Радиоактивті заттар, ядролық реакциялар жайлы түсінік және олардың Қазақстанның энергетикасының әлеуетіндегі рөлі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.1AАтом құрылысы | Мектеп: | Қостанай қ. ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 10 А, В, С, D | Қатысқандар саны: А (...), В (…), С (…), D (...) | Қатыспағандар саны: А (...), В (…), С (…), D (...) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Радиоактивті заттар, ядролық реакциялар жайлы түсінік және олардың Қазақстанның энергетикасының әлеуетіндегі рөлі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.1.8 радиоактивті зат ұғымын білу; 10.2.1.9 радиоактивті ыдырау типтерін білу және қарапайым ядролық реакциялардың теңдеулерін құрастыра алу; знать типы (α, β-, β+, γ ыдыраулар); 10.2.1.10 Қазақстанның энергетикалық әлеуетіндегі ядролық реакциялардың маңыздылығын түсіну. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау Критерийлері | - протон-нейтронды қисығын дұрыс сызады; - қисықта тұрақты элементтер аймағын дұрыс белгілейді; - қисықта ыдырауға беталысы бар тұрақсыз элементтер аймағын дұрыс белгілейді; - альфа-, бета- және гамма-ыдыраулары үшін радиоактивті сәулелердің табиғатын дұрыс көрсетеді, - альфа-, бета- және гамма-ыдыраулары үшін радиоактивті сәулелердің задрядын табады және ену қабілеті бойынша қорытынды шығарады; - Қазақстанның энергетикалық әлеуетіндегі ядролық реакциялардың маңыздылығын түсінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Радиоактивтілік, ядролық ыдырау, жартылай кезең, альфа/бета/гамма радиация,атом ядросының негізгі принциптері Тұрақты/тұрақсыз, радиоактивті Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Альфа/бета/гамма радиация бұл … Радиоактивті (атомды) ыдырау .... жағдайында туындайды.. .... жағдайында ыдырау жалғасады, тоқтатылады альфа/бетта/ /гамма үшін теңдей .. ыдырау бұл -… | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу; - Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта арқылы оқушыларға көрсетілімдер көрсетіледі. Бұл өз кезегінде практикалық сабақты сауатты орындауына негіз болады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өмірмен байланыс | Радиация және оның қоршаған ортаға әсері. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, экология | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | «атом құрылысы», «изотоп» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амадасу. Суреттер арқылы сабақтың тақырыбын айқындау. Сабақтың мақсаты және жетістік критерийлерімен таныстыру. Сөздіктермен жұмыс істеу. | Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4-11 мин | Бейнебаян қарастыру. Бейнебаян қарастырып, терминдерге анықтама жазу. Радиация – Радиоактивтілік – Радиоактивті ыдырау – https://twig-bilim.kz/film/radioactive-substances-5798/ Бейне баяндар бойынша сұрақтар: *Радиация дегеніміз не? *Радиация мен радиоактивтіліктің айырмашылығы неде? *Радиактивті ыдырау дегеніміз не? Радиация (лат. «сәулелену», «жарық шығару») – кеңістікте энергияны түрлі толқындар мен бөлшектер ретінде тарату. Радиоактивтілік (лат. radіo – сәуле шығару, actіvus – әсерлік) –атом ядроларының басқа элементтер ядросына бөлшектер немесе гамма-кванттар шығару арқылы өздігінен түрлену құбылысы. Радиоактивті ыдырау – радиоактивті бөлшектерді тарату. | Презентация Бейнебаян 1 Бейне баян 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-20 мин 21-30 мин 31-38 мин | Ақпараттық парақтарды үлестіріп беру. Радиоактивті ыдырау үдерісін бейнебаяндарды көрсету және оларды талқылау арқылы оқушыларға түсіндіру. Бейнебаян 1. http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11299-radioaktivtilik Алған білімдерін бекіту мақсатында қалыптастырушы жұмыстарын тарату. Оқу мақсаттары: 10.2.1.8 радиоактивті зат ұғымын білу; 10.2.1.9 радиоактивті ыдырау типтерін білу және қарапайым ядролық реакциялардың теңдеулерін құрастыра алу; знать типы (α, β-, β+, γ ыдыраулар). 1. Кестені толтырыңыз:
2. Төменде өлементтердің протон-нейтронды қисығы берілген. а. Ыдырауғатенденциясы бар тұрақты және тұрақсыз элементтер аймағын белгілеңіз. b. Атом ядросының құрылымынан тұрақтылық тәуелділігі жайында қорытынды жасаңыз. ______________________________________________________ 3. Радиоактивті ыдырау реакция теңдеулерін аяқтау 4. Келесі реакцияларда радиоактивті ыдыраудың қантай типі көрсетілген? 5. Тұрақсыз элементтердің ядролық ыдырауы қалай аталады? __________________________________________________________________________________ 6. α-, β-, γ- сәулеленулерінің өтімділігін бағалаңыз. Сәйкес сәулеленудің түрін бос орынға қойыңыз
7. Радиоактивті ыдырау кезінде пайда болатын α- және β- бөлшектерін атаңыз. ______________________________________________________ 8. Төменде берілген радиоактивті реакция теңдеуін жазыңыз. ______________________________________________________
Оқушыларға АЭ-жайлы ақпараттық парақтарды улестіру және олармен танысып шығуға 3 мин уақыт беру. Топтарға бөлу. Дебат! Тақырыбы: Қазақстанның энергетикасындағы АЭС-тердің орны.Оқу мақсаты: 10.2.1.10 Қазақстанның энергетикалық әлеуетіндегі ядролық реакциялардың маңыздылығын түсіну. | Ақпараттық парақ Бейнебаян 3 Бейне баян 4 Бейне баян 5 Қосымша 1 Дебат ережелері Қосымша 1-топ 2-топ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Рефлексия. «Бағдаршам» | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Ақпараттық парақты қайталау. | Ақпараттық парақ. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлығы: - атомдағы протон саны артқан сайын ядроның тұрақтылығы кемитінін түсіну; Көбісі: - радиоактивті сәулеленудің түрлері мен қасиеттерін білу; Кейбіреуі: - ядорлық реакция теңдеулерін жаза алу. | Сабақ барысында сұрақтарды кең талқылау және сипаттау. Мұғалім оқушылардың жетістіктерін олардың сұрақтарға жауап беруі арқылы бағалайды. Графикпен жұмыс барысы мен нәтижесі бойынша бағалау. | Химия кабинетіндегі ережелер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?