Шыңғысханның жорықтарының Евразия картасының өзгеруіне әсері. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мемлекет, соғыстар және революциялар тарихынан

Күні:

Сынып: 10

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Шыңғысханның жорықтарының Евразия картасының өзгеруіне әсері

Оқу мақсаттары

  • 10.3.2.8 - моңғол басып алуларының Евразиядағы мемлекеттердің қалыптасу үрдісіне әсерін талдау
  • 10.3.2.9 – моңғол басып алуларының салдарын әлемдегі өзгерістерді зерттей отыра бағалау

Тақырыптың тарихи концептісі (фокус):

Өзгерістер мен сабақтастық

Жетістік критерийлері

Моңғол басып алуларының Евразиядағы мемлекеттердің қалыптасуына әсерін бағалау.

Моңғолдар басып алған мемлекеттердегі өзгерістерді пайымдау тереңдігін бағалау

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Оқушылар ақпараттың жеке бөліктерін салыстыра отыра топтық талқылауға қатыса алады (айтылым және тыңдалым дағдылары)

Империяларды құру себептері...

Басып алу соғыстарының салдары...

Құндылықтарды бағалау

Тарихтың, мәдениеттің және тілдің ортақтығы

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, география

АКТ дағдыларын қалыптастыру

Интерактивті тақта

Бастапқы білім

Оқушылар Орталық Азия халықтарының миграциясы мен басқа жерлерді жаулап алу әрекеттеріне әкеліп соққан моңғол басып алуларының салдарымен таныс болулары тиіс. Рим Империясының құлауына алып келген ғұндардың басып кіру мотивтерін және осы оқиға мен моңғол басып алулары арасындағы байланысты таба білулері керек. Қазақстан тарихы және Дүниежүзі тарихы пәндерінде өткен көптеген халықтардың көшпенді өмірдің жалпы өзгешелігін білуі мүмкін.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспардағы кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

ПСМ/К XIII ғасырдағы Моңғол империясының шекараларының қазргі картамен салыстыру арқылы демонстрациялау

Сұрақты талқылау:

Қазіргі кезде қандай мемлекеттер Моңғолия империясының территориясында орналасқан?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарының құрылуы

Карта

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F#/media/File:Mongols-map.png

Сабақтың ортасы

10 мин.

10 мин

10 мин

)Моңғол басып алуларының «Картаны оқыңдар»әдісі көмегімен картамен жұмыс, яғни ақпаратты картадан мәтін түріне аударыңыздар. Әр топ картаны зерттейді және оқиғаларды хронологиялық реттілік бойынша сипаттайды

1 топ –XIII ғасырдың басы

2 топ –XIII ғасырдың соңы

3 топ –XIV ғасыр

(Г)Уақыт лентасымен жұмыс 1206 жылдан 1395 жылға дейін

1 топ –XIII ғасырдың басы

2 топ –XIII ғасырдың соңы

3 топ –XIV ғасыр

Жетістік критерийлері:

  • Хронологиялық реттілікті сақтай отыра уақыт лентасында негізгі даталарды белгілейді
  • Уақыт лентасында негізгі оқиғаларды көрсетеді
  • Тарихи тұлғаларды көрсетеді

(Г) Топтардың бірлесіп жұмыс істеуі, ортақ уақыт лентасын құруы, оқушылардың түсіндіруі

Ақпараттық дереккөз

Моңғол-цзинь соғысы https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%86%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0

Моңғол басып алулары

http://referat.nur.kz/scholar&search?query

Моңғол басып алулары

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F

Сабақтың соңы

10 мин.

(И) (Ф) Моңғол басып алуларының Евразия картасының өзгеруіне қалай әсер еткені туралы кемінде 3 фактілерді келтіре отырып дәлелдеңіз

Моңғол империясы және дүниежүзі саяси картасының өзгеруі

https://trojden.com/books/russian-history/istoriya-rossii-6-class-part-2/1

Сабақ 2

Сабақтың басы

5 мин.

(К) Бірінші сабақта өткен тақырып бойынша фронтальді сұрақтар, уақыт сызығын талқылау. Евразия картасының өзгеріуіне қандай оқиғалар әсер етті? Сұрақты сыныппен талқылау

Сабақтың ортасы

10 мин.

П Жұптық жұмыс: Көрсетілген халықтар үшін моңғол басып алуларының салдарын салыстырып талдау:

1топ: моңғол басып алуларының түркі халықтарына салдары;

2топ: моңғол басып алуларының славян халықтарына салдары;

3 топ: моңғол басып алуларының европалық мемлекеттерге салдары;

4 топ: моңғол басып алуларының Орталық, Оңтүстік Азияға салдары.

П Талдау негізінде «Моңғол басып алуларының салдары» графигін 5 балдық шкала бойынша құрыңыздар (Европа, Ресей, Қазақстан, Үндістан және Қытай үшін) (бір мемлекет таңдап алу)

Өзіңіздің берген бағаңызды дәлелдеңіз.

График құру (Көлденең ось – моңғол басып алулары әсер еткен салалар

Тігінен – 1 – 5 балдар 5 - «өте көп», 3 –«көп» и 1 – «мүлдем жоқ».)

Жетістік критерийлері:

  • Территориалды өзгерістерді түсіндіріңіз
  • Саяси саладағы өзгерістерді ашыңыз
  • Әлеуметтік-экономикалық саладағы өзгерістерді ашыңыз
  • Мәдени сладағы өзгерістерді сипаттаңыз

http://topuch.ru/vopros-1istoriya-kazahstana-kak-nauka-cele-zadachi-i-aktualeno/index3.html

http://russia.rin.ru/guides/6860.html

Сабақтың соңы

10 мин.

К Зерттеулерді барлық сыныппен талқылаңыз. Моңғолдардың әсерін 5 балдық шкала бойынша бағалап, өз позицияңызды белгілеңіз (сыныпта 1-5 цифрларды іліп қою керек)

Дифференциация – қандай жолмен көбірек қолдау көрсетесіз?

Қабілеті көбірек оқушылардың алдына қандай тапсырма қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техника ережелерін сақтау

Дифференциация дереккөздерді талдау жұмысы барысындағы оқушылардың күрделілігі жоғары сұрақтарға жауап беруінен және зерттеу жағдайын модельдеуінен көрінеді.

ҚБЖ мүмкіндіктері моңғолдармен басып алынған мемлекеттердегі өзгерістерді пайымдау тереңдігін бағалаудан және моңғол басып алуларындағы негізгі даталарды таңдаудың негіздеуін бағалаудан байқалады.

Физминутка

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/сабақ мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме?

Жоқ болса, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытша кезеңдері ұсталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Берілген бөлімді сабақ жайлы ойлану үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағандағы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектілері жақсы өтті?(Сабақ беру және оқыту туралы ойланыңыз)

1:

2:

Сабақты жетілдіруге қандай мүмкіндіктер берілген?(Сабақ беру және оқыту туралы ойланыңыз)

1:

2:

Сабақ бойында мен сынып және жеке оқушылардың жетістіктері мен кездесетін қиындықтары жайлы қандай ой түйдім, қай жерге назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу