Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Сабақ жоспары

2 - бөлім

Саяси-құқықтық процестер

Бөлімше 1.4

Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы

Оқу мақсаттары

11.2.1.6 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дауының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін «азаматтық қоғам» ұғымын қолдану.

Сабақ мақсаттары

Азаматтық қоғамның түсінігімен және жалпы сипаттамасымен танысу.

Азаматтық қоғамды қалыптастыру алғышарттарын жіктеу.

Азаматтық қоғамның құрылымын зерттеу.

Бағалау критерийлері

Азаматтық қоғамның ерекшеліктерін сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- "азаматтық қоғам" ұғымымен танысады және оны оқу, жазу және сөйлеу кезінде пайдалана алады;

- философтардың сөздерін талдайды және түйінді сөздер бөледі;

- топтарда азаматтық қоғамды қалыптастырудың алғышарттарын талқылайды және жіктейді;

- мәтінде қажетті ақпаратты тауып, оны сызбаға рәсімдейді.

Құндылықтарды дарыту

Жұптық, топтық жұмысты ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, құрмет құндылықтарын дарыту; сабақ мазмұны арқылы азаматтық жауапкершілік, демократиялық қағидаттарды тәрбиелеу.

АКТ қолдану дағдылары

Қажет болған жағдайда оқушылар Интернет-ресурстарды пайдалана алады.

Пәнаралық байланыстар

Политология

Экономика

Адам. Қоғам. Құқық.

Алдынғы білім

Оқушылар ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін құқықтық мемлекет институтын қалыптастыру процесін сипаттай алады. Сонымен қатар оқушылар "жеке меншік", "нарық", "нарықтық экономика", "саяси плюрализм", "Саяси билік"сияқты экономикалық және саяси ұғымдарды дұрыс қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

5 минут

Сабақ ортасы

5 минут

8 минут

7 минут

10 минут

Б) Оқушыларға белгілі философтардың пікірлерімен танысуды ұсыну:

... - бұл даралық Одақ, оның барлық мүшелері жоғары адами қасиеттерге ие болатын ұжым. Т. Гоббс.

... - бұл қоғам саяси, яғни мемлекеттің өз мүдделері бар қоғамдық сала. Д. Локк.

... - жеке тұлғаның әсіресе жеке мақсаттары мен мүдделерін іске асыру саласы. Гегель.

Сұрақ қою: белгілі философтардың пікірлерінде қандай түсінік бар?

Б) Оқушылармен сабақ тақырыбын және оқыту мақсаттарын талқылау.

Д) Оқушылар "Азаматтық қоғам" ұғымымен танысады.

Тапсырма:

1."Азаматтық қоғам"ұғымының анықтамасымен танысыңыз.

2.Ұғымға 2-3 ассоциация ойлап табыңыз.

Азаматтық қоғам — бұл:

1) мемлекеттік билік тарапынан тікелей араласудан және еркін регламенттеуден тиісті заңдармен қоршалған бос азаматтар мен ерікті қалыптасқан қауымдастықтар мен ұйымдардың өзін-өзі таныстыру саласы;

2) саяси емес қатынастардың, яғни билік-мемлекеттік құрылымдар шеңберінен тыс қоғамдық қатынастардың жиынтығы.

Ж) Оқушылар философтардың азаматтық қоғам туралы пікірлерін қарастырады.

Тапсырма: пікірден кілт сөздерді жазыңыз.

Дескрипторлар

Оқушы:

-Т. Гоббстың пікірінен 1-2 негізгі сөзді бөледі;

- Дж. Локк;

- Ш. Монтескье сөзінен 1-2 негізгі сөзді бөледі;

- Т. Пейннің пікірінен 1-2 негізгі сөздерді бөледі;

- Г. Гегельдің сөзінен 1-2 негізгі сөзді бөледі;

- К. Маркс пен Ф. Энгельс пікірінен 1-2 негізгі сөзді бөліп алады.

Өзара бағалау.

Т) Оқушылар азаматтық қоғамды қалыптастырудың алғышарттарын жіктейді.

Тапсырма:

1.Азаматтық қоғамды қалыптастырудың алғышарттарымен танысыңыз.

2.Оларды саяси, экономикалық, әлеуметтік және мәдени деп жіктеңіз.

Дескрипторлар

Оқушы:

- 3 экономикалық алғышарттарды көрсетеді;

- 4 саяси алғышарттарды көрсетеді;

- 1 әлеуметтік алғышартты көрсетеді;

- 3 мәдени алғышарттарды көрсетеді.

Өзін-өзі бағалау.

Т) Оқушылар "Азаматтық қоғам құрылымы"сызбасын жасайды.

Тапсырма:

1.Көздермен танысыңыз.

2."Азаматтық қоғамның құрылымы"схемасын жасаңыз.

Дескрипторлар

Оқушы:

- сызбада азаматтық қоғам құрылымының 1 компонентін көрсетеді;

- 2-сызбада азаматтық қоғам құрылымының 2 компонентін көрсетеді;

- сызбада азаматтық қоғам құрылымының 3 компонентін көрсетеді;

- сызбада азаматтық қоғам құрылымының 4 компонентін көрсетеді;

- сызбада азаматтық қоғам құрылымының 5 компонентін көрсетеді.

Оқушыларға арналған А-D ресурстары

Презентация

https://egemen.kz/article/4280-azamattyq-qogham

https://abai.kz/post/73317

https://e-history.kz/media/upload/72/2013/09/05/00d6db7b34a05a5c7b2c79a1739e2520.pdf

Сабақ соңы

5 минут

К) Сабақтың қорытындысын шығару.

Рефлексия: синквейн "азаматтық қоғам".

■ Өлеңнің бірінші жолы-оның тақырыбы. Бұл тек бір сөз және міндетті түрде зат.

■ Екінші жол негізгі тақырыпты сипаттайтын екі сөзден тұрады. Бұл сын есімдер болуы керек. Қатысуларды пайдалануға жол беріледі.

■ Үшінші жолда, етістіктерді немесе немқұрайды пайдалану арқылы синквейн тақырыбы болып табылатын сөзге қатысты әрекеттер сипатталады. Үшінші жолда үш сөз.

Төртінші жол-бұл сөздердің жиынтығы емес, бүкіл фраза, оның көмегімен құраушы тақырыпқа өзінің көзқарасын білдіреді. Бұл жағдайда бұл оқушы өз бетінше жасаған ұсыныс, сондай-ақ қанатты сөз, мақал, мәтел, дәйексөз, афоризм, міндетті түрде ашылатын тақырып контекстінде болуы мүмкін.

■ Бесінші жол-бір ғана сөз, ол қорытынды, резюме. Көбінесе бұл өлең тақырыбына синоним.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу