Тепе-теңдік константасы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.3А Химиялық тепе-теңдік | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тепе-теңдік константасы | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.3.3.5 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру 10.3.3.6 тепе – теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||
Жетістік критерийлері | - берілген теңдеулер үшін Кс мәнін шарттар өзгерту әсерін болжайды - берілген теңдеулер үшін Кс мәнін шарттар өзгерту әсерін сипаттайды | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Тәжірибе нәтижелерін (ауызша немесе есеп түрінде) және қорытындыларын ұсыну Пәнге қатысты лексика мен терминология Тепе-теңдік, статикалық, динамикалық, қайтымды, өршіткі, Габер процесі, байланысу процесі, атомдық тиімділік Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Мен … кестесін құрдым Менің есептеулерім … көрсетті Мен … негізінде тәжірибе өткіздім …үшін теңдеу… болып табылады | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық шындық | |||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | ||||||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | Kahoot тестілеу бағдарламасы | |||||||||||||||
Өмірмен байланыс | Тұрмыстағы түрлі қайтымды реакциялар, өндіріспен байланыс | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (жылдамдық) | |||||||||||||||
Бастапқы білім | 9.1А Электролиттік диссоциация 10.1B Стехиометрия 10.2B Термодинамикаға кіріспе 10.2C Кинетика | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Ұйымдастыру сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаттарымен танысу. | Презентация | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3-32 мин | Оқушылар әртүрлі жаттығулар орындау арқылы тепе-теңдік кностантасының өрнегін қруды және оны қалай анықтауды, оған қандай факторлар әсер ететіндігін зерттейді. Ал мұғалім оқушыларды қадағалайды, егер туындаған сұрақтар болса көмек көрсетеді. 1) Келесі реакциялар үшін тепе-теңдік теңдеуін (Кс) жазыңыз және өлшем бірлігін анықтаңыз: а) СО(г) + 2Н2(г) ↔ СН3ОН (г) b) 4HCl(г) + O2(г) ↔ 2H2O(г) + Cl2 (г) 2) 500 см3 реакция қоспасын тепе-теңдік күйде 0.235 моль этан қышқылы, 0.0350 моль этанол мен 0.182 моль этил этаноаты, 0.182 моль суды құрайды. Берілген реакция үшін Кс мәнін анықтаңыз: СН3СООН(с) + С2Н5ОН(с) ↔ СН3СООС2Н5 (с) + Н2О(с) 3) 0.500 моль дм-3 пропанон мен 0.500 моль дм-3 сутек цианидінің қоспасы бөлме температурасында тепе-теңдік күйге жетеді. Тепе-теңдіктегі өнімнің концентрациясы 0.0233 моль дм-3 . Берілген реакция үшін Кс мәнін анықтаңыз: СН3СОСН3 + НCN ↔ CH3 (OH)(CN)CH3 4) а) Келесі реакция үшін температураның жоғарылауын Кс мәніне әсерін сипаттаңыз: NO(g) + O2(g) ↔ NO2(g) ∆Hr = -115 кДж моль-1 5) Осы реакцияның Кс мәніне оттегі концентрациясының артуы неліктен әсер етпейтінін түсіндіріңіз. | Қосымша 1 | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 33-38 мин | Өзін-өзі тексеру. Қателерді талқылау. Кері байланыс. | |||||||||||||||
39-78 | Әр түрлі факторлардың тепе-теңдік константасына әсерін зерттеу үшін оқушыларға аталған сілтеме бойынша материялдар беріледі, оқушылар материялмен жұмыс жасап болған соң өзара пікір алмасады, мұғаліммен бірге талқылайды. | Таратпа материял | ||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 79-80 мин | Рефлексия. Кері байланыс. | |||||||||||||||
Үйжұмысы | Теориялық ақпаратты қайталау. | |||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Барлығы: - кез-келген реакция үшін тепе-теңдік константасын өрнектей алу - тепе-теңдіктегі заттардың концентрацияларын біле отырып, Кс мәнін есептей алу Көбісі: - берілген мәндер бойынша заттардың тепе-теңдіктегі концентрацияларын есептеп, Кс мәнін анықтай алу - температура мен концентрацияның өзгерісін Кс мәніне қалай әсер ететінін білу Кейбіреулері: - температура мен концентрацияның өзгерісін Кс мәніне әсер етуін сипаттай алу - берілген тапсырмалардың 90% үлесін өздігінен дұрыс орындау | Қалыптастырушы бағалау жұмыстары мақсатты қаншалықты игергенін анықтайды. Тарауларға сәйкес ақпараттарды қайталау барысында оқушылардың қаншалықты осы тоқсанда материалды игеруіне назар аудару. Ішкі жиынтық бағалау жұмысын мотивациялау. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?