Бензолға негізделген органикалық синтез және оның гомологтары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар:

11.1 А Ароматты Қосылыстар

мектеп :

Күні:

Мұғалімнің аты жөні:

Сынып: 11

Сабаққа қатысқандар саны:

Сабақта болмағандардың саны:

сабақ тақырыбы: Бензолға негізделген органикалық синтез және оның гомологтары

Сабақтың түрі

Қайталау және жалпылау сабағы

Оқу мақсаты (ЦО)

11.4.2.17 органикалық қосылыстардың синтезі үшін бензол реакцияларының маңыздылығын түсіндіру

Сабақ мақсаты

- бензол гомологтарының мысалында заттардың құрылымы мен қасиеттері арасындағы байланыс туралы түсінік қалыптастыру

- нақты материалдармен жұмыс жасау, фактілерді салыстыру кезінде логикалық қорытынды жасау дағдылары мен дағдыларын дамыту.

Бағалау критерийі (КО)

- толуолды мысалға келтіріп, олардың пайда болу шарттарын көрсете отырып, бензолға және оның гомологтарына тән реакциялар теңдеулерін құруды біледі

- арендердің химиялық қасиеттерінің ерекшеліктерін түсіндіруді біледі

- арендерді қамтитын әр түрлі түрлендірулерге реакция теңдеулерін құра алады

-бензолдың және оның туындыларының қолдану саласын біледі

тілдік мақсаттар

оқушылар:

Сұрақтарға дұрыс жауап беру үшін өзекті лексиканы қолданыңыз.

- бір-біріне неліктен бензол гомологтарындағы электрондардың таралуы оларды тек электрофильді бөлшектердің шабуылына ұшырататындығын түсіндіріңіз (сөйлеу және тыңдау дағдылары)

құндылықтар

- өзара сыйластық

- оқуға деген саналы көзқарас

- денсаулықты сақтау

пәндік салаластық

Биология. Физика.

ИКТ қолдану

интерактивті тақта қолдану

Алдыңғы білім

10.1A Ато құрылысы

10.1C Химиялық байланыс

10.2А Термодинамика

10.3Е Органикалық химия кіріспе

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған сабақ әрекеттері

Ресурс

Сабақ басы

12 минут

1. Ұйымдастыру сәті.

Ынтымақтастық ортасын құру

Үй тапсырмасын тексеру

Білімді жаңарту. Тапсырмаларды орындау (жеке жұмыс). Жұмыс аяқталғаннан кейін мұғалімнің басшылығымен екі-екіден өзара тексеру жүргізіледі.

1 Тапсырма

Тізімдегі барлық заттардың санын көрсетіңіз

(стирол, бензол, 1-метил-4-этилбензол, винилбензол, фенол, пропилбензол, кумен, гексатриен-1.3,5, 1-метил-2-пропилбензол),

1-метил-3-этилбензол сияқты гомологты қатарға жататындар:

13; 2) 4; 3) 5; 4) 6.

2 Тапсырма

Бензол алу әдісі: 1) этанолды дегидратациялау және дегидрлеу; 2) бутанолды дегидрлеу; 3) натрийдің 1,6-дихлорциклогексанға әсері; 4) дегидрлеу және бір мезгілде гексанның циклдануы.

3 Тапсырма

Бөлме температурасында калий перманганатының сулы ерітіндісі затпен өзгермейді, оның аты:

1) 2-метилбутадиен-1,3; 2) бензол; 3) бутен-1; 4) стирол.

Сәйкес реакциялардың теңдеулерін жазыңыз.

Презентация

сабақтың ортасы

23 минуты

топтық жұмыс . Алдын ала мұғалімнің басшылығымен оқушылардың бағалау критерийлерін әзірлеу қажет.

арендерге тапсырам. Айналым тізбегі

1,

2.

3.

реакция типі мен өнімді атауы қажет

4.

Аналитикалық есептерді шешу.

1. Құрамында 2 көміртегі атомы және үш байланысы бар активтендірілген көмірден 600 ℃ кезінде А көмірсутегі өткенде, көмірсутек В түзіледі - түссіз, қайнайтын, ерекше иісі бар, суда ерімейтін сұйықтық. Көмірсутегі В катализатор (Льюис қышқылы) қатысуымен хлормен әрекеттесуге қабілетті. Реакция нәтижесінде сұйық С және газ пайда болады, олар күміс нитратының сулы ерітіндісінен өткенде ақ, ​​қатып қалған тұнба. A, BC заттарының құрылымдық формулаларын келтіріңіз. Реакция теңдеулерін жазыңыз.

2.Күрделі тапсырмаларды орындау Бензол және оның гомологтары негізінде синтез (Дидактикалық материал 2)

бір). Реактивтер мен реакция жағдайларын көрсетіңіз. Осы реакциялардың теңдеулерін жазыңыз

2)

Метилбензол Бензойная кислота

3). 2-тапсырмадағы ақпаратты пайдаланып, 3 бром бензо қышқылын синтездеуге арналған С затының құрылымын анықтаңыз

1 және 2 кезеңдеріндегі реактивтер мен реакция жағдайларын көрсетіңіз

4) Нитробензол орынбасу реакцияларына хлорбензолға қарағанда баяу түседі. Нитротоп - 2-ші типтегі бағдарлаушы (жаңа орынбасарды 3-позицияға бағыттайды), ал галоген - 1-ші типтегі бағдарлаушы (жаңа орынбасарды 4-ші позицияға бағыттайды). I, II, III реактивтері мен реакция жағдайларын көрсетіңіз.

сабақ соңы

6 минуты

1. Сабақты қорытындылау. Оқушылармен бірге сабақ тақырыбы бойынша тұжырым жасаңыз.

Үй тапсырмасы

1. Бензол гомологтарының физикалық және химиялық қасиеттерін көрсететін өрмекшінің диаграммасын құрыңыз.

2. органикалық химиядағы реакциялар деп аталатын дидактикалық материалды өңдеу

3. Бензол мен оның гомологтарының қатысуымен органикалық синтезге арналған күрделі тапсырмаларды шешуді аяқтау.

Саралау

- көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

- қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау

-Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік.

Төмен және жоғары ретті сұрақтар қою кезінде.

Сабақ барысындағы тапсырмалар сараланған және олардың көпшілігі егжей-тегжейлі түсіндіруді қажет етеді.

Оқушылардың жауаптарының сенімділігі және жазбаша тапсырмалардың сапасы арқылы.

Сабақ басталмас бұрын бөлмені желдету.

Студенттердің қалпын қадағалау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді