Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 2-бөлім. XVIII ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания
| Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану 7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді айқындау (Үндістан, Жапония) 7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау 7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру | ||||||
Сабақ мақсаты |
| ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік дағдылар | Оқушылар жасай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология Тадж-Махал , моғол, император, Джахангир, Шах-Джахан, хинди , мұсылмандар, Үндістандағы британдық сауда компаниясы, тоқыма, куәлік Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Менің ойымша, Үндістанда өнеркәсіптің келесі түрлері болды… Мен солай ойлаймын, себебі… Бұл тарихи артефакт ... көрсетеді | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Өткенге құрметпен қарау, топтық жұмыста қарым-қатынас, академиялық шыншылдық | ||||||
Пәнаралық байланыс | Тадж-Махалды зерттеудегі өнермен байланыс. Мәтіндерді оқығанда орыс тілімен байланыс. Инсуббективтік интеграция Тәж Махалдың имиджімен жұмыс істеуде, Үндістан мәдениеті туралы білімді ақпараттандыруда жүзеге асырылады; мәтіннен алынған ақпараттарды алу. | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлім оқушылардың 6 сыныпта өткен Ұлы Моғолдар империясындағы өнер мен теңіз саяхаттар бөлімі бойынша алған білімдерін бекітеді. Сонымен қатар бұл тарау 7 сынып курсының тарауларында алған оқушылардың білімін дамытуға негізделеді: орта ғасырдағы феодалдық экономика және орта ғасырдағы халықаралық сауданың дамуы. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезі. Психологиялық жаттығу. ((БЫМ)) Студенттерге Р. Киплингтің сөзін келтіріңіз: «Бір күні, екі жүз жыл бұрын, саудагер келіп, бойсұнды, аяусыз болды және саудагері империяға айналып кеткенше қосымша қадам жасауға қорқады ...» Келесі сұрақтарды талқылаңыз: Ағылшын саудагерлерінің бастапқы мақсаттары қандай болды? - Неліктен олардың алғашқы қадамдары үрейленді? Бұл сөз «сауда империяға айналғанға дейін» дегенді білдіреді?
К) студенттерге «Үндістан мен Англияның XVIII ғасырда» деген тақырыптағы түсініктемесі. «Екі сабақта бір тақырып бойынша зерттеу жүргізіледі: Ағылшын саудагерлері Үндістанның билеушілері болды? Оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылау, «себеп-салдар» тақырыбының тарихи тұжырымдамасын талқылаңыз. Зерттеу бағытын қалыптастыру, сабақтың мақсатын, оқу мақсатына және тақырыбына негізделген. 2 сабақ бойынша оқу бағыты: 1. XVIII ғасырда Үндістанның даму деңгейін анықтау; 2. XVIII ғасырда Британияның Үндістандағы мақсаттарын анықтау; 3. Индияны Англияның колонизациясына ықпал еткен факторларды анықтаңыз. Бірінші сабақ зерттеу кезеңінде Үндістанның даму деңгейін және еуропалық трейдерлердің қызығушылығын туғызатын себептерді түсіндіреді. Зерттеу нысаны өнер туындылары: Тәж Махал кесенесі, мугал императорларының зергерлік бұйымдары. | цитата | |||||
Сабақтың ортасы 5-35 минут
| (К) Тадж-Махалдың суреттерін көрсету, мүмкін болса, виртуалды турды көріңіз. Тадж-Махал. Мугал империясының тарихын еске түсіріп, уақытты таспа арқылы Ақбар мен Шах Джаханның қарым-қатынасын бақылап отырыңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз: Бұл құрылым қандай? Ол қандай мақсатпен салынған болатын? Бұл архитектуралық шедевр бізге қандай ақпарат береді? (Ж) Студенттерді күмбезді салудың мини-жоспарын жасау үшін келесі қадамдарды қолдана отырып жұптарға шақырыңыз: - құрылыс үшін қажетті жұмысшылардың мамандықтарын тізімдеу; - Қызметкерлердің болуы керек дағдыларды қалыптастыру; - құрылыс үшін қажетті материалдардың тізімін; (К) Қызметтің нәтижелерін талқылау. Үндістандағы индустриалды даму деңгейлері туралы оқушылардан жоспарлар негізінде сұраңыз. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - студент кем дегенде 3 материалды дұрыс атайды; - студент кемінде 3 қолөнерді дұрыс атайды; - оқушы қолөнерді дамыту деңгейі мен саланың жоқтығы туралы қорытынды жасайды. (К) Күмбезді қарап шығу арқылы оқитын басқа мәліметтерді оқушылармен талқылаңыз? Кесене кескінін көргенде трейдерлерді не тартуға болады? «Индустрияның XVIII ғасырдағы даму деңгейі» схемасының бірінші бөлігін толтырыңыз (1-қосымша) (Ж) Оқушыларға Шах-Жахан шарап ыдысын, Мугал императорларының зергерлік бұйымдарын ұсынамыз. Олар өздерінің өндірісінде қолданылатын қолөнершілерді талқылау керек; қолөнершілерде қандай дағдылар жасалды. Содан кейін, басымдық тәртібімен, әрбір жұп қайталау қажет емес тырысып, бортында бір қолөнер немесе шеберлігін атын жазады. Осы қызметті аяқтағаннан кейін, жазбалар негізінде Үндістандағы индустриалды даму деңгейі туралы қорытынды жасаңыз және ең дәлелді жазыңыз. Сұрақ қойыңыз және студенттердің пікірін тыңдаңыз: еуропалық саудагерлер екеніңізді елестетіп көріңіз және сіз осы өнімдерді көрдіңіз. Сіздің реакция? Бұл реакцияның себептері? Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - студент кемінде 3 қолөнерді дұрыс атайды; - оқушы қолөнер деңгейін дамыту туралы қорытынды жасайды; - студент еуропалық саудагерлердің 2-ден кем емес мақсаттарын анықтайды. (К) Қызметтің нәтижелерін талқылау. «XVIII ғасырда Үндістанның өнеркәсіптік даму деңгейі» схемасының екінші бөлігін толтырыңыз (1-қосымша) (Ж) Студенттерді рөлдік ойындарын жалғастыруға шақырыңыз: еуропалық сатушы ретінде жұптың бірі екіншіге үнді тоқыма бұйымдарын ұсынады. Олар сурет деректеріне негізделген осы өнімнің барлық артықшылықтарын көрсетуі керек. «Сатып алушылар» Үндістандағы индустриалды даму деңгейі туралы қорытынды жасайды. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - оқушы тоқыма материалдарын бағалаудың кем дегенде 2 өлшемін дұрыс атайды; - оқушы қолөнерді дамыту деңгейі мен саланың жоқтығы туралы қорытынды жасайды. Көзге арналған жаттығу. (К) Қызметтің нәтижелерін талқылау. «XVIII ғасырда Үндістанның өнеркәсіптік даму деңгейі» схемасының үшінші бөлігін толтырыңыз (1-қосымша) Студенттерді схемаларды, Үндістан өнеркәсібінің даму деңгейін түсіндіруге шақырыңыз. Олар үнді шеберлерінің дағдыларын және осы сертификаттар өнеркәсіп қолжетімділігі туралы жорамалдар жасау керек, сондай-ақ, шынайы болуы мүмкін екенін, бірақ (мысалы, объектілер мен материалдардың барлығы бірдей Үндістанда өндірілмеуі мүмкін) дәлелденген болуы мүмкін емес. Үндістанда қолөнерді дамытудың жоғары деңгейі туралы және машина жасау зауыттарының, зауыттар мен фабрикалардың жетіспеушілігі туралы жалпы қорытындыға келу; Еуропаның, атап айтқанда, Үндістандағы британдық саудагерлердің мақсаты. Англия мен Үндістанның әлеуметтік құрылымындағы айырмашылықтар туралы қорытынды жасауды ұсыныңыз. (И) Оқушылардан Үндістандағы еуропалық ықпалды тарату картасын талдауға кеңес беріңіз. ол терминдерін «экспорт», «Импорт», «кеңейту», «Отарлау», «фактор» пайдаланып, осы процестің жазба жазу. Осы қызметтің аяқталғаннан кейін терминдерді дұрыс қолдағанын тексеру үшін бірін бірі бағалау жүргізіледі. Тапсырманың сипаттамасы: - оқушы өз анықтамаларына сәйкес кемінде 4 терминді дұрыс пайдаланған. | Тадж Махал суреті 1-қосымша «XVIII ғасырдағы Үндістанның өнеркәсіптік даму деңгейі» схемасы. Ағылшын революциясы http://www.youtube.com/watch?v=CO3dcQKtWvc Презентация 2-қосымша Үндістандағы еуропалық әсердің таралу картасы | |||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Рефлексия: (I) Зерттеу бағытына, сабақ мақсатына және оқу мақсаттарына баға беру критерилеріне қайта оралыңыз. Оқушыларға оқу мақсаттарына жету деңгейін бағалауға және сабақтың мақсаты мен қосымша сабақ қажеттілігін анықтауға шақырыңыз. Үй жұмысы. XVIII ғасырда Үндістанмен сауда жасаудың пайдасына үш дәлел келтіріңіз. | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Р.Киплингтің сөзін талқылаған кезде, кейбір студенттер өз түсініктерін түсіндіре алады. Түсіну кезеңінде оқшаулау оқушылардың суреттерді түсіне білуіне, қолөнер түрлерін және Үндістанның даму деңгейін анықтауға негізделген. Сабақтың барлық сатыларында кем емес оқушыларға әртүрлі орман ағаштары ұсынылады. | Келесі оқу мақсаттары бойынша фоомативтік бағалау 7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану 7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді айқындау (Үндістан, Жапония) 7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау 7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру | Ыңғайлы жұмыс атмосферасын құру үшін психологиялық жылыну. Суреттерді зерттеуден кейін көзге көрініс. Студенттерді жұп жұмысын ұйымдастыру кезінде сабақ бойынша ауыстыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру