Жаңа және жаңа кезеңдегі қоғамдық ой дамуының негізгі бағыты. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | 4-ші сабақ Жаңа және жаңа кезеңдегі қоғамдық ой дамуының негізгі бағыты | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" ұғымдарын қолдану; 11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойды дамыту үшін ағарту дәуірі идеяларының мәнін бағалау; 11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылым туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу | ||||||
Сабақ мақсаттары | "экзистенциализм"," прагматизм"," позитивизм "ұғымдарын қолдана отырып, жаңа және қазіргі уақыттағы қоғамдық ойдың эволюциясын түсіндіру үшін XIX - XX ғасырларда қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойлардың ерекшеліктерін зерттеу; | ||||||
Бағалау критерийлері | ХІХ-ХХ ғ. қоғамдық құрылыстың 3-4 ерекшеліктерін бөліп көрсетеді; "Экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" философиялық ұғымдарын түсіндіреді, мысалдар келтіреді; Өзінің көзқарасын дәлелдермен дәлелдеп, қоғамдық ойдың даму мәнін бағалайды | ||||||
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика және терминология: оң жақ қанат, Сол жақ қанат, Консерватизм, Демократия, жалпы ерлер, сайлау құқығы, Либерализм, баспасөз бостандығы, еркіндік, діни сенім, бірлестік еркіндігі, тәуелсіз сот, ұлтшылдық, ұлттық мемлекет, Социализм, Конфедерация,Әлеуметтік теңдік. | ||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||
Пәнаралық байланыстар | Еуропада революциялық идеялардың таралу аумағын қарастыру кезінде географиямен байланыс бар. Экономика. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Берілген Интернет ресурстармен қажетті ақпаратты іздеу және өңдеу дағдылары | ||||||
Бастапқы білім | ХІХ ғ. Еуропада революциялық идеялардың әсері; Қайта өрлеу дәуірі идеяларының қоғамдық дамуға әсері; Бұл бөлім экономика және сауда тақырыбына арналған арнайы пәндік лексикалық қор мен терминологияға, сондай-ақ оқушылардың тарихи оқиғаларды олар аяқталғаннан кейін түсіндіру жолдарын түсінуіне негізделген. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы | (БЫМ) Әңгіме. Сіз қандай философтардың шығармашылығымен таныссыз? Сізге қандай идеялар жақын? Орта ғасырлардың орнына келген дәуірді Жаңа деп жай атаған жоқ. Неліктен? а) ол өздерімен бірге қоғам өмірінің барлық салаларына терең өзгерістер әкелді; б) қоғам мен адамның жаңа түсінігі де қалыптасты; в) алдымен философиялық ағымдар, кейінірек қоғам өмірінің жекелеген жақтарын зерттейтін қоғамдық ғылымдар пайда болды: әлеуметтану, саясаттану, экономикалық теория. | Презентация | |||||
Сабақтың ортасы | (О) Дереккөздермен жұмыс 1932 жылы неміс философы О. Шпенглер жазған "Адам және техника" еңбегінен үзінді оқу. Талқылау үшін сұрақтар: 1. Автор қандай мәңгілік философиялық мәселелерді қозғайды? 2. Сіздің ойыңызша, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы адамның дүниетанымы автор позициясына қалай әсер етті? 3.Сіз философтың көзқарастарында қарама-қайшылықтарды көресіз бе? Егер " иә " болса, оларды көрсетіңіз. (Ф) «Жаңа және қазіргі уақыттағы қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары» тақырыбы бойынша алынған білімді пайдалана отырып «Қоғамдағы теңсіздік-заңдылық немесе әділетсіздік?» атты шағын эссе жазу (ПОПС формуласын пайдалануға болады) Шағын топтарда өз жұмыстарын таныстыру. Бір-бірін бағалау. Мұғалімнің кері байланысы. | Қосымша | |||||
Сабақтың соңы | Рефлексия Қандай философтардың шығармашылығымен толығырақ танысқыңыз келеді? Неліктен? | ||||||
Саралау Сабақта визуалдар мен аудиалдар үшін жеткілікті материалдар дайындалған. Тапсырманы оқушылардың өздеріне дауыстап оқыту және тақтада презентация ретінде көрсету қамтамасыз етілген. Топтық жұмыста қабілетті оқушылар басқа оқушыларға кейбір терминдер мен ұғымдарды түсіндіру, жағдаяттарды талдау жұмыстарын жүргізеді. | Бағалау Жетістік критерийі бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау. Сабақ барысында басымдық берілетін ең маңызды критерий – ғылыми тілді пайдалану | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Компьютермен және басқа да техника түрлерімен жұмыс жасау ережелері | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру