Биологиялық бақылау жүйесі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 11.2 А Гомеостаз және гуморальді реттелу | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Биологиялық бақылау жүйесі | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.1.7.1 биологиядағы басқару жүйесін сипаттау | |||
Сабақ мақсаттары |
| |||
Бағалау критерийлері | -Басқару жүйесі түрлерінің (оң/теріс кері байланыс) анықтамаларын түсіндіреді; -Оң және теріс кері байланыстарға мысалдар келтіреді; -Бақылау жүйесінің адам организміндегі рөлін анықтайды; | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: •Басқару жүйесі түрлерінің анықтамаларын түсіндіру; •Адам ағзасына басқару жүйесін рөлін анықтау. Пәнге тән лексика және терминология: гомеостаз, ашық жүйе, жабық жүйе, оң кері байланыс, реттеу механизмдері, теріс кері байланыс, ішкі орта өзгерісі. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: •Басқару жүйесі түрлерінің... •Адам ағзасына басқару … | |||
Мектеп құндылықтары | Әл-ауқат (денсаулық, мәдениет, бақыт). Коллаборативті мәдениет. (құрметтеу, ашықтық, жауапкершілік). Адалдық. Ашықтық. Өмір бойы үйрену. Өзіндік сана-сезім. | |||
Пәнаралық байланыс | Физика: басқару жүйесі Химия: метаболиттер, гормондар түзілуіндегі химиялық | |||
Алдыңғы білім | Жүйке жүйесінің рөлін, рефлекторлық доға ұғымы және жүйке жүйесінің қызметі (9-сынып) | |||
Жоспар | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-5 5-7 7-10 10-12 | Ой шақыру. Екі сызба қарай отырып оқушылар өз ойларын айтуға тырысады. Мұғалім жетектеуші сұрақтар қояды: - Бұл сызба адамның қай мүшесі немесе қай жүйесімен байланысты болуы мүмкін? - Қандай байланысы бар? Сабақ мақсаттары:
Адам ағзасына басқару жүйесін рөлін анықтау. Бағалау критерийлері:
Бақылау жүйесінің адам организміндегі рөлін анықтайды; Күтілетін нәтиже: Жүйке жасушаларының түрлерін ажыратады, құрылыс ерекшеліктерін анықтайды, қызметін сипаттайды, құрылысы мен қызметі арасында байланыс орнатады. | |||
Сабақтың ортасы 12-22 22-24 24-26 26-38 | 2. Мұғалім таныстырылымы. Басқару жүйесінің типтері 3. Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру. Оқушылар ашық және жабық басқару жүйесі бойынша топтастырулары қажет. 4. Топтық жұмыс. Бір топ: ашық жүйе Екінші топ: жабық жүйе Критерийлерді анықтайды, қосымша ақпарат көздерін қолданады (оқулық, интернет, флипчарттар немесе тақта, маркерлер). Топтық жұмыс критерийі:
5. Оқушылар қорғалым 6. Өзара бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен топ жұмысын бағалайды. 7. Білімді нақтылау. Әрбір оқушыға екі түсті қима қағазы беріледі. Оны екі реттеу механизміне (жүйкелік/гуморальді) қолданады. Түсті қима қағаздардың бір түсі –реттеудің ашық жүйесін (А), келесі түсі - реттеудің жабық жүйесін білдіреді. Мұғалім сөйлемдерді оқығанда, оқушылар түсті қима қағаз көтеру арқылы реттеу механизмдерін анықтайды. Сұрақтар үлгісі:
| Қосымша 1 Қосымша 2 | ||
Сабақтың соңы 38-40 | 8. Оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Оқушылар үшін рефлексия сұрақтары: Не білдім? Неге үйрендім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? | |||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру