Митохондрияның құрылысы мен қызметі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Бөлім: Тыныс алу

Мектеп: «НЗМ» ФМБ Қостанай қ.

Мерзімі:

Мұғалім:

Сынып: 10

Қатысқандар:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Оқыту мақсаты:

Митохондрияның құрылысы мен қызметі

митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру

 Сабақ мақсаты

Барлығы митохондрияның құрылысын біледі, қызметін түсіндеі;

Көбісі митохондрияның құрылымдарында қандай процестердің жүретінін сипаттайды;

Кейбіреулері митохондрияның құрылысы мен қызметтері бойнша логикалық тапсырмаларға жауап бере алады.

Бағалау критерийлері

  • Митохондрияның құрылысын біледі.
  • Митохондрияның қай құрылымдарында энергетикалық кезеңдердің жүретін орынын сипаттайды.
  • Митохондрияның құрылысы мен оның атқаратын қызметтерін сәйкестендіреді.

 Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология

Митохондрия, көпір кезеңі, Кребс циклі, тотықтырушы фосфорлирлену, электронды тасымалдаушы тізбек, АТФ, АТФ – синтаза, криста, матрикс, сыртқы мембрана, ішкі мембрана, рибосомалар, май қосындылары, сақиналы ДНҚ. Мембрана аралық қуыс, аэробты тыныс алу.

Митохондрияның екі мембранасы бар, олар ... және ...

Кристалардар ... ферменті орналсады, оның қызметі ...

Кребс циклі митохондрияның ... өтеді.

Митохондрия келесі тыныс алу кезеңдері өтеді ...

 Құндылықтар

Патриотизм, бүкіл өмір бойыоқу, академиялық шындық, топтық және жұптық жұмыс жасай білу, жауапкершілік, көшбасшылық.

 Пәнаралық байланыстар

Химия: химиялық реакциялар

Қазақ тілі: ауызша және жазбаша түрде митохондрияның құрысы мен қызметін сипаттау.

Өнер: митохондрия құрылысының моделін жасау.

 АҚТ қолдану

Электордық оқулықтарды қолдану, презентациялар.

 Алдыңғы білімдер

Физикалық жаттығулардың тыныс алуға әсері 8 сынып.

Тыныс алу . Қоршаған орта мен ағза арасындағы газалмасу үрдісі 8 сынып.

Анаэробты және аэробты тыныс алу үрдісі, тыныс алудың химиялық реакциялар теңдеуі, анаэробты және аэробты тыныс алу үрдісінің бұлшықеттің қажуымен байланысы 9 сынып.

Сабақ барысы

Сабақтың этаптары

Жоспарланған қызмет түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин.

Амандасу, сабаққа дайындық.

Ынтымақтастық атмосферасын құру: «Шаттық шеңбері».

Жаңа сабақтың мақсатын құру: төмендегі сұрақтарды қою арқылы.

  • Жасушаның энергетикалық станциясын атаңыз?
  • Жасушаның қандай органоидтерінде өзінің ДНҚ болады?
  • Құрылысы бойынша прокариотты жасушаларға ұқсас органоидтер?

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын айқындау.

Презентациялар

Сабақтың ортасы

6-9 мин.

10-13 мин.

14-19 мин.

20-30 мин.

31-35 мин.

(С) Оқушыларға митохондрияның құрылысы мен қызметі бойынша ақпаратпен танысуға ұсыныс жасаңыз. Оқушылар түртіп алу әдісі арқылы ақпаратты оқып шығады.

(Ж.ж) Оқушыларға ақпаратты оқып аяқтағаннан кейін, митохондрияның суретін таратыңыз. Митохондрияның суретіне оқышулар құрылымдарын белгілеп шығады.

(Ж.ж) Дәптере митохондрияның құрылысы мен оның құрылымдары атқаратын қызметтері бойынша клестерді құрастыруға ұсыныс жасаңыз.

(С)(М) Оқушылардан (қолда бар материалдардан) митохондрияның моделін жасауды және оның құрылым бөлшектерін белгілеп жазуды сұраңыз.

(С) (Б) Оқушыларға митохондрияның құрылымы мен онда өтетін үрдістерді сәйкестендіру тапсырмасын орындауды ұсыныңыз

АП

Қосымша 1.

Модельдеуге қажетті материалдар: қорап, мата, пласталин, ілгектер т.б Митохондрия туралы ақпарат (рус):

http://humbio.ru/humbio/cytology/000ad4bd.htm

Презентация

Сабақтың соңы

36-40 мин.

Формативті бағалау жұмысы.

1.«Аденозинтрифосфат» терминіне анықтама береді;

2.АТФ молекуласының құрылысы мен қызметттерін сипаттай алады;

3.АТФ молекуласының тірі организмдер үшін маңызын және қандай процестерге қатысатынын талдай алады.

Рефлексия: плюс, минус қызықты.

  • Маған бүгін жаңалық болды?
  • Маған бүгін қызықты болды?
  • Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды?

ФБ парағы

Стикерлер

Дифференциалдыоқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардыңберілгенматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексересіз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздікережелері

Оқушылыар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы.

Мұғалімнің бағалауы.

Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі.

Қауіпсіздік ережелері.

Сабақта физминутканы қолдану.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу