Идеяларды дамыту. Эскиз. Көркем еңбек (қыздар), 6 сынып, дидактикалық материал.
Әдістемелік нұсқаулық
3 бөлім: Дизайн және технология
Сабақ тақырыбы: Идеяларды дамыту. Эскиз.
Оқу мақсаты:
6.1.5.2 - Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін эскиздерді, техникалық сызбаларды және сызбаларды орындау;
Сабақ барысы
СЖ) Сабақтың тақырыбы бойынша бейне ақпаратын көру:
https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk
Оқушылар заманауи алжапқыштардың әр түрлі түрлері туралы бейнематериалдар көріп және осы мәселелерді бірлесіп талқылайды:
- Қандай алжапқышты көрдіңіз?
- • Қандай тоқыма материалдарын жасау үшін пайдаланылғанын сипаттай аласыз ба?
- • Бұл алжапқыштық модельдердің мақсаты қандай? Жауапты дәлелдеу.
(ЖЖ) Практикалық жұмыс.
Оқушылар А-4 және А-3 пішіндеріндегі шығармашылық идеяларды іске асыру үшін дескрипторларға сәйкес шығармашылық идеяларды көрсете отырып, модельдерді таңдап алады. Ол үшін түсті қарындаштарды, қарындаштарды, гельдік қаламды, түрлі-түсті қағазды немесе маркерлерді қолдануға болады.
Карталармен жұмыс істеу
Басқармада жұмыс жоспары жазылған.
1 кезең. Адамның толық емес бейнесі бар суретін карталардан қарастырыңыз, Карточкаларда көкірекшенің, қалталардың және асүйге арналған алжапқыштың астыңғы бөлігінің әр түрлі формалары бейнеленген.
2 кезең: көкірекшенің әр түрлі пішіндегі эскиздерінен біртұтас сурет алу үшін екі картаны біріктіріңіз. Ең табысты дизайнерлік шешімдер тауып, өзіңіздің жауабыңызды дәлелдеңіз.
Көкірекшенің төменгі бөлігіне сәндік дизайн нұсқаларын ұсынамыз,
Қосымша тапсырма: өз өнімдеріңізді безендіретін сәндік элементтердің үлгілерін өз бетімен жасаңыз.
(СЖ) Келесі мәселелерді бірлесіп талқылаңыз:
Сіздің эскиздеріңізде нені нақты көрсеткіңіз келді?
• Неліктен бұл түстер схемасын ұнаттыңыз?
Бағалау:
Таңдалған дескрипторларды қолдана отырып, дайын эскиздерді мұқият қарап шығыңыз, ұнатқан нұсқаңызды таңдап, оны жапсырмалар арқылы бағалаңыз:
1. Алжапқыш пенқапсырманың эскиздерін (техникалық сызбасын) өзі жеке түрде жасайды
2. Алжапқыштар мен қапсырманың эскизін (техникалық сызу) жасағанда шығармашылық идеяларын қолданады
3. Әр түрлі сәндік элементтерді дамытады
4. Алжапқыштың эскизін (техникалық сызбасын) әзірлеу кезінде және олардың орындалуы кезінде олардың композициялық құрылымын ескереді
5. Қағаз және сызу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Сабақтың соңында оқушылар:
• Сабақта қандай ақпарат сіз үшін жаңа болды?
• Топта сабаққа белсенді қатысқан кім? •Сыныптастарыңыздың қандай еңбегі ең жақсы деп есептеуге болады?
Қауіпсіздік талаптарын сақтау Сабақтар кезінде қауіпсіздік талаптары.
1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз.
2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз.
3. Жұмыс орнындағы тәртіпті сақтаңыз.
4. Сабақ материалдарына қажетті материалдар мен құралдарды мұқият пайдаланыңыз
5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз.
Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары.
1. Егер өзіңізді жақсы сезінбейтін болсаңыз, жаттығуды тоқтатыңыз және мұғалімге бұл туралы айтып беріңіз.
2. Кеңседе өрт болған жағдайда, мұғалімнің бұйрығымен ұйымдасқан тәртіпте дүрбелеңсіз жаттығуды тоқтатыңыз, үй-жайдан шығыңыз.
3. Жарақат алған жағдайда оқиға туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз.
Сабақтың соңында қауіпсіздік талаптары.
1. Жұмысты аяқтағаннан кейін, орынды тазалаңыз.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру