Оттекті органикалық қосылыстарды жіктелуі, номенклатурасы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 11.

Мектеп: Өскемен НЗМ

Күні: .2020

Сынып: 11

Мұғалімдердіің аты-жөні:

Шаматова Г.Ж

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Оттекті органикалық қосылыстарды жіктелуі, номенклатурасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оттекті органикалық қосылыстардың классификациясы мен номенклатурасы

 Сабақ мақсаттары

11.4.2.40 спирттер, альдегидтер, кетондар, карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау;

 Бағалау критерийлері

  • спирттер, альдегидтер, кетондар, карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құрастырады
  • оларды IUPAC бойынша атайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Жазбаша немесе ауызша түрде спирттердің, фенолдардың, альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының алынуы және қолданылуы туралы жазбаша немесе ауызша түрде баяндама дайындай алады

 Құндылықтарды дарыту

Өмір бойына білім алу, тілдік мақсаттардың дамуы, өзара сыйластық

 Пәнаралық байланыстар

Химия, биология

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация, интерактивті ресурстар Bilimland , Twig –Bilim,

Бастапқы білім

10.1C Химиялық байланыс және заттың құрылысы

11.1A Органикалық химияға кіріспе

11.1B Көмірсутектер және олардың табиғи көздері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Миға шабуыл «Заттарды ажырата білу»

Сабақ мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру

Сабақтың ортасы

Спирттер – ОН

Альдегидтер – СОН

Кетон - CH=O

Күрделі эфир –COOR1

Карбон қышқылы >С=О

Тапсырма -1, Жұпта орындатуға болады

Берілген заттардың ықшамдалған құрылымдық формуласын жазыңыз этан қышқылы, , метаналь, пропанол, пропанон, сірке қышқылының метилэфирі (метилацетат)

Кесте 1

Заттар

Құрылымдық формуласы

Этан қышқылы

Метаналь

Пропанол

Пропанон

метилацетат

Бірін –бірі тексереді

Қатемен жұмыс жасалады

IUPAC номенклатурасын түсіну және пайдалана білу

Органикалық қосылыстарды атау номенклатурасы

Халықаралық атау (IUPAC( ИЮПАК) номенклатурасы)– затты атау үшін алдымен ең ұзын тармақталған тізбекті таңдап алып, орынбасушылары жақын орналасқан жақтан нөмірлеп, орынбасушының атын атап, сонан соң негізгі ұзын тізбектегі көмірсутектің аты аталады

  • Көмірсутектердің ұзын тізбегін таңдап аламыз
  • Орынбасушылар жақын орналасқан жақтан бастап нөмірлейміз. Орынбасушыларға – радикалдар , галогендер , функционалдық топтар, еселі байланыстар
  • Орынбасушының атын атап, сонан соң негізгі тізбектегі көмірсутектің аты аталады

Тапсырма -2

Берілген қосылыстарды ИЮПАК номенклатурасы бойынша атаңыз

Тапсырма- 3 Өз бетімен жұмыс

Төмендегі берілген қосылыстардың құрылымдық формулаларын құрастырыңыз

2-метилбутанол-1, ацетальдегид, метан қышқылы, этан қышқылының этилэфирі,ацетон (пропанон)

Темірболатова Ә., Нұрахметов Н., Жұмаділова С., Әлімжанова С., Химия 11 сынып Алматы. Мектеп

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/karbonil-toby-bar-qosylystar/lesson/kurdeli-ehfirler

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақ мақсатына қайта оралу.

Өз бетімен жұмысты тексеріп, кері байланыс жүргізу

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Нақты оқушыдан күтілетін нәтиже балқымадағы иондардың әрекетін түсінеді

-

Қабілеті жоғары оқушылар:

-

Топтық жұмыста оқушылар белсенді іс-әрекетпен айналысады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі(оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру