Практикалық жұмыс №2 «Әр түрлі факторлардың химиялық реакция жылдамдығына әсері». «Вант-Гофф ережесі» тақырыбы бойынша есептер шығару. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2C Кинетика Күні: Сынып: 10 (ЖМБ) |
| ||||
Сабақ тақырыбы | Практикалық жұмыс №2 «Әр түрлі факторлардың химиялық реакция жылдамдығына әсері». «Вант-Гофф ережесі» тақырыбы бойынша есептер шығару | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу; 10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу; 10.3.2.8 Вант-Гофф ережесі бойынша есептеулер жүргізе алу; | ||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылар: - зертханалық жұмыстың мақсатын айқындайды; - зертханалық жұмыстың гипотезасын жазады; - қажетті жабдықтар және химиялық заттармен қауіпсіз жұмыс істеу үшін ықтимал тәуекелдерді айқындайды. - эксперимент негізінде химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның және температураның әсерін бөлшектер теориясы тұрғысынан ғылыми тілде сауатты қорытынды жасай алады. | ||||
Бағалау критерийі: | оқушылар:
| ||||
Тілдік мақсат: | оқушылар: есеп шығару үшін алгоритм құрастыруда тақырыптық сөздіктерді қолданады Себеп-салдар құрылымын пайдалана отырып концентрация мен температураның қалай орын алатындығын ауызша түсіндіреді | ||||
Құндылықтарды дарыту | - өмір бойы білім алу - бірін – бірі құрметтеу мен ынтымақтастық | ||||
Пәнаралық байланыс | Математика, физика | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-5 минут | 1.Ұйымдастыру кезеңі. | ||||
5-10 мин 10-15 мин 16-31 минут 31-37 мин | Миға шабуыл: Оқушыларға видеофильм көру ұсынылады. Видео бойынша сұрақтар қойылады: 1.Видео не жөнінде болды? 2.Видеодан қандай қызықты сәттерді байқадыңыздар? Пікір алмасу түсіндіре білуі керек: Жұптық жұмыс №2 практикалық жұмысты орындау « Әр түрлі факторлардың химиялық реакция жылдамдығына әсерін зерттеу» Жұмысты орындап болған соң бағалау критерийі бойынша оқушылар өзін өзі және өзара бағалау жүргізеді Мұғалім: Соқтығысу теориясына сәйкес реакция реагент молекулаларының соқтығысуы есебінен жүзеге асады. Реакция жылдамдығы уақыт бірлігіндегі соқтығысулар санына пропорционал болады. Сәтті соқтығысулар – нәтижесі химиялық өзгерулерге әкелетін бөлшектер соқтығысы. Активтену энергиясы – химиялық реакция жүруі үшін қажетті реагенттердегі минималды энергия. Тиімді соқтығысулар кезіндегі реакцияның жылдамдығын қалай анықтауға болады? Вант – Гофф ережесі
Вант- Гофф ережесінің математикалық өрнектелуі V2/ V1 = Υt/10 №1 есеп Егер температуралық коэффициент 2тең болса, температураны 30 тан 70 ∘ С көтергенде реакция жылдамдығы неше есе артатындығын есептеңіз . Шешуі: Вант-Гофф ережесі бойынша υ=υ0·γ (t2-t1)/10 Есептің шарты бойынша жылдамдықты анықтау керек υ/υ0: υ/υ0=2 (70-30)/10 = 24 = 16 Ответ:16 есе артады №2 есеп. Температуралық коэффициент 2тең, 10градус кезінде реакция 20 минутта аяқталса, 30 оС кезінде реакция қай уақытта аяқталады? Шешуі. Вант-Гофф теңдеуі бойынша жылдамдық артадыv2/v1 = yΔt/10 = 2 (30-10)/10 = 22 = 4 есе Реакцияның аяқталу уақыты t = 20/4 = 5 минут. Видеоматериал қарау Ойлау кезеңі Топтық жұмыс. Оқушылар температураның әсерін түсіндіру үшін соқтығысу энергиясы мен белсендіру энергиясы идеясының қолданылуын өз беттерімен меңгереді. Оқушыларды мұғалім жеке бағалайды және критерийлер бойынша оқушылар өздерін бағалайды. | презентация https://www.youtube.com/watch?v=OttRV5ykP7A реактивтер мен құралдар жұмыс парағы бағалау парағы қосымша 1 презентация Соқтығысу теориясы https://twig-bilim.kz/kz/film/collision-theory Ноутбуктер https://vikidalka.ru/1-37126.html қосымша 2 ,3 | |||
37-40 мин Рефлексия | Рефлексия «Шығу билеті» Оқушылар ұсынылған терминдердің бірін таңдап, оны толықтырады және шығу билеті ретінде оны есікке жапсырып кетеді Маған сабақта қиын болды......................... Маған сабақта жеңіл болды........................ Маған әлі де көмек керек …........................ | Стикерлер | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?