сапасын тексеру.

Сұрақтарына жауап беретін мәселелер бар. Пәннің академиялық тілін қолдана отырып, ауызша сөйлеуді дамытады

Адамдық мінезді түсіну қарым-қатынаста айқын болу және оларға көңіл бөлу мен қамқорлық көрсету Маңғыстау ел құндылықтарының бірі болып табылады.

Қолдарын көтереді-жауап беруге дайын

БК

Білім алушылар:

Өткен тақырыпты еске алады негізделген жауап береді

БК

Білім алушылар:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды

БК

Білім алушылар:

Презентация арқылы мұғалім жеткізетін ақпараттың рөлін біледі және түсінеді талқылауға қатысады өз ұсыныстарын енгізеді

БК

Білім алушылар:

Мұғалімнің көрген және айтылған ақпаратын түсінеді қорытынды жасайды. Тәжірибеде қолдана алады

Нәтижесі

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар "мерзімдер мен іс-әрекеттер мен материалдардың арақатынасын" ұсынады.»

Танымдық белсенділігі төмен оқушыларды " объектінің суреті»

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар қағаз, картон цилиндрді ширату үшін "жобалау ұсынылды" деп жауап береді.

Негізгі бөлігі

(25 минут))

Топтық жұмыс 20 минут

Мақсаты: оқушыларды әр түрлі манипуляциялар мен эскиз бойынша қолда бар материалдарды трансформациялауды орындауға үйрету.

№ 1 тапсырма: Жаңа білімді қолдануға тапсырма. Сәулет объектісінің эскизінде, дәлірек айтқанда, оның әрбір құрамдас бөлігінде сіз пайдаланатын қолда бар материалды жазыңыз. Сондай-ақ оны орындаудың әдістері мен тәсілдерін ұсыныңыз. Сабақта оқушылар жасайтын білім беру өнімдері: оның мүмкіндіктерін талдау және оны Сәулеттік дизайн макетінде одан әрі қолдану (болашақ макетті жасау).білім беру өнімдерін:

1.Болашақ ғимарат үшін материал таңдау.

  • 2.Дизайн объектілеріндегі масштабтау және пропорция заңдарын білу..
  • Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсету

Оқушылар сызу, сурет салу немесе аралас құралдарды пайдалану бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуді көрсетуі тиіс. Олар өз нысанының эскизі бойынша макеттің бөлшектерін жасау үшін шағын командаларда жұмыс істей алады.

Оқушылар әр түрлі материалдарды қолдану жобасын іске асыру бойынша бірқатар мәселелерді қарастыруы тиіс. Өлшем бойынша макеттің бөлшектерін жасау, содан кейін келесі кезеңге өту, макеттің қалған бөліктерімен жұмыс істеу. Қол астындағы материалдардың түрлерін және бейнелеу өнерінің материалдарын көрсету. Жабыстыру арқылы өңдеу кезінде икемділік, пластика сияқты материалдардың қасиеттеріне ақпарат беру және т.б. жобада қолдануға болатын геометриялық фигуралардың түрлерін қарастыру.

Мұғалім қажет болған жағдайда АКТ мүмкіндіктерін пайдалануды сұрайды. Материалтану бойынша материалдарды табу және зерттеу эскиздерді қарастырады, кеңес береді практикалық көмек көрсетеді

Шағын топтарда оқушылар бөліктерді немесе бөлшектерді ( шатырдың қабырғалары, қасбеті, ландшафты сияқты) жасау және жасау бойынша жұмыс істейді.). Оқушылардың міндеті қолда бар материалдардың көмегімен объект бөлшегінің нысанын құрастыру әдістері мен үрдістерін табу. Олар негізгі бөлшектерге қатысты жеке бөлшектердің пропорциясының өлшеміне төзуі тиіс. Бір уақытта материалды таңдау және сәулет дизайн стилистикасын сақтау туралы ойлау.

Сызбаларда өлшемдерді салу ережелерін үйренеді.

Кеңістіктік көрініс, қиял. Ұсақ моторика.

Өз жобасында қолданылатын материалдар туралы ақпаратты өз бетінше табу

Эскиздік нұсқаларды іздеу және оны іске асыру бойынша алғашқы қадамдар

Құрылыс нысанын зерттейді, сыни сәттерді табады. Ол идеялармен бөліседі. Шешімдер қабылдайды.

БК

Білім алушылар:

Зерттеу дағдыларын көрсетеді, макетті әзірлеу кезінде ерекше шешімдер қабылдайды

Топтық жұмысқа белсенді қатысады.

Дескрипторлар:

Білім алушылар: Болашақ ғимарат жобасында материалды қолдану идеясы мен нұсқаларын әзірлейді.

Дизайн объектілерінде масштабтау және пропорция заңдарын біледі..

Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсетеді

жоба бөлшектерін жасау.

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін макеттің қарапайым бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады

Танымдық белсенділігі жоғары оқушылар үшін ғимарат құрылысының күрделі бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады

Сынып оқушыларының жұмыстарын бағалау және өзін-өзі бағалау үшін мүмкіндік береді. 2 D-да объектінің үш өлшемді суретін көруге көмектеседі.

Мұғалім практикалық жұмысты орындау барысында оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда қосымша немесе қайта түсіндіреді, көрсетеді, көмектеседі.

Дарынды және талантты оқушылар жобаны жүзеге асыруда қиындықтар мен қиындықтарға тап болған оқушыларға көмектеседі

Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Әр оқушының орындалған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

(5 минут)

Презентация. Оқушылар жобалаудың осы кезеңінде өз әзірлемелеріне түсініктеме береді. Мәселелер және оларды қалай шешуге болатынын айтады.

Өзара бағалаудың шексіз мүмкіндіктері, арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысына баға береді әр түрлі байланыс әдістерінің көмегімен бөлшектерді әзірлеу кезіндегі ықтимал проблемалар туралы айтады.

Жоба басшысына өз шешімдері туралы және олардың өз жобасын қалай дамытқысы келетінін баяндайды.

Мұғалім сабақтың қаншалықты меңгерілгендігін және олардың жобалық қызметін жалғастыра алатындығын білуге мүмкіндік алады, ол үшін сабақ материалдарын бекіту үшін өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды.

Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік береді, өйткені мұғалім жеке оқушылар мен шағын топтарға жақындап, жұмыс кезінде оларға көмектесуге мүмкіндігі бар. Осы негізде барлық бөлім бойынша жоспарлау мен саралау жасалуы мүмкін.

Бағалау жұппен жүргізілуі мүмкін, сондықтан оқушыларға бір-бірінің жұмысын барлық сыныпқа келісілген және хабарланған критерийлерге сәйкес бағалауды ұсынуға болады.

Ұғыну және взаимооценивание

БК

Білім алушылар:

Осы сабақта алған білімі мен дағдыларын көрсетеді

Мұғалімнің түсініктемелері

Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу