«Адамның жандүниесінің инженерлері»: халыққа ықпал ету үшін өнерді қалай пайдаланды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


План урока

Ұзaқ мeрзiмдi жоспaрдың тaрaуы:

6 тарау

Уақыты:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

 

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

«Адамның жандүниесінің инженерлері»: халыққа ықпал ету үшін өнерді қалай пайдаланды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқу бағдарламасына сәйкес

8.2.2.1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);

8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар КСРО-да 20-40 жылдары жасалған кеңестік өнер туындыларын талдай алады, социалистік реализмнің қалыптасуы мен дамуының себептерін және оның қоғамға әсерін анықтай алады.

Бағалау критерилері

Оқушы,

  • "Социалистік реализм", "адам жанының инженерлері", "насихат" және "үгіт-насихат" ұғымдарын біледі және түсінеді»;
  • Әр түрлі өнер түрлеріндегі социалистік реализмнің 2-3 негізгі ерекшеліктерін анықтайды;
  • 20-40 жылдары КСРО мәдениетінің дамуына әсер еткен 2-3 факторды анықтайды;
  • Топта 1939 жылғы көрмеге арналған Социалистік өнер туындысының жобасын жасайды және бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

1. Мәтінді талдау негізінде тоталитаризмнің кеңестік социалистік реализм өнеріне (оқу, сөйлеу және тыңдау дағдылары) әсерін түсіндіре отырып, ауызша презентациялар жасай алады;

2. Сабақ барысында жазбалар жүргізеді (тыңдау және жазу дағдылары)

Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:

тоталитаризм, насихат, бір партиялы мемлекет, социалистік реализм

Диалогтар мен хаттар үшін пайдалы сөз тіркестері:

Тоталитаризмнің өнерге әсері ...

Сталин режимі үгіт-насихатты қолданды

Социалистік реализмның басты мақсаты .....

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық.

Жаһандық азаматтық-бұл бәріміз біртұтас әлемнің бір бөлігі екендігіміз және әрқайсымыз әлемде болып жатқан оқиғалар үшін тең жауапкершілік аламыз деген идеяны білдіреді.

Пәнаралық байланыс

Өнер, әдебиет

АКТ саласындағы дағдылар

интерактивті тақталарды, ноутбук қолдану- сурет, презентациялар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезендері

 Сабақтағы жоспаланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Cабақтың басы

5 минут

 

 

 

 

Сәлемдесу.

Тақырыппен танысу алдында бейне ролик қарау.

  • Суреттер сіздергеге қандай әсер қалдырды?
  • Шығарма авторлары қандай тақырыптарды қозғайды?
  • Сіздің ойыңызша, суретшілердің суреттері қандай стильде жасалған?

Сабақтың тақырыбын қою

Мақсат қою.

Оқушыларға сұрақтар қоямын:

1. Оқу мақсаттары түсінікті ме?

2. Сіздің ойыңызша, біз мақсатқа жету үшін не істеуіміз керек?

Критерийлер (критерийлерді қысқаша талқылау

оқушылармен бағалау):

1. Критерийлер түсінікті ме?

2. Бүгін біз қандай тапсырмаларды орындаймыз?

3. Бағалау критерийлеріне ескертулер немесе толықтырулар бар ма? (қажеттілігіне қарай – оларды түзету)

1- слайд

2-3- слайд

Сабақтың ортасы- 30минут

 

Оқушыларға сұрақ қоямын: "Сіз"адам жанының инженерлері" деген сөзді қалай түсінесіз»?

Оқушылардың ойларын тыңдап, баяндаймын.

Бұл сөз тіркесін әдетте И.В. Сталинге қатысты екенін айтамын, өйткені ол бұл сөз тіркесін (1932 ж. 26 қазан) Максим Горькийдің үйінде Кеңес жазушыларымен кездесуде қолданған.

Бірақ Сталин, өзіне ұнайтын әйгілі кеңес жазушысы Юрий Карлович Олешаның (1899-1960) сөзін қайталап, осылайша бұл сөздерді өз заманының қанатты сөздерінің шеңберіне ресми түрде енгізді. Сталин кейде: "Жолдас Олеша дәл айтқандай..." (Әдебиеттанушы Виктор Шкловскийдің естеліктеріне сәйкес, ол 1971 жылы Мәскеу маңындағы Переделкино саяжайында жазушы Юрий Боревпен бөлісті.)

Аллегориялық: әдетте кеңес заманының жазушылары туралы (әзіл.-ирон.).

Тапсырма

Оқушыларға Кеңес Одағындағы социалистік өнердің мысалдарын зерттеу тапсырмасы беріледі. Оқушылар әр түрлі өнер түрлерін қарастырады: кескіндеме, мүсін, әдебиет, плакаттар, ұрандар және кино. Олар шығармалардың негізгі ерекшеліктерін және адамдардың ой-өрісіне әсер ету үшін қалай жоспарланғанын анықтайды.

Топқа/ жұпқа бөліну

(Орыс тілді сыныптар 4 адамнан топтарға, қазақ сыныптары жұптарға бөлінеді)

Өнер түрлеріне қарай тапсырма беріледі:

  • Кескіндеме
  • Мүсін
  • Плакат пен ұрандар
  • Әдебиет
  • Кино

Баяндамаға қойылған талаптарды талдау.

Топтық / жұптық жұмысын қорғау

Баяндамаларды тыңдап отыра оқушылар қойылған талаптарға сәйкестігін қадағалап, 5-10 сөзбен баяндаманы бағалайды.

Шығармашылық тапсырма.

Әр топ 1939 жылғы көрмеге арналған Социалистік өнер туындысының (сурет, плакат, ән,өлең, т.б)жобасын жасайды.

Алдын ала бірлесіп шығармашылық тапсырма бойынша бағалау критерийлер талқылаймыз және оларды тақтаға жазамыз.

Әр топ өз жұмысын көрсетеді де таңдау себебін түсіндіреді.

Жасаған жұмыстарын оқушылар қабырғаларға ілуі және ерекшеліктерін анықтайтын коментарийлерін беруге мүмкіндік беріледі

4- слайд

6-слайд, өнердің 5 түрі туралы үлестірме материал (мәтіндермен суреттер)

5-слайд, бағалау парақтары

9- слайд, А-3 парағы, маркерлер, стикерлер

10- слайд

11 – слайд, магниттер

Сабақтың соңы

5 минут

Үй жұмысы

Бағалау критерийлерге қол жеткізгенін талдау

Қызмет рефлексиясы.

12- слайд

13-14 слайд

Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Денсаулық сақтау мен

қауіпсіздік ережелері

Бастапқы міндет-барлық оқушыларға тапсырмаларды талқылауға және орындауға белсенді қатысуы.

Бүкіл сыныптағы әр түрлі пікірталастар және топтар мен жұптарда жұмыс істеу оған мұқтаж адамдарға сенімді қолдау көрсетеді, ал мұғалім сыныпта, топтардың айналасында жүре алады, оларға көмектеседі және қажет болған жағдайда сұрақтарға жауап береді.

Жетістік критерийлеріне сәйкес-мұғалімнің бағалауы, өзін-өзі бағалауы және өзара бағалауы деген сұраққа негізделген қорытынды жасайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.- жарық, температура режимі, медициналық көрсеткіштерге сәйкес парталарға дұрыс отыру; ыңғайлы психологиялық атмосфераны құру (мейірімді тон, ауызша, ауызша емес қолдау)

Пайдаланылатын физикалық минуттар және белсенді қызмет түрлері -жұптарда, топтарда жұмыс істеу, орындармен айырбастауы және т. б.

Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын тармақтар. психологиялық атмосфераны құру

.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуі мүмкін (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарға не назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу