Өнеркәсіптік тепе-теңдік. Тепе-теңдік константасы Kc. Химия. 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3А Химиялық тепе-теңдік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өнеркәсіптік тепе-теңдік. Тепе-теңдік константасы Kc.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.3.3.8 Габер процесі мысалында химиялық өнеркәсіптегі өнімнің шығымын арттыруда химиялық тепе – теңдіктің ығысу ролін түсіндіру.

 Сабақ

 мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді

-Ле Шателье принципін білу

Оқушылардың көбісі үйренеді:

- температура, концентрация мен қысым өзгерісінің тепе-теңдік күйіне әсерлерін болжай білу

- неліктен өндірістік процестерде тепе-теңдікке әсер ететін жағдайлар компромисті болып келетінін сипаттау

Кейбір оқушылар үйренеді:

- жылдамдыққа әсер ететін факторлардың заңдылықтарына байланысты есептердің шығару жолдарын болжай алу

 Жетістік

 критерийлері

- Ле Шателье принципін біледі

- бұл принципті тепе-теңдіктің ығысуын анықтауға қолданады

- жағдайлардың өзгерісін дұрыс болжайды

- неліктен өндірістік процестерде тепе-теңдікке әсер ететін жағдайлар компромисті болып келетінін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Тәжірибе нәтижелерін (ауызша немесе есеп түрінде) және қорытындыларын ұсыну

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тепе-теңдік, статикалық, динамикалық, қайтымды, өршіткі, Габер процесі, байланысу процесі, атомдық тиімділік

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Мен … кестесін құрдым

Менің есептеулерім … көрсетті

Мен … негізінде тәжірибе өткіздім

…үшін теңдеу… болып табылады

 Құндылықтарды

 дарыту

Сыйластық, ынтымақтастық (жұптық жұмыс барысында)

Жауапкершілік (лабораториялық жұмыс барысында)

АҚТ қолдану дағдылары

Өмірмен байланыс

Тұрмыстағы түрлі қайтымды реакциялар, өндіріспен байланыс

Пәнаралық байланыстар

Физика (жылдамдық)

Бастапқы білім

9.1А Электролиттік диссоциация

10.1B Стехиометрия

10.2B Термодинамикаға кіріспе

10.2C Кинетика

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин

Ұйымдастыру сәті.

Жаңа сабақ тақырыбы, мақсаттарымен танысу.

Сабақтың ортасы

мин

4-38

Оқушыларға өнеркәсіптік әртүрлі өндірістегі тепе-теңдік процестеріне қатысты тапсырмалар беріледі. Олар осы тапсырманы орындау арқылы мақсатқа жетеді.

Өндірістегі қайтымды реакцияларына сәйкес тапсырмалар.

  • а) Неліктен Габер процесіне таңдалған температура «шартты» деп сипаттайды?
  • а) Күкірт қышқылы өндірісіндегі Контакт процесінде неліктен 450°С температура қолданылатындығын түсіндіріңіз.

b) Неліктен Контакт процесінде жоғары қысымды қолданылмайтынын түсіндіріңіз.

с) Контакт процесінде қолданылатын катализатор SO3 –нің түзілу реакциясының тепе-теңдігіне қалай әсер ететінін сипаттаңыз.

3. Берілген кестені толтырыңыз.

Процестер/жағдайлар

Температура

Қысым

Катализатор

Реакция теңдеуі

Габер процесі

Контакт процесі

4. Контакт процесінде тепе-теңдікті өнімнің түзілуі жағына ығыстыру үшін қандай жағдайларды және қалай өзгертуге болады? (кем дегенде 3 мысал)

Қосымшы 1,2

Сабақтың соңы

39-40 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

Сабақтың басы

0-2 мин мин

Ұйымдастыру сәті.

Сабақтың ортасы

3-29 мин

30-38 мин

1. Реакция А+В = 2С теңдеуімен жүзеге асады. А затының бастапқы концентрациясы 0,22 моль/дм3 , ал 10 с уақыттан соң 0,215 моль/дм3 болды. Реакцияның орташа жылдамдығын есептеңіз.

2. Температураны 30 ºС-тан 70 ºС-қа жоғарылатса, реакция жылдамдығы неше есе артады? Температуралық коэффициент 2-ге тең.

3. Келесі реакциялар үшін кинетикалық теңдеулерді жазыңыз:

А) S(қ) + O2 (г) = SO2 (г)

Б) 2SO2 (г) + O2 (г) = 2SO3 (с)

4. Жүйеде қысымды 4 есе арттырса, реакция жылдамдығы қалай өзгереді?

S (қ) + O2 (г) = SO2 (г)

5. Кинетикалық теңдеуі v= k CA2CB болатын реакцияның жылдамдығы қалай өзгереді? Егер...

А) А затының концентрациясы 3 есе артса

Б) екі заттың концентрациясы 2 есе артса

6. Сірке қышқылының этил эфирінің сабындалу реакциясының жылдамдық константасы 0,1 л/моль∙мин

СН3СООС2Н5(с.е.) + КОН(с.е.) →СН3СООК (с.е.)  2Н5ОН(с.е.) 

Сірке қышқылының этил эфирінің бастапқы концентрациясы 0,01 моль/л, ал сілтінікі – 0,05 моль/дм3.

Реакцияның бастапқы жылдамдығын және эфирдің концентрациясы 0,008 моль/дм3 болғандағы жылдамдықты есептеңіз.

7. Егер белгілі бір температурада заттардың концентрациясы [NOCl2]=0,05; [NO]=0,55;  [NOCl]=0,08 моль/дм3 болса, реакцияның тепе-теңдік константасын есептеңіз:

NOCl2(г)+NO(г) ↔ 2NOCl(г)

8. 2SO2 (г) + O2 (г) ↔ 2SO3 (г) жүйесіндегі тепе-теңдік концентрациялары [SO2] = 0,04 моль/дм3, [O2] = 0,06 моль/дм3, [SO3] = 0,02 моль/дм3 болса, тепе-теңдік константасын және күкірт (IV) оксиді мен оттегінің бастапқы концентрацияларын есептеңіз.

Kahoot бағдарламасы бойынша тестілеу.

Сабақтың соңы

39-40 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

Үй жұмысы

Теориялық ақпаратты қайталау.

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы: -Ле Шателье принципін біледі

Көбісі: - температура, концентрация мен қысым өзгерісінің тепе-теңдік күйіне әсерлерін болжай білу

- неліктен өндірістік процестерде тепе-теңдікке әсер ететін жағдайлар компромисті болып келетінін сипаттау

Кейбіреулері: - жылдамдыққа әсер ететін факторлардың заңдылықтарына байланысты есептердің шығару жолдарын болжай алады

Бағалау оқушылардың сұрақтарға ауызша жауап беруі кезінде жүзеге асады. Қалыптастырушы бағалау жұмыстары мақсатты қаншалықты игергенін анықтайды.

Kahoot бағдарламасы арқылы жеке оқушылардың білімін қадағалауға болады

Ноутбуктармен мұқият жұмыс орындау

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді