Биологиядағы басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.2A Координация және реттелу Күні: Сынып: 11 | Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Биологиядағы басқару жүйесінің негізгі компоненттері | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 11.1.7.1 биологиядағы басқару жүйесін сипаттау | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар биологиядағы басқару жүйесінің негізгі компоненттерін атайды, оларды сипаттайды және мысалдар келтіреді | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар биологиядағы басқару жүйесінің негізгі компоненттерін сипаттайды (айтылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология:
| ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық:
Патриотизм және азаматтық борыш:
Өмір бойы оқу:
| ||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі | ||||||||||||||||||||||
АКТ дағдылары | Интернет көздерін пайдалану | ||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар эндокринді бездердің орналасуын, гомеостаз ұғымын және 8-сыныпта гомеостазға тартылған кейбір гормондарды біледі. 7-сыныпта алған білімдеріне сүйене отырып, олар ортаның ішкі тұрақтылығын қамтамасыз етудегі жануарлардың жүйке жүйесінің рөлін түсіндіре алады | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-1 мин | Сабақты ұйымдастыру
| ||||||||||||||||||||||
2-4 мин | Ой қозғау «Шатасқан әріптер» Оқушылар «Homeostasis» сөзін табады, мұғалім одан әрі ағзада гомеостазды тұрақты сақтауға қатысатын биологиядағы басқару жүйелерін сұрау арқылы сабақтың тақырыбына шығады. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды. (сабақтың мақсатын тақтаға жазып қоюға болады) Жаңа терминдермен үш тілде танысу | Презентация 1-3 слайд | |||||||||||||||||||||
5-10 мин | Ұғыну Алдыңғы білімді өзектілендіру Мұғалім оқушыларға сұрақ қою арқылы алдыңғы білімді еске түсіреді:
| Презентация 4-слайд | |||||||||||||||||||||
11-15 мин | Ұғыну Мұғалім оқушыларға басқару жүйесінің негізгі компоненттері туралы қысқаша түсінік береді | Презентация 5-8 слайд | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 16-30 мин | Жұппен жұмыс 1-тапсырма «Ұғымдарға анықтама беріңіз» Оқушылар жұппен жаңа ұғымдарға анықтама береді: ынталандырушы (стимул), детектор, реттеуші (регулятор), эффектор 2-тапсырма «Басқару жүйесінің негізгі компоненттерін ретімен көрсетіңіз»
Дескриптор:
Өзара бағалау. Кері байланыс | Презентация 9-10 слайд Грин Стаут Тейлор 2-том 400-408 бет Ақпараттық парақшалар | |||||||||||||||||||||
31-35 мин | Сабақты бекіту Басқару жүйесінің компоненттерінің сызбасын толықтыру арқылы сабақты бекіту | Презентация 11-слайд | |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Кері байланыс. Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе? (сабақтың мақсатына оралу) Рефлексия. «Құтқару белдемшесі» Оқушылар сабақта қиындық тудырған немесе түсініксіз болған сұрағын рефлексия парақшасына жазады. Үй тапсырмасы. Ақпаратпен жұмыс. Биология Грин, Стаут, Тейлор 2 том, 400-408 бет | Презентация 12-13 слайд | |||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | |||||||||||||||||||||
Көмек қажет еткен оқушыларға қолдау көрсету | Сұрақтарға берген жауаптары, тест тапсырмалары формативті бағалауды қамтиды | Биология кабинетінде жұмыс істеген кезде қауіпсіздік техникасы сақталады | |||||||||||||||||||||
Рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | |||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру