Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Саяси-құқықтық процестер | Күні: Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
2. Сабақ тақырыбы
| Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы | ||||
Сабақтың мақсаты | 11.2.1.7 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау | ||||
Окытк максатты: | Оқушыларды талдау және синтез дағдыларын дамытуға ынталандыру | ||||
Бағалау критерийлері | Окушы: Азаматтық қоғамның мазмұны бойынша дұрыс жауаптарды таңдайды; Құқықтық мемлекеті мен азаматтық қоғамның қалыптасуы арасындағы байланысты анықтайды; Құқықтық мемлекеттің, азаматтық қоғамның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсете алады; Құқықтық мемлекетті мен азаматтық қоғам арасындағы өзара ынтымақтастық туралы қорытынды жасайды | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пәнге қатысты лексика мен терминология «азаматтық қоғам», демократия | ||||
Құндылықтарды дарыту
| - патриотизм; еңбекке және шығармашылыққа, ашықтыққа, ынтымақтастыққа, сыйластыққа және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу | ||||
Пәнаралық байланыстар | Оқу бағдарламасында саясаттану, АҚҚ пәндерінің байланысы қарастырылған | ||||
АКТ қолдану дағдылары |
| ||||
Бастапқы білім | |||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы ғ мин. | 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Білімді белсендендіру Оқушылар тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. 1- қосымша 1. Дұрыс жауап: 135 Білім басқармасы мен Ішкі Істер Департаменті ресми мемлекеттік құрылымдар болып табылады, олар азаматтық қоғамға жатпайды. 2. Дұрыс жауап: 235 Тәуелсіз бұқаралық ақпарат құралдары, саяси партиялар, оқу орындарының қамқоршылық кеңесі азаматтық қоғам институттары болып табылады. 3. Дұрыс жауап: 134 Азаматтық қоғам шын мәнінде әлеуметтік пайдалы қызметті қолдайды, демократиялық мемлекет органдарының қалыптасуына қатысады және бәсекелестіктің сақталуын бақылайды. 4. Дұрыс жауап: 15 Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтайды. | - презентация | |||
Сабақтың ортасы 30 мин
| (Ұ) № 2 сабақтың оқыту мақсатына назар аудару: - құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау (С) Сұрақтар: Құқықтық мемлекет дегеніміз не? Оның негізгі белгілері қандай? - Неліктен азаматтық қоғамның қалыптасуы құқықтық мемлекетімен тығыз байланысты? Бірнеше оқушының жауыбын тыңдау. (Ж) Мәтінмен жұмыс істеу (1- қосымша). Мәтінді оқып, сұрақтарға жазбаша жауап беріңіз: 1) Мемлекеттік биліктің құқықтық табиғаты немен көрінеді? 2) Адам мен азаматтың жеке және саяси құқықтары қалай байланысады? 3) Осы құқықтарға мысалдар келтіріңіз. Олар құқықтық күйде қалай бекітіліп, қорғалады? 4) Бұрын зерттелген білімге сүйене отырып, адам құқығы жарияланған заманауи халықаралық стандарттар ретінде қарастырылатын құжатқа атау беріңіз. Ақпаратты жұппен бір-біріне айтып беру Бірнеше жауап тыңдаңыз. Заңдар мен басқа да саяси шешімдер қабылдау арқылы мемлекет жеке тұлғаға нақты міндеттемелер алады. Өз кезегінде адам мемлекеттің жалпы ережелеріне бағынуға, өзінің конституциялық міндеттерін орындауға міндетті. Демек, заңның үстемдігі мемлекет пен жеке адамның өзара жауаптылық принципімен сипатталады. (Т) «Азаматтық қоғам және құқықтық мемлекет» атты алдыңғы білімді және ақпараттық сабақта қолдана отырып, тапсырманы орындаңыз: «Азаматтық қоғам құру» тақырыбында әлеуметтік жарнама жасаңыз. Жарнама жасау қадамдары: Бірінші қадам - «Азаматтық қоғам құру» тақырыбы 2-қадам - мәселені баса көрсете отырып, негізгі идеяны ойластырыңыз 3- қадам – ұрандар құрастырыңыз Оқушылар постерде немесе планшеттерде жұмыс істейді. Бір-екі топты тыңдаңыз. Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау: 1. Тақырыптың өзектілігі 2. Айқындық Топтық таныстырылымдар. Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау: 1) идеяны жүзеге асыру; 2) позитивті болу; 3) әрекетке итермелеу (Ж) «Қазіргі Қазақстандағы азаматтық қоғам» тақырыбына бес минуттық эссе жазыңыз Бағалау критерийлері: 1. Эссе құрылымына сәйкестігі 2. Мысалдар (кемінде 3) 3. Қорытынды Бір-екі эссе тыңдаңыз. Кері байланыс. | Азаматтық қоғам институттары: тарихи-теориялық аспектілер. Молдабаева И.Э.
| |||
Сабақтың соңы 5 мин. | Мұғалім оқушылардың жауаптарын қорытындылайды, үй тапсырмасы: Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру