Идеяларды дамыту. Эскиз. Көркем еңбек (қыздар), 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: «Көркем еңбек»

Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі:

Дизайн және технология

Мектеп: Алматы қаласы химия биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Ермилова Е.В., Попкова С.В.

СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы: Идеяларды дамыту. Эскиз.

Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары)

6.1.5.2 - Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін эскиздерді, техникалық сызбаларды және сызбаларды орындау;

Сабақ мақсаттары

Сабақ барысында оқушылар:

• әртүрлі асүйге арналған арнайы киімдер мен бұйымдарды жобалаумен танысады;

• ұсынылған өнімнің таңдалған дизайнерлік шешімінің ерекшеліктерін біледі;

• эскиздерді, техникалық сызбаларды, сызбаларды әзірлеу, олардың шығармашылық идеяларын көрсетеді.

Табыс критерийлері

Оқушылар келесі мақсаттарға қол жеткізе алады, егер:

• арнайы киім мен ас үйге арналған әртүрлі заттарға; байланысты дизайнерлік киімдердің әртүрлі түрлерін білсе және түсінсе;

• сән және дизайн әлеміне байланысты кәсіптерді білсе және түсінсе;

шығармашылық идеяларды іске асыру үшін дескрипторларға сәйкес шығармашылық идеяларды көрсете отырып, эскиздерді, техникалық сызбаларды, сызбаларды орындаса.

 Тілдік мақсат

Оқушылар:

• Арнайы киім мен ас үйге қатысты заттарға арналған әр түрлі дизайн шешімдерін талқылау.

• ұсынылған түс масштабы мен композициялық шешім, тоқыма, өнер, қолда бар және табиғи материалдардың түрлерін талқылау.

Тақырыптық терминология және терминология: кескіш, кескіндеме, пішу, түс шкаласы, модель, алжапқыш, қапсырма, асүй, дизайн, дизайнер, сән дизайнер, тоқыма материалдар, көкірекше, алжапқыштың төменгі жағы.

Құндылықтар

Топта бірлесіп жұмыс істей білу

Сыныптастар мен олардың көзқарастарын құрметтеу

Епті және дәл жұмыс істей білу

Жұмыс кеңістігін дұрыс ұйымдастыру

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері, тарих, музыка

АКТ дағдылары

Оқушылар ғылыми-зерттеу процесінде АКТ дағдыларын пайдалана алады және қажетті ақпаратты іздей алады.

Алдыңғы тақырып

Бұл үшінші бөлімнің сабақ тақырыбы, алдыңғы сабақтардан оқушылар келесі дағдылармен хабардар :

  • Сурет құралдарымен жұмыс істеу дағдылары
  • Тоқыма материалдарымен және олармен жұмыс істеу тәсілдері

Сабақ барысы

Жоспарланғануақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Музыкалық бөлім.

Ұйымдастыру бөлімі.

Сәлемдесу.

Түрлі ұлттық музыкалық шығармалар

Ортасы

(СЖ) Сабақтың тақырыбы бойынша бейне ақпаратын көру:

https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk

Оқушылар заманауи алжапқыштардың әр түрлі түрлері туралы бейнематериалдар көріп және осы мәселелерді бірлесіп талқылайды:

  • Қандай алжапқышты көрдіңіз?
  • Қандай тоқыма материалдарын жасау үшін пайдаланылғанын сипаттай аласыз ба?
  • Бұл алжапқыштық модельдердің мақсаты қандай? Жауапты дәлелдеу.

(ЖЖ) Практикалық жұмыс.

Оқушылар А-4 және А-3 пішіндеріндегі шығармашылық идеяларды іске асыру үшін дескрипторларға сәйкес шығармашылық идеяларды көрсете отырып, модельдерді таңдап алады. Ол үшін түсті қарындаштарды, қарындаштарды, гельдік қаламды, түрлі-түсті қағазды немесе маркерлерді қолдануға болады.

Карталармен жұмыс істеу

Басқармада жұмыс жоспары жазылған.

1 кезең. Адамның толық емес бейнесі бар суретін карталардан қарастырыңыз, Карточкаларда көкірекшенің, қалталардың және асүйге арналған алжапқыштың астыңғы бөлігінің әр түрлі формалары бейнеленген.

2 кезең: көкірекшенің әр түрлі пішіндегі эскиздерінен біртұтас сурет алу үшін екі картаны біріктіріңіз. Ең табысты дизайнерлік шешімдер тауып, өзіңіздің жауабыңызды дәлелдеңіз.

Көкірекшенің төменгі бөлігіне сәндік дизайн нұсқаларын ұсынамыз,

Қосымша тапсырма: өз өнімдеріңізді безендіретін сәндік элементтердің үлгілерін өз бетімен жасаңыз.

(СЖ) Келесі мәселелерді бірлесіп талқылаңыз:

Сіздің эскиздеріңізде нені нақты көрсеткіңіз келді?

• Неліктен бұл түстер схемасын ұнаттыңыз?

Бағалау:

Таңдалған дескрипторларды қолдана отырып, дайын эскиздерді мұқият қарап шығыңыз, ұнатқан нұсқаңызды таңдап, оны жапсырмалар арқылы бағалаңыз:

1. Алжапқыш пенқапсырманың эскиздерін (техникалық сызбасын) өзі жеке түрде жасайды

2. Алжапқыштар мен қапсырманың эскизін (техникалық сызу) жасағанда шығармашылық идеяларын қолданады

3. Әр түрлі сәндік элементтерді дамытады

4. Алжапқыштың эскизін (техникалық сызбасын) әзірлеу кезінде және олардың орындалуы кезінде олардың композициялық құрылымын ескереді

5. Қағаз және сызу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk

Қазіргі заманғы алжапқыштар туралы бейнеролик https://www.vogue.ru/fashion/trends/fartuk_samaya_modnaya_uniforma_budushchego_sezona/

Түрлі ас үйдің аксессуарлары бейнеленген карталар: алжапқыштар мен қапсырмалар

https://go.mail.ru/search_images?rf=go.mail.ru&fm=1&q=%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8%20%D0%B8%20%D0%BA%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5%20%D1%84%D0%B0%D1%80%D1%82%D1%83%D0%BA%D0%B8&frm=web

Аяқталуы

Сабақтың соңында оқушылар:

• Сабақта қандай ақпарат сіз үшін жаңа болды?

• Топта сабаққа белсенді қатысқан кім?

• Сыныптастарыңыздың қандай еңбегі ең жақсы деп есептеуге болады?

Дифференциация - Сізге қандай қолдау көрсетуді қалайсыз? Дифференциация - оқушылар өздері шығармашылық жұмыс жасау үшін материалдар мен технологияларды таңдайды.

A * деңгейі - өз жұмысын жасау үшін түрлі әдістер мен әдістерді қолданады. Олар сондай-ақ басқа студенттерге көмектеседі.

B * деңгейі - 1-2 қабылдауды немесе әдісті, неғұрлым жеңілдетілген опцияларды пайдаланады. Жұмыс дербес орындалады.

C * деңгейі- бір әдісті немесе шектелген әдісті қолданыңыз, түс гаммасы. Мұғалімнен немесе сыныптастардан көмек керек.

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Дескрипторлар арқылы бағалау.

Қауіпсіздік талаптарын сақтау Сабақтар кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. Жұмыс орнындағы тәртіпті сақтаңыз. 4. Сабақ материалдарына қажетті материалдар мен құралдарды мұқият пайдаланыңыз

5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары. 1. Егер өзіңізді жақсы сезінбейтін болсаңыз, жаттығуды тоқтатыңыз және мұғалімге бұл туралы айтып беріңіз. 2. Кеңседе өрт болған жағдайда, мұғалімнің бұйрығымен ұйымдасқан тәртіпте дүрбелеңсіз жаттығуды тоқтатыңыз, үй-жайдан шығыңыз.

3. Жарақат алған жағдайда оқиға туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз. Сабақтың соңында қауіпсіздік талаптары. 1. Жұмысты аяқтағаннан кейін, орынды тазалаңыз.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсатын / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында жеке оқушылардың қандай жетістіктері / қиындықтары байқалды, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу